Ezekben a városokban már olcsóbban vehetsz házat: elkezdtek esni az árak

HelloVidék   
  Megosztom
Ezekben a városokban már olcsóbban vehetsz házat: elkezdtek esni az árak

Az elmúlt időszakban tompult a lakáspiaci forgalom, ami a szakemberek szerint a használt lakások forgalmának mérséklődése áll. Persze nem ez volt az egyetlen változás az ingatlanpiacon, mivel a számok azt mutatják, egyre szimpatikusabbak a kisebb lakások sőt, egyre többen vásárolnak vidéken házat. Melyek a legfelkapottabb régiók és mennyibe kerülnek megyénként a négyzetméterárak? Ennek is utánajártunk most!

A nagyvárosokban mérséklődött a lakáspiaci forgalom. 2019 első két negyedévének összesített forgalma 5,0 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbi értéknél. A csökkenés hátterében a használt lakások forgalmának 5,9 százalékos mérséklődése áll.

A használtlakás-eladások száma az I. negyedévben még csak 0,5 százalékkal csökkent, a II. negyedévre azonban már egyértelmű visszaesés mutatkozott: az eladások száma ekkor 11 százalékkal maradt el az előző évitől. Az eladott használt lakások számának visszaesése a nagyobb városokra korlátozódott, a kisebb településeken ugyanakkor tovább bővült a piac. Budapesten 47, a megyeszékhelyeken 9 százalékkal kevesebb adásvételt regisztráltak, mint az elmúlt év azonos időszakában

- olvasható a KSH közleményében. Amiből az is kiderült, hogy a használt lakások áremelkedése megtorpant 2019 II. negyedévben, míg az új lakások piacán 3,1százalékos drágulás volt tapasztalható.

Egyre népszerűbbek a kisebb települések

Hogy melyek voltak a legfőbb változások és hogyan alakultak egészen pontosan a számok? Elemzésünkhöz a KSH legfrissebb adatait vettük szemügyre. Íme néhány adat arról, hogyan alakultak a lakásárak az elmút időszakban, mely régiók voltak a legfelkapottabbak:

  • Egy új lakás átlagosan 27,8 millió forintba került 2019 I–II. negyedévében, ez 200 ezer forinttal több, mint 2018-ban. Az eddig ismert adásvételek között a korábbinál nagyobb súllyal jelennek meg a (40 négyzetméter alatti) kislakások, ez mérsékelte a teljes lakásra számított árszint emelkedését.
  • A megyeszékhelyeken és a kisebb településeken 400 ezer forint körül alakult az új lakások fajlagos ára az év első felében. Átrendeződés a használtlakás-piacon 2019 I–II. negyedévében az eddig regisztrált lakáspiaci forgalom további eltolódást mutat a kisebb települések felé.
  • A megyeszékhelyek piaci súlya eközben végig állandó volt, a kisebb településeké pedig folyamatosan nőtt. A nem megyeszékhely városok és a községek az összes használtlakás-értékesítés 60 százalékát adták 2019 I–II. negyedévében. A használt lakások átlagos ára 2019 I–II. negyedévében 16,7 millió forint volt, 700 ezer forinttal több, mint 2018-ban. Az árak növekedése az ország valamennyi régiójára jellemző.
  • Tovább nyílt az olló a főváros és a vidék között. A folyamat 2015 óta mutatható ki, hatására 2016-ban már több mint kétszeres, 2019 első két negyedévében pedig már két és félszeres volt az átlagos lakásárak különbsége (32,7, illetve 12,9 millió forint).
  • Budapesten egy átlagos lakás ára 3,2 millió forinttal lett több, mint a megelőző évben. A megyeszékhelyeken átlagosan 2,4, a kisebb városokban 0,6 millió forinttal nőtt az átlagár 2019 I–II. negyedévében.
  • Az általános áremelkedés ellenére a községekben az árszint enyhén csökkent: a 2018. évi 8,1-ről 7,9 millió forintra. Számottevő visszaesés Pest és Dél-Alföld régió falvaiban következett be, a többi régió kistelepülésein az árszint stagnált vagy kissé emelkedett. Nagyobb, 10 százalékot meghaladó drágulás csak Közép-Dunántúl községeiben mutatható ki. Továbbra is megfigyelhető az árszint gyorsabb ütemű emelkedése a többlakásos épületekben.
  • Az összes értékesítés 16 százalékát kitevő panellakások négyzetméterára 15 százalékkal emelkedett, ezáltal 2019 I–II. negyedévében már átlagosan 325 ezer forintba kerültek.
  • Valamennyi régióban nőtt a családi házak ára, ám ennek mértéke mindenütt elmaradt a többlakásos épületekétől, és ez igaz a nagyobb városok családi házaira is.

Hogy pontosabb képet kapjunk arról, melyik megyében mennyibe is kerül most a legolcsóbb és legdrágább lakás, megnéztük az Ingatlannet.hu adatbázisát. Ugyan ez csak egy statisztikai oldal, de részletes adatsoruk alapján elkészítettük táblázatunkat, hogy rangsorba állítsuk a megyéket aszerint: hol, milyen magasak a négyzetméterárak.

Nem meglepő, de Budapesten a legmagasabbak az átlag négyzetméterárak, ez pontosan 552 225 Ft/m2-t jelent. A többi megye tekintetében Győr-Moson-Sopron megye jár az élen, itt 344 224 forintos átlagárról beszélhetünk. Ez Veszprém megyében 307 616 forint, Fejér megyében pedig 290 840 forint.

Ha a konkrét számokat nézzük, a legalacsonyabb négyzetméterárak Somogy megyében vannak, itt 15 357 Ft/nm2 áron juthatunk a legolcsóbb ingatlanhoz. Ez a szám kicsivel magasabb Békés megyében, ott 24 500 Ft/nm2, míg Tolnában már jóval több, 42 753 Ft/nm2.

A legmagasabb négyzetméterárak még mindig Budapesten vannak, 957 534 Ft/nm2 áron adják a házakat. Megyék szintjén Veszprém megyében kelnek el a legmagasabb áron a lakások, itt 657 216 Ft/nm2 körül vannak az ingatlanok. Közel ennyi pénzért adják Somogyban is az ingatlanokat, itt 587 058 Ft/nm2 áron kaphatók a lakások.

Hol a legolcsóbbak a lakások?

Megnéztük, hogy hol lehet a legdrágábban és legolcsóbban ingatlant vásárolni. Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy az átlagárakat tekintve Nógrádban tudunk a legolcsóbban lakást venni, itt az átlagárak 13 857 453 forint körül mozognak. Hasonlóan kedvező áron vehetnénk ingatlant Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Tolna megyében is. Míg a Jászságban 17 088 056 forint körül van az átlagár, addig Tolnában 17 911 365. A legmagasabb átlagárakat Pest megyében és Budapesten mérték. Pest megyében 109 533 000 forint, Budapesten pedig 156 597 091 körül mozognak az átlagárak.

Ha pontosabb képet szeretnénk kapni, érdemes megnézni a legkisebb és legnagyobb árak értékeit is. Ennek alapján kicsit másabb sorrend alakult ki.

A legolcsóbban Hajdú-Bihar megyében vehetünk ingatlant, 600 000 forintért. Baranya megyében csak kicsivel kerül többe a legolcsóbb ház, itt 680 000 forintért juthatunk házhoz. Megyék szintjén Jász-Nagykun-Szolnok megyében is viszonylag jó áron juthatunk lakáshoz, itt 890 000 forintért kínálják a legolcsóbb ingatlant.

Ha megnézzük a legdrágább ingatlanokat is, bizony nem lesz meglepő, hogy Budapest áll a lista élén a maga 2 000 000 000 forintos ingatlanárával. Békés megyében is borsos áron kelnek el a legdrágább ingatlanok, a lista szerint 904 338 000 forintért vásárolható meg a megye legdrágább ingatlana. Ugyan ez Veszprém megyében 980 000 000 forint, Fejér megyében pedig 799 000 000 forint.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

lakás

lakásárak

ingatlan

ingatlan árak