Ki tudja ezt megfizetni? Ezekben a megyékben durván elszálltak az ingatlanárak
Számottevően csökkent a lakáspiaci forgalom az idén, a lakásárak pedig az első negyedévben minimálisan nőttek, a kínálati piacon pedig szélesebb választék, visszafogott kereslet a jellemző az ingatéan.com legújabb elemzése szerint, amely a KSH hivatalos első negyedéves adatai mellett több mint 250 ezer lakáshirdetés adatai alapján ismerteti azt is, hogyan változott idén a különböző vármegyékben és településtípusokat nézve a használt lakások eladási ára a kínálati piacon.
Csökkenő forgalom, bővülő kínálat
Az idei első negyedév során több mint 30 százalékkal kevesebb használt lakás cserélt gazdát.
Az adásvételek számának csökkenése várható volt, a lakóingatlanok piacát ugyanis visszafogta a bizonytalan környezet és a magas hitelkamatok. Az adásvételek száma a múlt év eleje óta negyedévről negyedévre csökken, ezzel párhuzamosan az eladó lakóingatlanok kínálata fokozatosan bővül
- mondta Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője, aki arra számít, hogy az idén 100-110 ezer lakás cserélhet gazdát, szemben a tavalyi több mint 130 ezres forgalommal. A tényadatok szerint az első negyedévben a használt lakások országos szinten átlagosan 1,9 százalékkal nőttek az múlt év utolsó három hónapjához képest. Ez fordulatot jelent, mivel múlt év második, harmadik és negyedik negyedévében csökkenés történt negyedéves összevetésben.
Az alig 2 százalékos drágulás mérsékeltnek mondható, az legfrissebb adatok szerint 2023 első három hónapjában 9 százalékkal voltak magasabban a lakásárak, mint egy évvel korábban. Az éves szintre vetített 9 százalékos lakásdrágulás már sokkal mérsékeltebb tempót mutat a korábbi évek 15-25 százalékos üteméhez képest
- tette hozzá a szakember.
Részletes árkörkép Magyarországról
Az ingatlan portál elemzése szerint a fővárosban július végén 942 ezer forint volt az eladásra kínált használt lakások átlagos négyzetméterára a, ez a januári szinthez 1 százalékos emelkedést takar. A vármegyeszékhelyeken ugyancsak 1 százalékkal 595 ezer forintra nőtt az átlagár, Pest megyében 690 ezer forinton stagnált. A kisebb Budapesten kívüli településeken pedig 4 százalékkal 388 ezer forintra nőtt. Balogh László szerint összességében lényegében stagnáltak az árak minden településtípus esetében.
A vármegyeszékhelyek piacait nézve komoly különbségek láthatóak. Egerben például 8 százalékkal 564 ezer forintra, Salgótarjánban 5 százalékkal 263 ezer forintra nőtt az átlagos négyzetméterár az év elejéhez képest. Nyíregyházán, Kecskeméten és Zalaegerszegen egyaránt 4 százalékkal emelkedtek a kínálati árak, így július végén 500-583 ezer forintnál jártak. Ezzel szemben Szombathelyen és Győrben 2-2 százalékkal 553 ezer és 743 ezer forintra süllyedtek az átlagos négyzetméterárak, Miskolcon pedig 3 százalékkal 406 ezer forintra.
Mit tartogat a jövő?
Balogh László szerint a legfrissebb adatok szerint továbbra is mérsékelt forgalmat tükröző új egyensúlyi helyzetben van a lakáspiac. A jelentős kínálathoz egyelőre nem társul megfelelő kereslet.
Ebben némi változást hozhat az előttünk álló félév a lakástámogatások változása miatt. Több ezer család dönthet úgy még idén, hogy előrehozza lakásvásárlását annak érdekében, hogy kihasználják a nagyobb városokban elérhető CSOK-ot és az ahhoz kapcsolódó kedvezményeket
- fogalmazott a portál szakértője.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)