A portál szeritn az idei évben is júliustól szabhatnak ki bírságot a parlagfűvel fertőzött területek miatt. A mostani parlagfű szezontól érvényes törvénymódosítás értelmében azonban a parlagfű elleni védekezés már egész évben fennálló kötelezettség. Azokon a területeken, ahol ennek nem tesznek eleget, az illetékes hatóság közérdekű védekezést rendel el, és növényvédelmi bírságot szab ki. Jelen esetben mindez azt jelenti, hogy mostantól egész évben lehet bírságolni, úgyhogy a júliusi türelmi időnek vége.
Parlagfűmentesítési akciót indít az Agrárminisztérium
Parlagfűmentesítési hetet hirdet az Agrárminisztérium július 1-7 között. A földtulajdonosok számára a parlagfű elleni védekezés egész évben fennálló kötelezettség, ennek a programnak a célja pedig a lakosság szemléletformálása, egy közös érdek népszerűsítése.
A parlagfű elleni védekezés hatékonyságának növelése érdekében, a közfoglalkoztatási programok keretében a Belügyminisztérium, az Agrárminisztériummal együttműködve kiemelten sikeres védekezési tevékenységet koordinál. Közfoglalkoztatás keretén belül önkormányzati területeken, valamint állami tulajdonban lévő területeken valósul meg a parlagfű-mentesítési tevékenység. Az új típusú közfoglalkoztatási programoknak köszönhetően a korábbi évekhez képest jelentősebb és az állampolgárok számára is kézzel foghatóbb eredményeket lehet elérni.
Tekintettel a korábbi évek pozitív tapasztalataira az Agrárminisztérium július 1-7-ig Parlagfű-mentesítési hetet hirdet. A 2019. évben futó közfoglalkoztatási programok során pedig 5 parlagfű-mentesítési kaszálási ütemterv készült, melyek időpontjai:
- június 3-7.,
- július 1-5.,
- július 29-augusztus 2.,
- augusztus 26-30.,
- szeptember 16-20.
Ezúton szeretnénk felhívni minden földtulajdonos és földhasználó figyelmét, hogy a parlagfű pollenszórásának és szaporodásának megakadályozása érdekében tartsa területét gyommentesen. Amennyiben nem tesz eleget a jogszabályban meghatározott parlagfű-mentesítési kötelezettségének, az illetékes hatóság növényvédelmi bírságot szab ki, melynek mértéke 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjedhet
- írja közleményében az Agrárminisztérium
Mi történik, ha valaki nem fizez bírságot?
Amennyiben kötelezettségének a földhasználó nem tesz eleget, vagyis az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, akkor közérdekű védekezést kell elrendelni. A felvett jegyzőkönyv alapján a megyei illetékes hatóság a parlagfű-mentesítési kötelezettségre való figyelmeztetés nélkül hatósági eljárást indít. Az eljárás során a mulasztó földhasználóval szemben minden esetben növényvédelmi bírságot kell kiszabni.
A növényvédelmi bírság mértéke a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától és parlagfűvel való fertőzöttség mértékétől függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet kül- és belterületen egyaránt.
Nem árt tudni azonban, hogy belterületen az ingatlan méretéhez képest nagyobb összegű bírság szabható ki, mint a külterületi ingatlanokon. Ez persze nem véletlen, a lakóövezetben virágzó parlagfű ugyanis nagyobb közegészségügyi veszélyt jelent az emberek számára.
Amennyiben az érintett nem fizeti meg a bírságot, az adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül, amely végrehajtásáról az adóhatóság gondoskodik. Ráadásul a kötelezően kiszabott bírságon túl a közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költségeket is az "ügyfélnek" kell megfizetnie.
Komoly bírság vár arra, aki nem írtja a parlagfüvet
Az elmúlt évek tendenciáit figyelembe véve növekszik a bejelentett és az ellenőrzött területek nagysága. A lakosság egyre gyakrabban alkalmazza a Parlagfű Bejelentő Rendszert, ennek köszönhetően több fertőzött terület kerül a hatóságok látókörébe. Évről évre emelkedik a belterületen tett bejelentések száma is, amit azonban nem feltétlenül követ a belterületen indított eljárások számának növekedése. Ez a probléma mindenképpen csak helyben orvosolható, hiszen az eljárás, az intézkedés lehetősége jegyzői hatáskörben van
- mondta el a Pénzcentrumnak a Nébih. A hatóság kifejtette azt is, hogy a hatályos jogszabályok szerint, belterületi eljárás esetén nem a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szabja ki a bírságot, hanem - a jegyző által felvett és átadott jegyzőkönyv alapján - a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztá