Csökkenőben a lakásárak: beindulhat a lejtmenet a piacon, vagy ez csak a látszat?

Pénzcentrum   
  Megosztom
Csökkenőben a lakásárak: beindulhat a lejtmenet a piacon, vagy ez csak a látszat?

A lakásspiaci tranzakciók, a lakáshitelezés és a magyarok lakáshozjutási lehetőségei után az MNB Lakáspiaci jelentésének építőiparra vonatkozó adatait elemzi a Pénzcentrum. Mint kiderült, a magyar építőipar legnagyobb problémája jelenleg az elégtelen kereslet, magyarul nem akarnak már annyian új lakást venni, mint a gazdasági felfutás időszakában. Ez meglátszik a beruházások statisztikáiban is: 2023-ra emelkedni kezdett a befejezett, ám el nem adott lakása, és egyre több olyan ingatlan épül, amelynek szintén nincs még gazdája. Elsőre úgy tűnhet, hogy szabadulnának az eladatlan új lakásoktól, ám az erre vonatkozó adat csalóka: ugyan valóban gyakoribb az árcsökkentés, de ez egyre kevesebb lakást érint.

Az adatokból az is látszik, hogy komoly csapás érte az energetikailag nem korszerű lakásban élőket a rezsiemeléssel: egy tollvonással súlyos milliókat bukott, akinek például csak gázfűtés van a házában, lakásában. Ott tartunk, hogy a Pénzcentrum kalkulátora szerint ha valaki 20 millió forintnyi lakáshitelt venne fel 20 éves futamidőre,

Egyébként egy ekkora összeg törlesztőrészlete most nagyjából 170 ezer forint körül van, de részletesebb ajánlatokért érdemes felkeresni a Pénzcentrum kalkulátorát.

Lassul a lakáspiac, állami beruházások mennek a levesbe

A harmadik, és egyben utolsó részben az érme másik oldalát, az építőipar helyzetét vizsgáltuk meg, hiszen az ágazat teljesítménye, nehézségei nagyban befolyásolják a magyar lakáspiaci folyamatokat. Mielőtt belemennénk a részletesebb okfejtésekbe, annyit elárulhatunk, hogy az ingatlanpiac lassulása érezhetően begyűrűzött az építőiparba.

Emellett nyilván az sem tehetett jót az ágazatnak, hogy a kományzat a takarékosság jegyében rengeteg beruházást tolt el, vagy fújt le - Lázár János minisztériuma épp a napokban tette közzé a felfüggesztett beruházások listáját, ami 270 tételt számol.

Nem lesznek olcsóbbak a lakások

Ugyanakkor az alapanyaghiány enyhülni látszik, bár ez vélhetően nem csak azért van, mert több építőanyag lenne a piacon - inkább az egyre kevesebb megrendelés állhat a dolog mögött. Viszont a pénzügyi korlátok mutatója február óta csökkenésnek indult. De ez sem annak lehet a jele, hogy az embereknek több pénze lett hirtelen, inkább arról lehet szó, hogy csak azok adnak le építőipari megrendelést, akiknek megfelelő anyagi keretei vannak.

Hiszen a megrendelésállomány viszont igencsak csökkenésnek indult: a teljes építőipari szerződésállomány-index 221,4-re csökkent február végére (a mutatóban a 2015-ös értéket tekintik 100 százaléknak), ilyen kevés utoljára 2017-ben volt. Tavaly márciusban még 300 felett járt az érték, a csúcs 2018-ban volt, 330 környékén.

Mindemellett az MNB nominális lakásárindexe is durva lassulásba fordult: 10,6 százalékot mértek az utolsó negyedévben, míg az ezt megelőző 3 hónapban még 19,2 százalék volt a drágulás, az év elején pedig bőven 20 százalék feletti, sőt, a második negyedévben inkább a 30-at közelítette az érték.

Nem elég, hogy satuféket nyomtak a folyósítások, de új lakás építésére is egyre kevesebb összeget utalnak ki a hazai pénzitézetek. Mialatt tavaly szeptemberben (és az azt megelőző hónapokban) még havonta 10 milliárd forint feletti összeget vettek fel az ügyfelek új lakás építésére, addig februárban már 4 milliárd forint alá csökkent ez az összeg.

Bajban az építőipar

Régen látott mértékben hátráltatja a hazai éptőipari termelést az elégtelen kereslet: az MNB Lakáspiaci jeletése egyenlegmutatókkal elemezte ki, mi okozhatja a problémákat, idén áprilisra pedig az elégtelen kereslet mutatója 41,3-as volt. Az elmúlt hónapokban csúcsosodó gazdasági nehézségek előtt utoljára 2020-ban volt ennél magasabb az érték, de akkor ugye a COVID bénította a gazdaságot. Azt megelőzően pedig 2016-ig kell visszamenni, hogy ekkora értéket találjunk.

A munkaerőhiány enyhülni látszik a tavaly év elején tapasztalt állapotokhoz képest, áprilisban 30,2-es mutatót írtak ennek a számlájára az építőipar gyengélkedésében. A melóshiány 2021 végén, 2022 elején tetőzött, akkor még 58-as felett is járt ennek az értéke, azt megelőzően pedig 2019-ben fájhatott a vállalkozások feje ennyire a kevés munkás miatt.

A teljes cikk itt olvasható.

Címlapkép: Getty Images

TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!

A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

pénzcentrum

ingatlanpiac

lakásárak

adás-vétel