Csak óvatosan a karácsonyi illatosítással: ezek a legmérgezőbb olajok, amiket érdemes elkerülni
Egy csepp narancs, hozzá egy leheletnyi szegfűszeg, a maga fűszeres illatával még egy kis ánizs: máris kész a karácsony hangulatát fokozó, semmihez sem hasonlító, egyedi illatkoktél! Egy cseppnyi varázslat otthonra, amely Covid-19 idején gyógyító és fertőtlenítő hatással bírhat, advent idején segít elcsendesedni, és ráhangolódni az ünnepekre.
A legfontosabb tudnivaló azonban, amit a fogyasztóvédelmi tanácsok között első helyen szerepel, hogy csak kiváló minőségű, 100 százalékos illóolajakat használjunk, legyen szó adventi illatosításról, vagy házi szappankészítésről. Karácsonyhoz közeledve ugyanis kiváltképp megszaporodnak azok a helyek, ahol ezerféle illataroma kapható, de ha számít az egészségünk, eszükbe ne jusson bárhol és bármilyen olcsó illóolajakkal kísérletezni!
Mielőtt előállítanánk a karácsonyi illatot, a szakemberek szerint pár dologra - még vásárlás előtt - érdemes nagyon odafigyelni:
1. Az illóolaj ára
A jó minőségű illóolajakért, fiolánként akár több ezer forintot is elkérhetnek. Gyanakodjunk, ha csak párszáz forintba kerül, lehet, hogy gyenge minőségű, „felhígított” anyagot akarnak ránk sózni.
Az olcsóbb utánzatok, a hamisítványok és a hígított változatok rendszerint olyan anyagokat, általában kőolajszármazékokból előállított szintetikus illatkomponenseket tartalmaznak, amik akár ártalmasak is lehetnek. Ezek ahelyett, hogy a jó közérzetet és az egészséget szolgálnák, asztmát, allergiás tüneteket, légúti problémákat okozhatnak.
2. Számít, miben tartják
A műanyag fiolák alkalmatlanok az illóolaj megfelelő tárolására, hiszen a műanyaggal az olaj reakcióba léphet, és ártalmas vegyületeket oldhat ki belőle. Alapvető követelmény, hogy a valódi illóolajok üvegből készült kis tartályokban kerüljenek forgalomba. A színezett, fényvédő üvegre azért van szükség, hogy a napfény káros hatásaitól az olaj a lehető legtovább védve legyen.
3. Nem mindegy, az üzletben hol tárolják
Az illóolajnak nem tesz jót a meleg, sem a közvetlen napfény, ezért úgy kell őket tárolni, ahogy a legtöbb gyógyszert és gyógykészítményt: hűvös, sötét helyen.
Figyelem, a növényekből kivont valódi illóolajok rendkívül tömények!
Nehéz elképzeni, de két nagy marék kamillavirágból csupán egyetlen olajcsepp nyerhető. Ráadásul egy-egy illóolaj 50-300 féle kémiai vegyületből épül fel, amelyek nem feltétlenül az előfordulási mennyiségük arányában határozzák meg az illóolaj hatásait. Ezért is valóságos hatóanyag-bombák ezek, amelyek azonban nemcsak hasznunkra lehetnek, de természetüknél fogva, a gyógyszerekhez hasonlóan, árthatnak is.
Ha nem ismerjük pontosan a tulajdonságaikat, vagy ha nem megfelelően használjuk őket, például túladagoljuk, komoly mellékhatásokat válthatnak ki – erre figyelmeztet a thesprucecrafts.com :
Számos olyan illóolaj létezik, amely ugyan teljesen természetes kémiai összetevőkkel rendelkezik, de nagyon óvatosan kell használni.
Kétféle módon lehetnek mérgezőek
1. Fototoxicitás: ezek az illóolajok közvetlen napfény hatására mérgezővé válnak. Gyertyákhoz kiválóak, de bőrre kerülve, napfénnyel érintkezve tilos használni őket! Szappanokban vagy tusfürdőben bátran használhatjuk őket, mert bőrre kerülve azonnal leöblítjük, de házi hajbalzsam vagy arckrém készítéséhez nagyon nem ajánlottak.
2. Toxicitás: fényhatástól függetlenül ezek az illóolajak egészségügyi problémákat, akár rosszullétet is okozhatnak. Közülük némelyik biztonsággal használható például szappanhoz vagy gyertyaöntéshez, de mindig legyünk velük körültekintőek. Csak megfelelő mennyiségben használjuk őket, és nagyon vigyázzunk arra, milyen más illóolajakkal vegyítjük.
A fentiek alapján felsoroljuk azokat az illóolajokat, amelyeket nagy óvatosággal szabad csak használni. (A következő lista nem tartalmaz minden egyes illóolajat, amely problémát okozhat, csak általános és tájékoztató jellegű.)
A fototoxikus illóolajok:
- Angelica gyökér
- Bergamott
- Kasszia
- Kömény
- Gyömbér
- Citrom
- Lovage
- Mandarin • Narancs
- Vasfű
Potenciálisan mérgező vagy problémás illóolajok - csak körültekintő használatra:
- Ánizs (csillag)
- Ánizsmag
- Babér babér
- Calamintha
- Kámfor (fehér)
- Kasszia
- Cédrus(virginiai)
- Fahéj (levél)
- Szegfűszeg (rügy)
- Koriander
- Eukaliptusz
- Édeskömény
- Komló
- Izsóp
- Boróka
- Szerecsendió
- Petrezselyem
- Bors (fekete)
- Zsálya (spanyol)
- Tárkony
- Kakukkfű (fehér)
- Kurkuma
- Macskagyökér
Érdemes még figyelni arra is, hogyha egy illóolaj szerepel a listán, az automatikusan nem jelenti azt, hogy nem használhatnánk fel például szappan- vagy gyertyakészítéshez. Csak arra int, hogy mielőtt használni kezdenénk, érdemes tisztába lennünk azzal, hogy az adott illóolajnak mik az általános jellemzői. Például az eukaliptusz illóolaj megfelelő hígításban nem irritálja a bőrt, de lenyelni tilos: szájban méreg.
A fahéj, a szegfűszeg, a kasszia és a "fűszer" illóolajok remekül illatosítanak, akár öblítőbe vagy szappankészítéshez is kiválóak, de ha túl sokat csepegtetünk belőlük, vagy ha érzékenyek vagyunk rá, könnyen irritálhatja a bőrünket vagy a nyálkahártyánkatat.
A kulcs, mint bármely potenciálisan veszélyesnek számító vegyi anyagnál, hogy mielőtt az illóolajakat használni kezdenénk: olvassunk rendesen utána, ismerjük meg a pontos összetevőit, és legyünk tisztában az illóolajak egymásra gyakorolt hatásaival is.
Végezetül, a legtöbb illóolaj - függetlenül attól, hogy szerepel-e ebben a listában vagy sem - irritáló lehet, ha túl nagy koncentrációban használjuk, vagy egyenesen a bőrre kerül.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)