Elszálltak az albérletárak: már vidéken is több százezer forintból jön ki egy lakás?

Pénzcentrum   
  Megosztom
Elszálltak az albérletárak: már vidéken is több százezer forintból jön ki egy lakás?

Július 26-án hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, azonban a kollégiumi szobák száma korlátozott, gólyaként pedig sokszor még nehezebb bekerülni, mint később. Éppen ezért rengetegen próbálnak ebben az időszakban albérletet találni maguknak, de sok család elgondolkozik azon is, hogy vásároljanak a frissen érettségizett gyereküknek egy saját ingatlant. De vajon mi éri meg 2023-ban jobban? Bérelni vagy vásárolni? A Pénzcentrum most annak járt utána, hogy vajon a fővárosban, illetve a nagyobb egyetemi városokban mi a helyzet az albérlet és az ingatlan árakkal, azaz bérelni vagy vásárolni éri-e meg jobban.

Ahogy a portál írja, az egyszerű válasz az az, hogy a saját ingatlan mindenképpen jobban megéri, hiszen a hitelt törlesztve a lakás egyszer a miénk lesz, míg az albérlet esetében a tulajdonos zsebébe vándorol az összeg. Azonban a kérdés nem ennyire fekete-fehér: nem mindenki rendelkezik ugyanis kellő mértékű önrésszel, ráadásul sokszor nem egy életre szól az első albérlet, miközben jelen pillanatban a törlesztőrészletek is jóval magasabbak, mint az albérleti díjak.

Annak, aki hitel nélkül vagy minimális hitellel képes lakást vásárolni most is jó döntés a vásárlás, hiszen a lakás mindig jó befektetés. Öt-hat évvel később, miután a gyermek elvégezte az egyetemet, valószínűleg magasabb áron tudja majd értékesíteni az ingatlant. Ugyanakkor jelenlegi hitelkamatok mellett amennyiben nem egy tartós/végleges lakóhelyről van szó, jobb döntés lehet a bérlés, mivel egy több tízmilliós hitel törlesztőrészlete magasabb, mint a bérlet díj

- mondta el a lapnak az Otthon Centrum szakértője.

Vidéken sem olcsó az albérlet

A szórás hatalmas, hiszen sokszor a vidéki egyetemekre felvételt nyerteknek sem olcsóbb az albérlet, mint a fővárosiaknak.

Az összes idei bérbeadás figyelembevételével a Duna House közreműködésével bérbeadott ingatlanok adatai alapján az országos átlagos bérleti díj meghaladja a 180 ezer forintot havonta. Debrecenben a fővárosihoz hasonló, akár 200 ezer forint körüli átlagos árakkal is találkozhatnak a bérlőjelöltek, ez az összeg 60 négyzetméter körüli ingatlanok esetében értendő, kisebb lakást azonban kedvezőbb áron is lehet bérelni. Szegeden a 150 ezer forintot körüli az átlagos bérleti költség, míg Pécsett 130 ezer forint körül mozog a bérleti díj. A fővárosi átlag az idei bérleti tranzakciók alapján 225 ezer forint havonta

– mondta Benedikt Károly, az ingatlanportál szakembere.

Címlapkép: Getty Images

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

ingatlan

lakásvásárlás

albérlet

vidéki alberletek

vidéki albérletpiac