Itt a rendkívüli bejelentés: hosszú időre leállítja a gyártást a Nitrogénművek
November 6-tól december 6-ig, tehát egy teljes hónapra, leáll a Nitrogénművek ammónia üzeme, szúrta ki a Portfolio a hivatalos közzétételi oldalon. Az elmúlt években nem volt példa arra, hogy egy leállást rögtön kerek egy hónaposra meghirdessen a régió legnagyobb műtrágya gyártó vállalkozása.
Az esemény rövid adatlapján látható, miszerint a november 6-i gáznap kezdetétől a 610 MWh/órás gázfelhasználási igény nullára esik.
A bejelentés több szempontból is érdekes, hiszen:
- Az elmúlt években nem volt példa arra, hogy egy leállást rögtön kerek egy hónaposra meghirdessen a régió legnagyobb műtrágya gyártó vállalkozása.
- Tavaly az extrém magas gázárak mellett voltak több hetes leállások, de azokhoz az időkhöz képest most sokkal alacsonyabbak a gázárak, ami a műtrágya gyártás messze legnagyobb költségtételét jelenti.
Nem karbantartásról van szó (amelynek intervalluma a korábbi években egyébként is csak néhány napot, vagy egy hetet tett ki), hanem tervezett egyéb kiesésről, pontosabban leállásról, mert ezt mutatja az esemény részletes adatlapja.
Nincs nyilvános információ arról, hogy mi áll Magyarország egyik legnagyobb földgáz fogyasztója és így CO2-kibocsátója döntése mögött.
Júliusban megírta lap: nagyon kellemetlen hírt kaptak a nagyobb CO2-kibocsátók a 320/2023-as kormányrendelettel, hiszen a térítésmentesen kiosztott szén-dioxid kvótákra a kormány bevezetett egy nagyon magas, 40%-os különadót, ami az érintett vállalkozások eredményes működését alapvetően rombolta. Emellett a kormányrendelet egy 10%-os tranzakciós díjat is bevezetett a kvótaértékesítésekre, ami a cégek likviditási helyzetében okozhatott kihívásokat.
Ezt a rendeletet módosította október elején a 452/2023-as kormányrendelet, amely a különadó mértékét 36%-ra csökkentette, de közben a tranzakciós illeték 15%-ra ugrott.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)