Te tudod milyen méz van az üvegedben? Egyre nagyobb teret nyer a hamisítás

Agrárszektor   
  Megosztom
Te tudod milyen méz van az üvegedben? Egyre nagyobb teret nyer a hamisítás

A pontos származási megjelölés, a fogyasztók edukálása, a hazai és nemzetközi szintű marketing lehet a kiút a méhészet jelenlegi válságából, amelyet piaci folyamatok, az importdömping és a nagy problémát okozó hamis méz okozott – derült ki az Agrárszektor konferencia témával foglalkozó szekciójában. Az eseményen elhangzott: mindaddig, amíg a fogyasztó nem látja pontosan, hogy mit vásárol, addig a marketingtevékenység sem lehet kellően hatékony.

Katasztrofális hatással volt az idei év a méhészetekre, mivel a gazdálkodók tapasztalatai szerint soha nem volt még ilyen nehéz eladni a termékeket. A felvásárlás jórészt akadozik vagy leállt, az árak pedig alacsonyak.

A kialakult helyzetben egyre többen hagynak fel a méztermeléssel, így az ágazat jövője is bizonytalanná vált. Az Agrárszektor konferencián a témával foglalkozó szekció szakértői felvázolták, mely okok idézték elő a mostani válságot és milyen beavatkozásokra van szükség a termelési-piaci pozíciók javításához.

A támogatás kulcskérdés

Fontos kérdés az is, hogy az ágazat szereplői számíthatnak-e további támogatásokra, illetve születnek-e olyan hazai és uniós szabályozási javaslatok, amelyek a méhészetek túlélését segíthetik. A szekció ezzel a kérdéssel foglalkozó előadást hallhattak az érdeklődők.

A méhészeti támogatások gerincét a méhészeti termelés és forgalmazás jogcímcsoport adja, amely az Európai Unió finanszírozásával történik, emellett két nemzeti forrásból folyósított támogatás említhető meg az ágazat támogatását illetően – mondta el előadásában Angyal László, a Magyar Államkincstár főosztályvezetője.

Az előadásban elhangzott: a méz termelésének és forgalmazásának támogatás célja az ágazat versenyképességének, fejlődésének elősegítése, a méhészet társadalmi szerepének, valamint a méhész-társadalom összefogásának erősítése, illetve a méhészek fogékonyságának növelése az új módszerek, eljárások és eszközök, valamint a vállalkozásszerű gazdálkodás iránt.

Számos jogcím az elmúlt években

Az elmúlt években, 2019 és 2022 között a legfontosabb nemzeti támogatáscsoport a Magyar Méhészeti Nemzeti Program volt, amely 33 féle alintézkedéséből 10 vonatkozik a méhészekre, 8 az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME), illetve tagszervezete által megrendezett program költségeinek elszámolására, 15 féle egyéb támogatás pedig az OMME részére. Ennek elemei között található az elektronikus kérelembenyújtás bevezetése, az elektronikus kapcsolattartás, valamint OMME igazolás bevezetése.

A programban új eszközök beszerzésének támogatására is lehetőség nyílt. Ennek keretében méz és méhészeti termékek kinyeréséhez és kiszereléséhez, valamint a léptároláshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatására, valamint a vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatása nyílt forrás. A programban a higiénikus alj beszerzésének, vagyis a varroa atka elleni alternatív védekezés támogatására is lehetőség volt.

Az intézkedéscsomag az OMME termelői mézesüveg, zárszalag és vonalkód beszerzésének, a méhészek kommunikációját segítő eszközök beszerzésének és a varroa atka elleni gyógyszeres védekezés támogatását is tartalmazta, de többek között támogatható volt a méhhigiéniás körülmények javítása, méhlegelő telepítése, az elméleti ismeretterjesztés, kapcsolódó rendezvények támogatás és méhanya támogatás is szerepelt a programban.

A varroa elleni védekezés a legfontosabb

Az idei évről szólva elhangzott: számos eszköz állt rendelkezésre 2023-ban is. Így például új eszközök beszerzésének, a méhészeti tevékenység folytatásához szükséges új eszközök, a vándoroltatáshoz szükséges új eszközök beszerzésének támogatása is szerepelt a kiírások között.

A legnépszerűbb támogatási cél a varroa atka elleni gyógyszeres védekezést célozta, amelyet mintegy 8 ezer kérelmező kért évente, és ezen a jogcímen hozzávetőleg 1,3 milliárd forintot fizetett ki az Államkincstár egy év alatt.

Nagy múlt után komoly válság

Az előadást követően a meghívott szakértők kerekasztal-beszélgetés keretében értékelték a kialakult helyzetet és a megoldás lehetőségeit. Ma már világszintű nagy méhészek is vannak a jövedelemkiegészítő és hobbyméhészetek mellett, jelenleg 1,2 millió méhcsalád van ma hazánkban, vagyis a rendszerváltás óta az egyetlen állattartó ágazatról van szó, ahol megduplázódott az állatállomány – értékelte a méhészet által bejárt utat Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Hozzátette:

az elmúlt években a fejlődés megfordult, amelynek először a klímaválság, majd az elmúlt két évben egy súlyos piaci válság volt az oka. Ma egyértelműen kijelenthető, hogy minden hazai méhésznek kétségessé vált a működése.

A gazdasági hatások a mézre is úgy hatnak, mint a gabonára – jelentette ki Vida József, a Tehetsz Méh Többet program alapítója. Mint kifejtette: problémát jelent az, hogy az idehaza megtermelt méz mintegy kétharmada hordóba kerül, pedig a termelő által egyéni kiszerelésben árusított mézzel jobb árak, ezen keresztül jobb jövedelmezőség érhető el.

Még több érdekesség az Agrárszektor teljes cikkében olvasható, ide kattintva.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

méz

mézhamisítás

hamis méz

hamis termék

agrárszektor