Háborognak a győriek: miért kellett kivágni ezt a rengeteg egészséges fát?
A 250–260 hektáros Püspökerdő a győriek legkedveltebb zöldövezete, a város tüdejének is hívják, évente 30–35 ezer látogatóval. Miért állnak most mégis halomban a kivágott fák itt? Nem építkezés, erdőújítás zajlik épp, közölte a Kisalföldnek az erdészet illetékese - a látvány azonban így is elszomorító lehet.
Egy győri a Facebookra posztolta ki, hogy halomba állnak a kivágott fák a Püspökerdőben. Ami azért is elkeserítő, mert a 250–260 hektáros Püspökerdő a győriek legkedveltebb zöldövezete, a város "tüdejének" is tartják, és évente 30–35 ezren látogatnak ki.
Nagy területeken az én meglátásom szerint nem erdőgazdálkodás folyik, hanem tarravágás amit képtelen vagyok megérteni. Miért kell kivágni ezt a rengeteg egészséges fát? Készül talán valami építkezés az erdőbe? Nagyon remélem, hogy nem mert az erdő Győr tüdeje és nem szeretném ha szép lassan csendben elfogyna.
- írta az olvasó a posztjában.
A Kisalföld megkereste Limp Tibort, a Kisalföld Erdőgazdaság Zrt. Győri Erdészetének vezetőjét, aki elmondta, hogy az erdők kezelését, vagyis a fakitermelést, erdőfelújítást 10 évre szóló, törvény által előírt tervek határozzák meg. Ezenfelül adott év munkáit az erdészeti hatóság felé be kell jelenteni, engedélyeztetni kell. A 3,5 hektáron elterülő, elöregedett pelyhedző nyárfaállomány kitermelését 2017-től már előírták az erdészetnek, ennek elvégzésre végül 2021-ben kértek engedélyt. Hozzátette: sürgősségi kategóriája szerint 2019-ig kellett volna a területet letermelni, de egy közeli felújítás miatt mostanra halasztódott.
A faállomány erősen túltartott, gyenge egészségi állapotú volt, több fa már balesetveszélyessé vált. A szóban forgó rész a Püspökerdő kevésbé látogatott területe, melyet ez év tavaszán az előírásnak megfelelően hímivarú, vagyis nem pelyhedző nyárral ültetünk be. A mellette fekvő, a látogatottabb részhez közelebb eső erdőrészt két éve tölggyel újítottuk fel, de a jelenleg bekerített részben növekvő fáknak kell még jó néhány év kell, mire mutatós erdővé érnek
– nyilatkozta a lapnak a szakember.
A történet megértéséhez érdemes még tudni, hogy a Püspökerdő eredetileg őshonos, tehát tölgy, kőris, szil, nyár és fűz fajokból álló, természetes, a Szigetközre jellemző erdő volt, ám a II. világháború alatt más fűtőanyag híján tűzifának használták fel. A háború után gyors növésű, de rövid életű, 40–60 év után maguktól elpusztuló, lábon elszáradó fafajokkal, nemesnyárakkal ültették tele. Ezeknek az öreg nyárasoknak a kitermelését, cseréjét kezdték meg 15–20 éve fokozatosan, odafigyelve az erdőborítás folyamatos fenntartására - írják.
Címlapkép: Illusztráció (Fotó: Pais-H Szilvia)
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)