Erre sok kertes ház tulajdonos nem gondol: akár több napra is áram nélkül maradhatnak a napokban
A HungaroMet Nonprofit Zrt. több megyére adott ki az ónos eső miatt első és -másodfokú figyelmeztetést. Mivel az időjárás egészen változatos lesz a következő napokban, aki előre tervez, most gondol arra, mi lesz, ha jeget kell majd oldani a járdákról, kerti utakról. Sokan az egyszerű és kézenfekvő sózást alkalmazzák, pedig ez nem csak a növényekre, de állatainkra is káros lehet. Cikkünkben annak jártunk utána, mivel érdemes kezelni a jeges, havas felületeket. Illetve, mit tegyünk akkor, ha több napra áram nélkül maradunk otthonunkba az időjárás miatt, vagy, ha mindenképp el kell indulnunk a rossz útviszonyok ellenére is.
A HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzése szerint szerdán a nap folyamán délnyugatról északkelet felé - jellemzően kis mennyiségű - vegyes halmazállapotú (átmeneti ónos esőt is felvonultató) csapadékkal járó tömbök vonulnak: a legtöbb helyen napközben esőbe megy át a csapadék, de az Északi-középhegység és a főváros tágabb környezetében akár estig, éjfélig is vegyes lehet a halmazállapot.
Ezeken a részeken eleinte havazás, majd ónos / fagyott eső fordulhat elő, az idő előrehaladtával egyre inkább eső valószínű.
- A térség északi részén (illetve emellett a Nyírségben) a kezdeti havazásból lepel-3 cm-es hóréteg alakulhat ki, de az északi határvidéken 3 cm-t is meghaladhatja az átmenetileg létrejövő friss hó vastagsága.
- Az ónos eső / fagyott eső mennyisége Borsod, Heves és Nógrád északi részein a nap második felében meghaladhatja az 1 mm-t.
Miért veszélyes az ónos eső?
Ónos esőben és a havazásban megemelkedik a tűzoltói beavatkozást igénylő események száma, zömében közlekedési balesetekhez kell vonulnia ilyenkor a tűzoltóknak az átlagosnál nagyobb számban, de gondot okozhat a különböző felületekre, így például villanyvezetékekre, faágakra ráfagyó csapadék is, amelyek ilyenkor leszakadhatnak, és szintén balesetet okozhatnak.
Hogy miért?
Az ónos eső mindent elnehezít, fakárokhoz és áramkimaradásokhoz vezethet. A hó nehezebben gyűlik fel a csupasz fákon és az elektromos vezetékeken, viszont a jég könnyen felhalmozódhat ezeken a felületeken. A jég extra súlya miatt az elektromos vezetékek és a faágak leszakadhatnak, így sok esetben utcák maradhatnak áram nélkül, vagy utak lesznek járhatatlanok a leszakadt faágak miatt. De mit csináljunk, ha áram nélkül maradunk vagy a rossz idő ellenére is mindenképp munkába kell mennünk? Ehhez gyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot!
1. Mit tehetünk, ha áram nélkül maradunk?
Átmeneti áram- ill. energia kimaradás esetére a szakemberek a következőket tanácsolják:
- Hagyományos tüzelőberendezés (pl. kandalló) használata esetén különös figyelemmel kell lenni a tűzmegelőzésre, füstelvezetésre.
- Azokat a PB gázzal üzemelő fűtőkészülékeket, amelyek nincsenek a kéménybe kötve, vagy az égéstermékek szabadba történő kivezetése más módon nem megoldott, soha ne üzemeltessük folyamatosan zárt térben. A helyiség nagyságától és a fűtési fokozattól függően legalább egy-másfélóránként szellőztetni kell a helyiséget, ellenkező esetben a felgyülemlő égéstermékek mérgezést okozhatnak.
- A gázszolgáltatás ideiglenes kimaradása esetén ne hagyjuk nyitva a fűtőkészülék elzárócsapját!
- Gondoskodjunk a szükség-világítóeszközökről (pl. petróleumlámpa és petróleum, palackról működtethető gázlámpa, elektromos lámpa).
- Tartsunk üzemképes állapotban egy elemről működtethető rádiót, és biztosítsunk hozzá tartalék elemeket.
- Tároljunk otthonunkban egy hétre elegendő élelmiszert az egész család számára.
- Legyenek otthon alapvető gyógyszerek, kötszerek, ha csecsemő van a családban, számára tápszerek.
- Csak a legszükségesebb telefonhívásokat bonyolítsuk le, mert a hálózatra a mentésben résztvevőknek van szüksége.
2. Mit tehetünk, ha mindenképp útnak kell indulnunk?
Sokan még a veszélyes időjárási körülmények dacára sem maradhatnak otthon, hiszen dolgozniuk kell, ezért a Katasztrófavédelem egy korábbi felhívásában írt arról, hogyan közlekedjünk ilyen időjárási viszonyok közepedte.
A biztonság érdekében a következőt tanácsolják:
- mielőtt az autósok útnak indulnak, tájékozódjanak az aktuális meteorológiai helyzetről és az útviszonyokról,
- aki teheti, az ónos esővel érintett területeken ne induljon útnak!
- ha mégis útra kell kelni, akkor az ónos esőben vagy a havazás idején vezessünk lassabban, figyelmesebben és körültekintőbben, csak akkor előzzünk, ha azt biztonságosan be is tudjuk fejezni;
- csak a téli közlekedésre megfelelően felkészített, téli gumival felszerelt gépjárművekkel közlekedjünk;
- utazás előtt mindenképpen tájékozódjunk az aktuális út- és látási viszonyokról, forgalmi helyzetről;
- induljunk el időben, hamarabb, ne út közben, téliesebb útviszonyok között próbálja meg behozni senki az esetleges késéseket.
- az autóba tankoljunk a szokásosnál több üzemanyagot, és vigyünk magunkkal feltöltött mobiltelefont, tartalék ruhát, ásványvizet és egy kis ételt, arra az esetre, ha elakadnánk, vagy hosszabb ideig kellene várakozunk.
- Ha valaki bajba jutott autóst, gyalogost látunk, hívjuk a 112-es segélyhívó számot! Érdemes használni a katasztrófavédelem mobiltelefonokra ingyenesen letölthető tájékoztató alkalmazását, a VÉSZ-t, amely ingyenesen letölthető Android és iOS operációs rendszerű eszközökre egyaránt.
Nem csak az utakon, otthonunkban is védekezni kell
A legtöbben szeretjük nézegetni a jégcsapokat, különleges látványt nyújtanak a fákon, ereszeken, de jobb vigyázni és távolról csodálni őket, hiszen bármikor leeshetnek. Lándzsaszerű formájuknak köszönhetően bármit át tudnak szúrni a földre vezető útjuk közben, így akár emberekben, állatokban is sérülést tudnak okozni. Éppen ezért, kertünk, udvarunk esetében érdemes eltávolítani a jégcsapokat, nehogy balesetet okozzunk valakinek.
Az esővel ellentétben, az ónos eső, ahogy földet ér, a felületekre tapad, fagy, így meg kell várnunk amíg elég meleg idő lesz ahhoz, hogy megolvadjon. Aki nem akar várni, az sok esetben sót használ, hogy feloldja a csúszós felületeket kertjében. Persze ez nem épő környezetbarát megoldás! Ha mindenképpel akarjuk tüntetni a jeget, használjunk olyan anyagokat, melyekkel nem ártunk sem a talajnak, sem a kertünkben élő élőlényeknek.
Mivel tüntessük el a jeget?
- Faforgács és homok: Egyenletesen szórjuk szét a homokot és a faforgácsot a jeges felületen. A hó elolvadása után a forgácsot és a homokot el lehet söpörni a kertben. Kiválóan alkalmas az utolsó pillanatban végzett kezelésekre, lehetővé téve, hogy biztonságosan sétáljunk a jéggel borított járdákon.
- Fűrészpor: A fűrészpor megfelelő a fagyos járdára, de csak akkor hatékony, ha rá is fagy. Ez egyes esetekben akár egy óráig is eltarthat. Mivel szigetelőanyagról van szó, ezért a fűrészpor alatt lévő hó lassabban olvad, hiszen megtartja a meleget, de a hideget is.
- Hamu: Amennyiben fával vagy faszénnel fűtünk a kandallóban, kályhában akkor a fennmaradó hamut nem érdemes kidobni. Használhatjuk a fagyos és csúszós járdán is, a hatás azonnal érezhető. A fagyos felület rögtön leszórás után csúszásmentessé válik.
- Öntsük rá a maradék kávézaccot: Nem vicc! A megmaradt kávézacc állatbarát és hatékony a hóolvasztásban. A kávézaccban lévő nitrogén és savak segítik a hóolvadást. Miután ellapátoltuk a havat a kertből vagy az autóbehajtóról, szórjuk szét a kávézaccot, vagy szórjuk meg a havazás előtt. Használhatók extra súrlódás létrehozására jeges talajon is.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)