Bukhatjuk a támogatást? Íme 10 gyakori élethelyzet, ami keresztül húzhatja lakásfelújítási terveinket
A lakásfelújítási támogatás egyik legszigorúbb feltétele a Tb-jogviszonnyal kapcsolatos. A Pénzcentrum összegyűjtött 10 élethelyzetet, amikor a lakásfelújítási támogatáshoz elvárt jogviszony megítélése nem is olyan egyszerű feladat.
A lakásfelújítási támogatás lehetőséget teremt számos gyermeket nevelő család számára meglévő otthonuk korszerűsítésére, hiszen a munkálatok költségeinek felét, de legfeljebb 3 millió forintot utólag az állam visszatérít. Az "ajándékhoz" azonban számos feltételt szükséges teljesíteniük az igénylőknek, ezek közül az egyik legszigorúbbnak a Tb-jogviszonyra vonatkozó elvárás
- hívta fel a Pénzcentrum figyelmét a Bankmonitor.
Milyen Tb-jogviszonyt várnak?
Legalább 1 éves folyamatos - ezen belül legfeljebb 30 napos megszakítás lehet - Tb-jogviszony szükséges a támogatás igényléséhez. A következő jogviszony fogadható el az egy év igazolására:
- A Tbj törvény 6. §-a szerinti biztosítotti jogviszony. (Ez sok mindent magába foglalhat: például a munkaviszony és a vállalkozói jogviszony is ide tartoznak.)
- Külföldi Tb-jogviszony
- A nyugdíj melletti munkaviszony, vállalkozói jogviszony
- Középiskolában, felsőfokú oktatási intézményben folytatott nappali tagozatos tanulói jogviszony
- Az úgynevezett diplomás GYED. (Az jogosult rá, akinek felsőoktatási intézményben folytatott tanulmányai alatt - közvetlenül utána - születik gyermeke.)
Fontos, hogy a támogatási kérelem benyújtásakor ennél még szigorúbb szabályoknak szükséges megfelelni. Ekkor ugyanis Tbj törvény szerinti 6. §-a szerint kell biztosítottnak lennie az igénylőnek. Emellett még elfogadható a nyugdíj melletti munkaviszony és a vállalkozói jogviszony is.
Együttes igénylők esetén - amennyiben a házaspárok, élettársak állandó lakóhelye közös - elégséges egyik félnek teljesítenie az elvárásokat. Számos helyzetben azonban igen nehéz megítélni, hogy teljesülnek-e az előírt feltételek.
1. Mindig teljesíteni kell a felújítási támogatás igényléséhez a Tb-jogviszonyra vonatkozó előírásokat?
Nem, ugyanis van két kivétel, amikor nem kell ellenőrizni a Tb-jogviszonyt:
- Amennyiben az igénylő a gyermeke után - végleges határozat alapján - otthongondozási díjban (GYOD) részesül, vagy ápolási díjat kap.
- Amennyiben a kiskorú gyermeket - a szülők halála miatt - egy közeli hozzátartozó gyámsága alá helyezték és a gyám nyugdíjban részesül.
2. Nyugdíjas igényelheti a támogatást?
A nyugdíjból eredő biztosítotti jogviszony önmagában csak akkor elégséges, ha kiskorú gyermek gyámjaként - a gyermek szüleinek halála miatt - igényli a támogatást. Egyéb esetben mindenképpen elvárás, hogy a nyugdíj mellett munkaviszonya, vállalkozói jogviszonya, vagy más a Tbj törvény 6.§-nak megfelelő jogviszonya is legyen az igénylőnek.
3. Igényelhet felújítási támogatást, aki saját maga után fizeti a járulékokat?
Nem, nem lesz jogosult a támogatásra. Természetesen betegség, baleset esetén megkapja ez a személy a megfelelő orvosi, egészségügyi ellátást. De a Tbj törvény 6. §-a szerint nem válik Tb-biztosítottá.
4. Jogosult a támogatásra az, aki szünetelteti a vállalkozását?
Nem, a vállalkozás szüneteltetésével a Tb-jogviszony is szünetel.
5. Megkaphatja a felújítási támogatást az, akinek jelenleg külföldi Tb-jogviszonya van?
Az egy éves Tb-jogviszonyba beleszámít a külföldi jogviszony is. Ugyanakkor az igénylés beadásakor már nem elfogadható ugyanez. Ekkor a Tbj törvény szerinti 6.§-a alapján kell biztosítottnak lennie az igénylőnek, továbbá megfelel a nyugdíj melletti munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony is.
6. Közfoglalkoztatott jogosult a felújítási támogatásra?
Annak ellenére nem jogosult, hogy a közfoglalkoztatásból eredő jogviszony a Tbj törvény 6. §-nak megfelel. Ugyanis a felújítási támogatásról szóló jogszabály kifejezetten nevesíti, hogy igényléskor - illetve az azt megelőző 180 napon belül - nem megfelelő a közfoglalkoztatotti jogviszony.
7. Részmunkaidőben foglalkoztatott igényelheti a felújítási támogatást?
A napi munkaidő hosszára nincs előírás, megfelelő a részmunkaidős foglalkoztatotti jogviszony is.
8. A GYES, GYED elfogadható jogviszony?
Attól függ, hogy honnan ment el a szülő GYES-re, GYED-re. Ha munkaviszonyból ment el az igénylő szülni, akkor elfogadható lesz a GYED-en, GYES-en töltött idő is Tb-jogviszonyként. A diplomás GYED időszaka is beleszámít az egy 1 éves jogviszonyba, ugyanakkor az igényléskor ez a típusú jogviszony már nem lesz elfogadható.
9. Munkanélküli igényelheti a támogatást?
Az álláskeresési támogatásban részesülő személy a Tbj. törvény 6. §-a szerint biztosítottnak minősül. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egy munkanélküli személy automatikusan jogosult lehet a támogatásra. Be kell jelentkeznie megfelelő időszakon belül a hivatalba és ott kérelmezni kell a támogatást, amelyet csak egy meghatározott ideig folyósítanak. Ez a jogviszony elfogadható az egy év leigazolásakor és az igénylés pillanatában is. Fontos azonban figyelni a határidőkre: az álláskeresési támogatás előtt, után nem lehet hosszú időt munkaviszony nélkül eltölteni, ugyanis megfelelő jogviszony nélküli átmeneti időszak legfeljebb 30 nap lehet.
10. Őstermelő jogosult lehet a felújítási támogatásra?
Igen, amennyiben megfizette az előírt járulékokat és jövedelme eléri legalább a minimálbér összegének 30 százalékát. Ezen feltételek teljesülése esetén az őstermelői jogviszony elfogadható az 1 éves Tb-jogviszony igazolására, emellett az igénylés benyújtásakor is megfelelő.
Címlapkép: Getty Images
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)