Van olyan fűszer a világon, aminek kilója akár 10 millió forintot érhet. A sáfrányt egykor Magyarországon is rendszeresen termesztettek, ám ez megszakadt, hamarosan újra megindulhat a termesztés.
Az Agrárszektor megtudta, hogy hamarosan újra a „térképen lehetünk”, ha sáfránytermesztésről beszélünk. Továbbá megtudtuk azt is, miért csalóka ez a 10 milliós összeg, illetve azt, hogy előszeretettel hamisítják, így nem árt odafigyelni, ha vásárlásra adjuk a fejünket.
A Magyarországi Sáfránytermesztők Szövetsége a lapnak elmondta, hogy az ország teljes területe alkalmas lehet a sáfrány termesztésére. Természetesen vannak igényei a növénynek, így a laza, homokos talajt részesíti előnyben, nem bírja a pangó vizet és -23 fok alatt elfagy.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a homokos talaj nem feltétele a sáfrány termesztésének, sokkal fontosabb, hogy jó vízelvezető legyen, nitrogénben, foszforban gazdag, enyhén meszes. Elsősorban szabadföldi növényként termeszthető hazánkban is. A sáfrány hagymagumóval szaporodik, amiket augusztus második felében kell elültetni. Virágait október elejétől november végéig hozza a magyarországi klímán, váltakozó intenzitással.
A fővirágzás - amennyiben ideálisak a körülmények számára - október közepén négy-öt nap. Az őszi virágzás a leglátványosabb időszaka a sáfránynak, de télen se kell nélkülözni a növény látványát, hiszen közel 50 cm-es leveleivel izgalmas képet nyújt deres időben. Tavasszal elszárítja a leveleit, májustól szeptemberig egyáltalán nem látszik belőle semmi. Fontos kiemelni, hogy a Crocus Sativus L., vagyis a valódi sáfrány csak termesztett változatban létezik, vadon nem fellelhető. A sáfránytermesztés legfontosabb feltétele a türelem. Aki gyors meggazdagodást, könnyű munkát vár a növénytől, hamar csalódni fog.
Ezt nem sokan tudják róla
A köztudatban mediterrán, keleti növényként tartják számon a sáfrányt. Kevesen tudják, hogy ez a hagymagumókkal szaporodó növény a Kréta szigetén őshonos Crocus Cartwrightianus nemesített változata. Időjárás tekintetében a száraz, forró nyarakat, hűvös őszt kedveli. Szüksége van csapadékra is elsősorban a virágzás előtti időszakban, szeptember végén, október elején.
Ahol az évi átlag csapadék mennyisége eléri a 400-500 mm-t és a sáfrány számára kedvező eloszlásban, tehát inkább télen, ősszel, kora tavasszal esik le, ott érzi magát a legjobban.
Címlapkép: Getty Images