Nehogy befürödj: ezek az ablakcsere legnagyobb buktatói

HelloVidék   
  Megosztom
Nehogy befürödj: ezek az ablakcsere legnagyobb buktatói

Az ablakokra és ajtókra vonatkozó igényeink egyre magasabbakká válnak. Mindazonáltal, a tökéletes hő- és hangszigeteléssel bíró műanyag nyílászárók is csak akkor tudják biztosítani az elvárt eredményeket, ha beépítésük megfelelően történik. Bár ez a művelet egyszerűnek tűnhet, nagyon sok múlik a részleteken, így jobb, ha ezt a munkát szakemberre bízzuk. Ugyanakkor jó, ha tisztában vagyunk azzal, mire érdemes odafigyelnünk, ha biztosak szeretnénk lenni abban, hogy nem csak a választott profilrendszer, de a beépítés minősége is megfelelő színvonalú.

Megfelelő előkészületek a siker érdekében

A megfelelő előkészítés a siker alapfeltétele. A dokumentáció (amit ideális esetben szakember biztosít) jó, ha tartalmaz javaslatokat az összekötőelemekre, vagyis az ablakkeret és a félfák közti területekre, valamint az ablak- és ajtókeretekre vonatkozóan, beleértve a küszöböket is. Kisebb projektek – mint például egy lakás vagy ház nyílászáróinak cseréje esetén – nem szívesen fordítunk túl nagy összeget a projekt dokumentációjára.

„Ilyen esetekben javaslom, hogy a beépítés részleteiről személyesen beszéljünk a potenciális kereskedővel. Emellett mindenképp hasznos, ha tudunk részletesebb információt adni a jelenlegi nyílászárók állapotáról, például mutatunk egy-egy fotót a telefonunkon (teljes kép a külső és belső nézetről, valamint részletes képek a félfákról és keretekről szintén külső és belső nézetből). Ez valószínűleg elegendő az eladónak ahhoz, hogy a leginkább megfelelő megoldást tudja ajánlani az ajtók és ablakok félfákhoz való beillesztéséhez.” – mondta el Búcsi János, az Inoutic/Deceuninck értékesítési menedzsere.

Tömítőszalagos beépítés – igen vagy nem?

A nyílászárók beépítésére fókuszáló cikkek – még a szakértők által írtak is – hajlamosak leegyszerűsíteni ezt a témát. Azt mondják, a vásárlónak célszerű meggyőződnie arról, hogy az árajánlat csak a habarcsos tömítést tartalmazza, vagy a tömítőszalagok használatát is, amelyek párazárást biztosítanak belülről, és vízállóságot kívülről. Ugyanakkor a szalagok felhelyezése meghatározott szabályok szerint kell, hogy történjen. A maximális hatékonyság biztosítása érdekében a megfelelő technikai folyamatokat tiszteletben kell tartani.

Ugyanis szinte lehetetlen kivenni a régi ablakot anélkül, hogy a meglévő félfa meg ne sérüljön. Szerencsére a piac lehetőségek széles tárházát kínálja, amelyek akár kombinálhatók is egymással. Még a bonyolult esetekre is létezik megoldás a megfelelő anyagok használatával.

Semmiképp sem ajánlott hosszú ideig várni az ablakok habarcsos beépítése és egyéb műveletek közt (mint például a félfák hőszigetelése).

  1. A régi ablak eltávolítása (nyílászáró csere esetén)

    Az arra szakosodott cég szakemberei először eltávolítják a régi ablakot. Ha a folyamat eredményeként észrevehetően egyenetlen felületet kapunk a félfákon, vagy lehullik a vakolat, fontos ezeket kiegyenlíteni, hogy az ablakkeret és a félfa közti kötés megfelelően legyen tömítve. A félfák megerősítését és szintezését nem szabad alábecsülni, akkor sem, ha több, mint egy napig tart a munka!
  2. Az ablak rögzítése

    Az ablakot a szakemberek behelyezik az előkészített nyílásba és a megfelelő pozícióba igazítják vízszintező és ékek, esetleg szerelőpárnák segítségével. Ez után a keretet rögzítőkkel és csavarokkal rögzítik. A tökéletes kivitelezésnek kulcsszerepe van a magas szintű hatékonyság (az ablak feszessége, a szárnyak könnyed mozgatása) valamint a hosszú élettartam szempontjából.
  3. Rögzítőszalagok használata

    Ha rögzítőszalagok használata mellett döntünk, a szalagokat azt követően helyezzük fel, hogy az ablakot már a megfelelő helyre illesztettük. Fontos ellenőrizni, hogy a szalagok megfelelően vannak-e felhelyezve – a párazáró kerül belülre, míg a vízálló kívülre. A szalagokat általában felcímkézik. Ha előre tömörített szalagot használunk, fontos meggyőződni róla, hogy azt a megfelelő irányban helyezzük fel.
  4. Ablakpárkányok

    Gyakran alábecsülik az ablakpárkányokat, pedig a nem megfelelő hőszigetelésük hőhidak képződéséhez vezethet a párkányok alatt, és a fagy behatolhat a téli hónapokban. Az ablakok beépítése során fontos, hogy az adott helyzetnek megfelelő megoldást válasszuk, ami garantálja a terület megfelelő hőszigetelését. Ilyen például az extrudált polisztirol hab a párkány teljes szélességén elhelyezve, vagy a kiváló hőszigetelési tulajdonságokkal bíró speciális alapprofilok.

    A keret alapprofiljainak magasságát úgy érdemes kiválasztani, hogy lehetővé tegye a megfelelő hőszigetelést és vízzárást a párkány alatt, továbbá minimális lejtést garantáljon a párkánytól kifelé haladva, az ablaktól távolodva.

    A belső párkány beillesztésekor ügyeljünk arra, hogy a párazáró szalagot ne sértsük meg. A belső párkány mélységét úgy érdemes megválasztani, hogy ne nyúljon túlságosan az ablak alatt elhelyezett radiátor fölé, hiszen ez gátolná a meleg levegő áramlását télen.

    A külső párkány elülső éle és a vakolat közti átfedés legalább 30 mm-es kell, hogy legyen, és célszerű 3°-nál nagyobb lejtéssel készíteni. A párkányok két oldalsó végződése meg kell, hogy gátolja a víz bejutását a párkány alá, illetve a vakolat károsodását. A párkány hőtágulását szintén figyelembe kell venni.
  5. Kőművesmunka befejezése

    A befejezés előtt fontos ellenőrizni a kisebb repedéseket a rögzítőelemek közelében. Megfelelő típusú tömítőanyag használata szükséges. Az ablakfélfa és a profil közt APU lécet érdemes használni, amely tökéletes kapcsolódást biztosít a vakolat és az ablakprofil között, miközben védi is a profilt a karcolódásoktól a vakolat felhelyezése során. Vakolatot sosem szabad közvetlenül a profilon használni, az ablak tágulásával ugyanis könnyedén megrepedhetne.
  6. A védőfóliák eltávolítása

    A befejezés utáni alapvető tisztítást követően a kivitelező munkatársai távolítsák el az ablakkereten és szárnyon levő védőfóliákat annak érdekében, hogy ellenőrizhessük a terméket, mielőtt aláírjuk az átvételről szóló dokumentációt. Ha a fóliákat csak később távolítjuk el, például festés után, és ekkor fedezünk fel komolyabb sérülést a profilon, a reklamációs folyamat utólag lényegesen körülményesebb lehet. A védőfóliákat három hónapnál tovább nem szabad fent hagyni, mivel ez után már nehézkes az eltávolításuk.

    Ha ügyelünk rá, hogy a fentieknek megfelelően történjen a beépítés, biztosak lehetünk benne, hogy új műanyag nyílászárónk megfelelően fog működni, és minimális karbantartás mellett akár hosszú évtizedekig kiszolgál bennünket.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

otthon

ablak

ház

lakás

nyílászáró