Durva, mennyit keresnek a melósok ebben a megyében: így változtak 2023-ban a fizetések
A HelloVidék idén is górcső alá veszi a magyar megyéket: sorozatunkban annak járunk utána, milyen fontosabb gazdasági, turisztikai változások történtek az elmúlt egy évben. Ezúttal Csongrád-Csanád megye kerül sorra. Megvizsgáltuk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján, hogyan alakult a megye gazdasága, a munkaerő- és ingatlanpiaca, valamint turizmusa.
Országos összehasonlítás: csökkennek a beruházások
A beruházások 8 vármegyében bővültek, országosan az egy évvel korábbihoz képest 7%-kal csökkentek. Az ipari termelés volumene 2,9%-kal mérséklődött, a fővárosban és a vármegyék többségében kisebb volt a kibocsátás. A járműgyártás és a villamosberendezés-gyártás volumene bővült, az élelmiszeripar termelése viszont csökkent, derül ki a KSH legrissebb, Fókuszban a megyék gyűjtéséből.
A gazdaságilag inaktívak közül többen megjelentek a munkaerőpiacon, 10 ezer fővel többen dolgoztak, mint 2022 I. negyedévében, a munkanélküliek száma pedig 17 ezer fővel bővült, miközben a területi különbségek mérséklődtek.
Az átlagkereset 11%-kal emelkedett, a legkevésbé Nógrádban és Budapesten (7,1 illetve 7,6%), a legjobban Győr-Moson-Sopronban (20%) nőttek a bérek országos összehasonlításban.
Csongrád-Csanád vármegye az ország legalacsonyabb vidéke
Csongrád-Csanád vármegye közigazgatási egység Magyarország délkeleti részén. Északról Jász-Nagykun-Szolnok megye, keletről Békés megye, délről Románia és Szerbia, nyugatról pedig Bács-Kiskun megye határolja. Székhelye Szeged. 4261,74 km²-es területét kettészeli az itt északról délre folyó Tisza.
Csongrád-Csanád megye az ország legalacsonyabb területe, teljes egészében síkság. A megye legmagasabb pontja az öttömösi Bukor-hegy (130 m), legalacsonyabb pontja Szegeden a gyálaréti „Lúdvár” (75,8 m). A napsütéses órák száma országos viszonylatban igen magas. A megyében található Gyálarét az ország legmelegebb tája.
A megye legjelentősebb folyója a Tisza, amely mintegy 100 kilométer hosszan folyik át a területén. További jelentős folyóvizei a Maros és a Körös. Ezenkívül sok tó és csatorna található a megyében.
A megye lakossága továbbra is fogy, és egyre kevesebben házasodnának
A gazdasági helyzet tekintetében összességében Csongrád-Csanád vármegye a középmezőnyben helyezkedik el, de nézzük részletesen, mit is jelent ez pontosan az egyes ágazatok tekintetében. A lakosság összlétszáma az országoshoz hasonlóan itt is csökkenő tendenciát mutat.
Csongrád-Csanád vármegye lakónépessége 2023. január 1-jén 391 ezer fő volt, a 2022. október 1-jei népszámlálás előzetes adatainak továbbszámítása alapján. A népesség az utóbbi 10 évben folyamatosan csökkent.
2023 I. negyedévében a születések száma 1,0%-kal nőtt, a halálozásoké 3,1%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest: 811 gyermek jött világra, és 1491 fő hunyt el. A halálozások száma itt csökkent a legkisebb mértékben.
A házasodási kedv mérséklődött: 2023. január–márciusban 231 pár kötött házasságot, 45%-kal kevesebb, mint 2022 azonos időszakában.
2023 I. negyedévében Csongrád-Csanád vármegyében többen (811-en) születtek és kevesebben (1491-en) haltak meg, mint az előző év azonos időszakában.
A versenyszférában dolgoznak a legtöbben, így alakul itt a fizetés
2023 I. negyedévében az egy évvel korábbihoz képest 0,3%-kal többen, átlagosan 119 ezren álltak alkalmazásban a Csongrád-Csanád vármegyei székhelyű munkáltatóknál. Az alkalmazottak csaknem kétharmadát foglalkoztató versenyszférában 0,2%-kal, a költségvetési intézményeknél 0,9%-kal csökkent az alkalmazottak száma.
A tíz, legtöbb főt foglalkoztató nemzetgazdasági ág közül legnagyobb mértékben a tudományos és műszaki tevékenységben dolgozók létszáma bővült, 4,0%-kal. A legjelentősebb munkáltatónak számító feldolgozóiparban dolgozók száma 2,4%-kal mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók kedvezmények nélkül számolt havi nettó átlagkeresete – közfoglalkoztatottakkal együtt – az egy évvel korábbihoz képest 9,5%-kal 308 ezer forintra nőtt. Ezzel folytatódott a korábbi időszakok emelkedő tendenciája, ennek ellenére a bővülés elmaradt az országos növekedés mértékétől (10,8%).
Az alkalmazottak 15%-kal kevesebbet keresnek az országos átlagnál. A nettó keresetek a versenyszférában 17%-kal, 292 ezer forintra nőttek, a költségvetési szférában – az egy évvel korábbi magas bázis miatt – 7,7%-kal, 292 ezer forintra csökkentek.
Utóbbi változását jelentősen befolyásolta az egy évvel korábbi honvédelmi és rendvédelmi hivatásos állománynak kifizetett hathavi illetményének megfelelő szolgálati juttatás, az ún. fegyverpénz.
Visszaesés tapasztalható a beruházásoknál
2023 I. negyedévében a Csongrád-Csanád vármegyei székhelyű gazdasági szervezetek fejlesztési tevékenysége az előző év azonos időszakához képest 17%-kal visszaesett. A jelentősebb nemzetgazdasági ágak közül csak a kereskedelem területén volt bővülés (20%-os), a feldolgozóipar, az energiaipar és a mezőgazdaság beruházásainak volumene 19, 9,6, és 15%-kal csökkent.
Az országos teljesítményérték 2,1%-át, 45 milliárd forint értékű beruházást valósítottak meg a Csongrád-Csanád vármegyei székhellyel rendelkező gazdasági szervezetek, amely a vármegyék és a főváros rangsorában a 11. helyet jelenti. A beruházási értékből a legalább 250 főt foglalkoztató vállalkozások 23%-kal (országosan 42%-kal) részesedtek.
Az egy lakosra jutó teljesítményérték 116 ezer forint volt, amely mindössze 52%-a az országos átlagnak.
A fejlesztési források hattizede négy nemzetgazdasági ág között oszlott meg: a feldolgozóipar 21, a kereskedelem 16, az energiaipar 14, a mezőgazdaság pedig 10%-os részaránnyal rendelkezett. A feldolgozóiparon belül az élelmiszeriparban és a gumi-, műanyag- és építőanyagipar területén történtek a legnagyobb értékű beruházások.
Az épületberuházások az országos trendhez hasonlóan, de nagyobb mértékben, 30%-kal visszaestek. A gép- és járműberuházások volumene 4,0%-kal emelkedett, köszönhetően annak, hogy a belföldi gépbeszerzések volumenének csökkenését az import növekedése ellensúlyozta.
2023. I. negyedévben az építőipari vállalkozások teljesítménye – a 2022-es év második felétől fokozódó gazdasági nehézségek hatására – romlott az előző év azonos időszakához képest. A legalább 5 főt foglalkoztató építőipari vállalkozások termelése összehasonlító áron 7,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A vállalkozások székhely szerinti adatai alapján a fővárosban és a vármegyék többségében csökkent a kibocsátás, legnagyobb mértékben (31%-kal) a Csongrád-Csanád vármegyei vállalkozások körében.
Visszaesett a termelékenység, az építőipar is alulteljesít
2023. I. negyedévben a Csongrád-Csanád vármegyei székhelyű építőipari vállalkozások teljesítménye – a 2022-es év második felétől fokozódó gazdasági nehézségek hatására – romlott az előző év azonos időszakához képest. A legalább 5 főt foglalkoztató építőipari vállalkozások termelése összehasonlító áron – a főváros és a vármegyék körében a legnagyobb mértékben – 31%-kal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest.
A termelés visszaesését a kibocsátás nagyobb részét (72%-át) adó épületépítések 26, és az egyéb építmények építésének 42%-os volumencsökkenése okozta.
A termelési érték alapján a vármegye építőipari vállalkozásainak súlya csökkent, 2023. I. negyedévben az országos kibocsátás 3,2%-át adták, amely 1,1 százalékponttal volt kisebb, mint egy évvel korábban. A Csongrád-Csanád vármegyei székhellyel rendelkező cégek körében az egy lakosra jutó termelési érték (75,7 ezer forint) az országos átlag 78%-ának felelt meg.
2023. I. negyedévben az új szerződések és az időszak végi rendelésállomány volumene – a bizonytalanná váló gazdasági kilátások miatt – egyaránt csökkent az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A március végi 202,4 milliárd forint értékű rendelésállomány összehasonlító áron 6,1%-kal volt kevesebb az egy évvel korábbinál, amit nagyrészt az egyéb építmények építésére vonatkozó szerződések csökkenése okozott.
A megyeszékhelyen építkeznek a legtöbben
A 2020-as évtizedes csúcsot követő 2021. évi visszaesés után 2022-ben ismét lendületet kapott a lakásépítési kedv Csongrád-Csanád vármegyében. Ez a tendencia folytatódott 2023 I. negyedévében: az országos csökkenéssel szemben az előző év azonos időszaki alacsony bázisnál 69%-kal több, 157 új lakást adtak át a vármegyében. A lakások bő hattizede Szegeden, a fennmaradó egyaránt mintegy 20–20% a többi városban és községekben épült.
A vármegyei szintű növekedést döntően a vármegyeszékhelyen bővülő lakásépítések okozták. Csongrád-Csanádban az épített lakások tízezer lakosra jutó száma valamivel meghaladta az országos átlagot.
A lakásokat családi házas formában vagy többszintes, többlakásos épületben vették használatba. Előbbiek száma érdemben nem változott, utóbbiakból 2022 I. negyedévében egyetlen sem épült, ezzel szemben 2023 hasonló időszakában 70-et is átadtak. Az új lakások átlagos alapterülete (124 m²) viszont az egy évvel korábbihoz hasonlóan, jelentősen meghaladta az országos átlagot (95 m²), közel hattizedük épült 4 vagy annál több szobával.
Az utóbbi években meglehetősen ingadozott a lakásépítési hajlandóság Csongrád-Csanád vármegyében, ami a 2022-es csökkenést követően 2023 I. negyedévében növekedésbe fordult. A kiadott lakásépítési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma (167) – az országos tendenciával ellentétben – 25%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit.
Az ország egyik fontos éléskamrája a megye
A jó minőségű termőföldnek és a kedvező éghajlatnak köszönhetően Csongrád-Csanád megye átlag feletti mezőgazdasági potenciállal rendelkezik. Ez a megye adja az ország mezőgazdasági termelésének 6,2%-át. Jelentős szerepet tölt be a megye gazdaságában, részesedése a megye bruttó hozzáadott értékéből meghaladja 7%-ot (országos szinten nem éri el a 4%-ot). A vetésszerkezeten belül meghatározó volt és maradt a gabonatermesztés súlya (60-70 százalék körüli).
A búza és kukorica mögött a harmadik legnagyobb területen termelt napraforgó szerepe erősödik, a cukorrépáé – a térség cukorgyárainak bezárásával – folyamatosan gyengül. A vöröshagyma, a fűszerpaprika-, a gyökérzöldség-, és a fokhagymatermelés terén az országos termelés felét a megye tájkörzetei (Makó, Szeged) adják.
2022-ben Csongrád-Csanád vármegyében a búza kiterjedése (58,5 ezer hektár) 7,5%-kal bővült, a búzáéhoz viszonyítva mintegy fele akkora szántón termesztett kukoricáé (28,7 ezer hektár) 46%-kal zsugorodott 2021-hez képest. Búzából (204,8 ezer tonna) a tavaszi és nyári csapadékszegény időjárás miatt az előző évinél 37, kukoricából (64,9 ezer tonna) 72%-kal kevesebb termett.
A szántó 13%-án művelt napraforgó területe (32,0 ezer hektár) 4,4%-kal nőtt, terméseredménye (47,0 ezer tonna) viszont az aszály következtében 35%-kal alulmúlta az egy évvel korábbit. A napraforgóénál kétharmaddal kisebb méretű szántón gondozott repce kiterjedése (10,6 ezer hektár) 26, a betakarított mag mennyisége (22,1 ezer tonna) ennél nagyobb mértékben, négytizedével esett vissza.
Lucernából az egy évvel korábbinál 13%-kal kisebb területről (11,4 ezer hektárról) egyharmaddal kevesebb (32,6 ezer tonna) szénát gyűjtöttek be. A burgonya kiterjedése (2,4 ezer hektár) 3,4, a begyűjtött gumó mennyisége (46,2 ezer tonna) 29%-kal csökkent, a hazai szántóföldi burgonya közel egynegyede azonban még így is itt termett. A cukorrépa termesztése a vármegye agrárgazdaságában visszaszorulóban van. A főbb szántóföldi növények termésátlagai alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál. A hektáronkénti hozamok a vármegyei rangsor középső vagy utolsó harmadában találhatók.
Állattenyésztés: számadatok a megyében
- Csongrád-Csanád vármegyében 2022. december 1-jére a juhok száma számottevő mértékben nőtt, a szarvasmarháké, a sertéseké és a tyúkoké csökkent, utóbbi két állatfajé jelentősebben visszaesett az előző év azonos időpontjához képest.
- Az év végi szarvasmarhalétszám (38,2 ezer) 2,9%-kal alulmúlta az egy évvel korábbit. Az állomány mintegy felét kitevő tehenek száma ugyanakkor 3,1%-kal gyarapodott. Száz hektár mezőgazdasági területre 13 szarvasmarha jutott, az országosnál 4-gyel kevesebb.
- Az állattartók a tél kezdetén a vármegyében 104,1 ezer sertést gondoztak, 27%-kal kevesebbet, mint 2021. december elején. Az anyakoca-állomány (5,5 ezer) 11%-kal csökkent. A száz hektár mezőgazdasági területre vetített sertések száma (35) a hazai átlag (50) héttizedét tette ki.
- A juhok száma egy év alatt 37%-kal 59,0 ezerre, és az állomány majdnem háromnegyedét képviselő anyajuhoké is hasonló mértékben, 39%-kal gyarapodott.
- A vármegyében 2021. december 1-jéhez képest 63%-kal kevesebb, összesen 312,2 ezer tyúkot neveltek. A teljes létszám valamivel több mint egyharmadát adó tojóállomány 6,8%-kal fogyott.
A megye turizmusa erőteljesen fejlődik
Csongrád-Csanád megye fő turisztikai vonzerejét városai, múzeumai és néprajzi emlékei adják. Szeged kiemelkedő látnivalója a Dóm tér és épületei, ezenkívül figyelmet érdemel az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark, Makó épített öröksége, Szentesen a történelmi belváros, Hódmezővásárhelyen pedig a város műemlékein kívül a közelben található Mártélyi Tájvédelmi Körzet. A megye múzeumai és kiállítóhelyei között megemlítendő a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és Alföldi Galéria, a makói József Attila Múzeum valamint a szentesi Koszta József Múzeum. A jellegzetes ételek, italok közé tartozik a szegedi fűszerpaprika, a makói vöröshagyma, a Pick-szalámi valamint a Csongrádi borvidék nedűje. A turisták körében népszerű, évenként megrendezett programok közé tartoznak a Szegedi Szabadtéri Játékok, a szentesi lecsófőző fesztivál és a Makói Nemzetközi Hagymafesztivál.
A gyógyvizes turizmus egyik fellegvára ez a terület
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elkészítette a 2021-es évre vonatkozó idegenforgalmi-turisztikai statisztikát, mely szerint a teljes vendégforgalom alapján Hajdúszoboszló és Hévíz követi Budapestet a vendégéjszakák száma alapján, aztán Zalakaros, Bükfürdő és Sárvár, a lista első hat helyén nincs változás a korábbi évhez képest, de Szeged megelőzte Gyulát, Debrecen pedig Egert, pedig 2020-hoz képest Gyula, Miskolc és Eger vendégéjszakaszáma is nőtt.
Csongrád-Csanád megye kereskedelmi szálláshelyein (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, közösségi szálláshelyeken) 2022 I. félévében 307 ezer vendégéjszakát töltöttek a vendégek, ebből a belföldivendég-éjszakák száma 189 ezer, a külföldivendég-éjszakáké 118 ezer volt. Előbbiek száma 2,3-szerese, utóbbiaké 3,2-szerese volt az előző év azonos időszaki értéknek. A vendégéjszakák száma összességében 2,6-szeresére nőtt a járványügyi korlátozásokkal érintett 2021. I. félév értékéhez képest.
Csongrád-Csanád vármegyében a Covid19-járvány lecsengését követő időszakban fellendült a turizmus, de a világgazdasági helyzet ismét kedvezőtlenül hatott rá:
2023 I. negyedévében a turisztikai szálláshelyek vendégéjszakában mért forgalma a vármegyék többségéhez hasonlóan elmaradt az előző év azonos időszakitól, 2,0%-kal.
A kereskedelmi szálláshelyeken februártól, a magán- és egyéb szálláshelyeken márciusban csökkent a vendégéjszakák száma. Előbbi szállástípusokban a 2023. I. negyedévi forgalom (124 ezer éjszaka) 3,8%-kal kisebb, utóbbiakban (45 ezer éjszaka) 3,4%-kal nagyobb volt, mint egy évvel korábban.
A vármegye turisztikai szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák többségét (több mint hattizedét) a Szegedi járásban regisztrálták, itt 1,2%-kal csökkent a forgalom 2022 I. negyedévéhez képest. A forgalomban szintén jelentős szeletet képviselő Mórahalmi járásban 9,8%-os bővülés következett be.
A vendégéjszakák közel hattizedét belföldi vendégek töltötték el a turisztikai szálláshelyeken. Az általuk eltöltött éjszakák száma 9,6%-kal csökkent, a külföldivendég-éjszakáké 10%-kal nőtt. A külföldivendég-forgalomban a küldő országokat tekintve Szerbia és Románia volt a legjelentősebb.
A működési költségek emelkedése és a vendégforgalom kedvezőtlen alakulása több turisztikai szálláshelyet bezárásra vagy a tevékenysége felfüggesztésére kényszerített. 2023 márciusában a hónap egy részében vagy egészében nyitva tartó kereskedelmi szálláshelyek száma (72) kevesebb volt, mint egy évvel korábban (78 egység), a bennük található férőhelyeké viszont lényegében nem változott. A magán- és egyéb szálláshelyek kínálata csökkent, 384 üzemelt 3700 férőhellyel.
Nőtt a közúti balesetek száma az országos átlaghoz képest
2023 I. negyedévében 103 baleset következett be Csongrád-Csanád vármegye útjain, ami az országosnak 3,8%-a volt. Számuk az országos csökkenéssel szemben (-2,0%) 2,0%-kal emelkedett.
A balesetek kimenetele némileg súlyosabbá vált. 2023 I. negyedévében 41 végződött súlyos, 55 könnyű sérüléssel, az előbbiek száma 14%-kal nőtt, az utóbbiaké 8,3%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A halálos balesetek száma (7) 2-vel több lett, arányuk az összes balesetből 6,8% volt, több, mint az országos átlag (3,8%).
Az összes baleset 70%-át személygépkocsival okozták, a kerékpár és a motorkerékpár részesedése 13, illetve 1,9% volt. A balesetek túlnyomó része, 90%-a a járművezetők hibájából következett be, jellemzően az elsőbbség meg nem adása (33%) és a sebesség nem megfelelő megválasztása (az összes baleset 25%-a) miatt.
2023 I. negyedévében 4 balesetnél, az összes baleset 3,9%-ánál mutattak ki alkoholos befolyásoltságot. Számuk felére csökkent az előző év azonos időszakához képest. A balesetekben megsérültek száma (153 fő) a balesetek számánál erőteljesebben, ötödével emelkedett, és az országban megsérültek 4,2%-át tette ki.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)