Környezetbarát fejlesztés a Tisza-parton: halbölcsőde épül a dobapusztai szakaszon

HelloVidék   
  Megosztom
Környezetbarát fejlesztés a Tisza-parton: halbölcsőde épül a dobapusztai szakaszon

Munkagépek zajától hangos mostanság a dobapusztai Tisza-part, javában dolgoznak a terület átalakításán. A tervek szerint a jövő tavaszi áradások idején már birtokba is vehetik a számukra létrehozott halneveldét a folyóban élő kopoltyúsok - írja a szoljon.hu.

Ahogy a portál írja, ívóhelyet és ivadékbölcsőt álmodott itt meg a Tisza hullámterében a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége és a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (MOHOSZ). Jelenleg a töltés építésén és a csatorna kialakításán dolgoznak, a héten várhatóan megkezdik a műtárgy betonozását is. A tervek szerint a halbölcső szeptember végére készül el.

A munkálatokat már a tavalyi év őszének végén, telének elején elkezdték, majd a téli időszakban beiktatott „pihenőt” követően, februárban újra megindult a munka

- mondja Donkó Péter szövetségi titkár.

Az egy kilométeres szakaszon alacsonyabb gátat építenek a hullámtérben kijelölt terület folyóhoz közelebbi részén, mellette a víz levezetését szolgáló csatornát alakítanak ki. A csatorna végén haláteresztő zsilipet helyeznek el. Ezen a gáton a víz átbukik áradás idején és elönti a mögötte húzódó ötven hektáros területet. Ezzel kedvező körülményeket biztosítva a Tiszából felúszó halak szaporodásához.

A gát visszatartja a vizet amikor az ár visszahúzódik, a zsilipet pedig elzárják, így a területen lerakott, megtermékenyített ikrákból kikelő halivadékok itt biztonságos, kedvező életkörülmények között nevelkedhetnek

- írja a portál.

A szakemberek szerint később, amikor a kis halak már kellően megerősödnek, a zsilipet megnyitva, a vízzel együtt visszaengedik őket természetes életterükbe, az élő folyóba. Azokat a halakat, melyek maguktól nem úsznak ki a Tiszába a szakemberek hálóval összegyűjtik őket, és halas ládákban juttatják el őket végső „lakóhelyükre”.

A cél az, hogy az őshonos fajok szaporodását segítsék elő a létesítménnyel, valamint az is, hogy az esetlegesen itt kikelt és felcseperedett invazív fajok ne jussanak bele az élő Tiszába. Ennek megoldása miatt hálóval történik a példányok átválogatása. A nem őshonos példányokat vagy fogyasztási célra átengedik valakinek, a már nem élő egyedeket pedig megsemmisít­tetik.

Címlapkép: Getty Images

TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!

A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

tisza-part

dobapuszta

halbölcsőde

halak

környezetbarát

fejlesztés

beruházás