Ledózerolnák a Balaton melletti kísértetfalut: eddig 670 millió forintot költöttek rá
A 24.hu-nak közérdekű adatigényléssel sikerült megtudnia, mekkora összeget fizetett ki a balatonfüredi önkormányzat annak a nagyjából 35 kistulajdonosnak, akitől kisajátítási eljárás során szerezték meg az ingatlanjukat. Eszerint 670 millió forintot fizettek a város egyik legértékesebb területéért.
A füredi önkormányzat hosszú ideje rendezni szerette volna az évek óta elhagyatott görög falu sorsát, ehhez viszont nagyjából 35, a területen kisebb üzlettel rendelkező tulajdonossal kellett volna megállapodnia, ám ez nem sikerült. A város ezért a terület egy részének kisajátításáról döntött - írta a 24.hu.
A lap tavaly szeptember végén küldte el az eljárással kapcsolatos közérdekű adatigénylést az önkormányzatnak, de a városvezetéstől nem kaptak választ a törvényi határidőn belül arra, hogy kinek, mekkora összeget fizettek a kisajátítás során. Ezért a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordultak, ez a lépés pedig megtette a hatását: az önkormányzat ugyanis decemberben átküldött egy listát, amelyen a kistulajdonosoknak az igazságügyi szakértő által megállapított és kifizetett ár látható.
A táblázatból kiderül, hogy
az önkormányzat 239,5 millió forintot fizetett ki a kisajátítási eljárása során a kistulajdonosoknak.
Összesen 46 tétel szerepel a dokumentumban, de egy családnak sok esetben több ingatlanja is volt.
A kisajátítási eljárás során egy szakértő felbecsülte az ingatlanok árát, a megállapított összegeket viszont a tulajdonosok jelentős része kevesellte, így bíróságra mentek. A pereket azonban sorra elveszítették, ezért nem maradt más választásuk, mint beletörődni abba, hogy csak néhány millió forinttal kaptak többet annál, mint amennyiért harminc évvel ezelőtt vásárolták az ingatlant.
Van olyan, aki majdnem harminc éve 3 millió 600 ezer forintért vett itt üzlethelyiséget, most pedig 5 milliót kapott érte, miközben Füreden harminc év alatt a 10–15-szörösére emelkedtek az ingatlanárak.
A kisajátítási eljárás során az önkormányzat által kifizetett legmagasabb összeg 8,7 millió forint volt, a legalacsonyabb 1,6 millió forint – derül ki a közérdekű adatigénylésre érkezett válaszból.
A kisebb üzlettel rendelkező tulajdonosok 17 százaléknyi részt birtokoltak a területből, az önkormányzatnak volt még további 41 százalékos tulajdonrésze. Ez azonban még mindig csak 58 százalék, így az önkormányzatnak a terület teljes megszerzéséhez még valakivel meg kellett állapodnia. Az önkormányzat kérdésünkre elárulta, hogy a fennmaradó terület birtokosa az Annagora Market Kft. volt, mely a Masped Zrt. tulajdonában áll.
Tulajdonukat az önkormányzat 430 452 000 forintos áron vásárolta meg. Az árat szintén szakértő állapította meg
– áll a fideszes Bóka István polgármester válaszában.
Az önkormányzat így összesen 670 millió forintot költött a görög falu területének megszerzésée. Pontosabban, a terület egy részének megszerzésére.
És hogy mi lesz itt?
Korábban a lap az önkormányzattól azt a választ kapta, hogy „a terület rehabilitációja érdekében az önkormányzat a helyi építési szabályzat módosításával részben egy nagyléptékű közpark, részben lakóterület funkciót szán hosszú távon a területnek.”
Fotó: MTI
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)