Ütött az utolsó óra: 5+1 végzetes hiba, amit elkövethetsz, amikor télre behozod a növényeidet
Egész nyáron át tápláltuk és gondosan ápoltuk cserepes növényeinket, de most közeleg a tél, annak minden veszélyével együtt. Ahhoz, hogy a fagyok elől sikeresen visszatelepítsük a növényeket a lakásba, azonban érdemes betartanunk a következő hat alapszabályt. Lássuk is ezeket!
A hétvégén az ország jelentős részén már fagyott éjszaka. A nappalok egyre rövidebbek, a levegő pedig hidegebb, az utolsó pillanatban járunk ahhoz, hogy a fagyérzékeny kültéri növényeket behozzuk a lakásba. Bár úgy tűnhet, hogy csupán annyi a teendő, hogy megemeljük a cserepeket, majd a megfelelő helyre helyezzük őket bent, ez azért nem ennyire egyszerű feladat. Ha nem vagyunk elég óvatosak, a kültéri növényeket könnyen megviselheti a helyváltoztatás, ráadásul, ha a lakásba kerülnek, veszélyt jelenthetnek a már bent lévő szobanövényeinkre is. Íme, a Realsimple szakértője összegyűjtött hat súlyos hibát, amelyek könnyen végzetesek lehetnek növényeink számára:
1. Túl sokáig vársz a növények behozatalával
Az időzítés kulcsfontosságú, amikor arról van szó, mikor érkezett el az idő, amikor ősszel már be kell hozni a fagyérzékeny kültéri növényeinket:
„A kertészek gyakran elkövetik azt a hibát, hogy túl sokáig várnak, ami stresszelheti, sőt, akár el is pusztíthatja a növényt, ha túl hideg lesz” – magyarázta Andrew Bunting, a Pennsylvania Kertészeti Társaság kertészeti alelnöke, aki hozzátette, amikor az éjszakai hőmérséklet lecsökken 5-10 tíz fokra, itt az ideje, hogy visszaköltöztessük a szobanövényeinket a melegebb, beltéri környezetbe.
Természetesen vannak kivételek, mint például a trópusi növények, amelyeknek még ennél is korábban be kell kerülniük, illetve olyan növények, mint a broméliák, amelyek jobban tűrik a hidegebb hőmérsékletet, ezért tovább kint maradhatnak.
2. Alaposan ellenőrizni kell: nincs-e rajtuk kártevők
Amikor a növényei kint voltak, könnyen megfertőződhettek kártevőkkel, mint például levéltetvekkel, pókhálós atkákkal vagy épp pajzstetvekkel. Ha bármilyen jelet észlelünk, például elszíneződést, foltokat vagy kártevők jelenlétét, kezeljük a problémát még a költöztetés előtt.
Mielőtt behozza a szobanövényeit, alaposan vizsgálja meg őket, keressen rovarokra utaló jeleket, beleértve a petéket is
– javasolja Bunting.
Ha élő kártevőket talál, permetezze be a növényeket úgy, hogy teljesen lefedje. Ezt a munkát kezdje el már egy hónappal korábban, hogy elegendő idő lehessen a fertőzések kezelésére, és ha szükséges, ismételje meg a kezelést
– tanácsolta a szakértő.
3. Nem megfelelő helyet választottunk a növényeink számára
Figyelj a helyszínre és a fényviszonyokra, amikor behozod a növényeidet a lakásba.
Bármelyik növény, amely eddig teljes napsütésben volt kint, a legjobb, ha egy világos ablak közelébe kerül, lehetőleg déli vagy nyugati fekvésű helyre – de ez természetesen a ház adottságaitól is függ
– javasolta Sarah Nolimal, a Chicagói Botanikus Kert vezető kertészmérnöke.
4. Végzetes lehet a túlöntözés is
Mivel beltérben kevesebb a napfény, növényeidnek kevesebb vízre van szükségük – mondja Awot-Traut.
A túlöntözés gyakori hiba a kertészek körében” – figyelmeztet. „Mindig ellenőrizd először a talaj nedvességtartalmát.
5. Túl gyakran mozgatod a növényeket
A legtöbb növénynek időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új környezetéhez – és minden egyes alkalommal, amikor új helyre kerülnek, újra alkalmazkodniuk kell.
Ez az átállási folyamat energiát igényel, ami idővel gyengítheti a növényt, és fogékonyabbá teheti betegségekre, kártevőkre vagy akár a pusztulásra is
– közölte Awot-Traut.
Találj nekik egy jó helyet, ahol elegendő fényt kapnak, és hagyd őket ott.
5+ 1. Figyeljünk a páratartalomra
Beltéren a levegő általában szárazabb, különösen télen, amikor a fűtést használják. Sok növény, különösen a trópusi fajták, magasabb páratartalmat igényelnek. Párásító használata vagy páratartalom-növelő tálcák alkalmazása segíthet fenntartani a megfelelő környezetet.
(Fordítás: RealSimple )
Végezetül, egy kis kedvcsináló videó:
@kertifolia Mi beköltöztettük a kint nyaraló szoba növényeket a téli fagyok előtt. Mind kapott friss földet, amit marhatrágyával dúsítottam. #dekor #szobanövények #növényápolás #növényszerelem #plant #plantmom #ősz #teleltetés ♬ Somebody Told Me - Måneskin
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)