Ahogy pár napja a HelloVidék is beszámolt róla, drámai mértékben pusztulnak a halak a Velencei-tóban. A Magyar Országos Horgász Szövetség vizsgálata szerint, bár szívbemarkoló látvány a sok döglött haltetem, azonban nincs ok különösebb aggodalomra. Ahogy közleményükben írják, a helyi vízügyi igazgatósággal, valamint az Állatorvostudományi Egyetem halegészségügyi laborjával együttműködve rögtön kivizsgálták a jelenséget.
Megállapították, hogy az eddig elpusztult – mintegy 200 kilogramm – hal zöme szélhajtó küsz, balin, valamint karika- és dévérkeszeg.
Az első vizsgálati eredmény szerint a halakkal egyértelműen lokálisan kialakult relatív oxigénhiány végzett. A természetes, vagy akár a mesterséges eredetű mérgezés lehetősége, valamint emberre veszélyes kórokozó jelenléte kizárható a halpusztulás okai közül. A relatív oxigénhiány normál esetben nem lett volna letális a halak számára, azonban az általában áprilisban ívó halak csak június közepén kezdtek el ívni, miközben a természetben hozzávetőlegesen 2 hét alatt zajlott le egy olyan biológiai folyamat, amely normál időjárás esetében legalább két hónap alatt történik meg.
- írják.
A relatív oxigénhiány kialakulásában döntő szerepet játszott a hirtelen felmelegedés és napsütés hatására berobbanó algaállomány éjszakai oxigénfogyasztása és a szélcsendes időjárás is.
Fürdeni továbbra sem tilos
A MOHOSZ szerint a tömeges halpusztulás ellenére a Velencei-tó vízminősége a fürdési, vízisport és egyéb rekreációs igénybevételi szempontok, az emberi igénybevétel oldaláról jelenleg kiváló, így korlátozást, azonnali beavatkozást nem igényel.
Közben őrült tempóban próbálják összeszedni a haltetemeket
Bajban van a tavunk. És e bajban csak ránk számíthat. Ezért volt különösen örömteli az, hogy ma hajnali öt órakor ilyen sokan érkeztek a velencei önkormányzat hívására segíteni. Sajnos rengeteg oszladozó haltetemet kellett begyűjteni
– fogalmaz hétfői bejegyzésében Velence város hivatalos Facebook-oldala.
Címlapkép: Getty Images