Ereklyevadászok járják Magyarországot: több ezer kincsesládát rejt még a föld
Továbbra is népszerű hobbi Magyarországon a kincskeresés szenvedélyét és a túrázás szeretetét ötvöző természetbarát hobbi, a geocaching. Az elmúlt 18 évben sokat változott a tevékenység és a technika, de egy örök: a közösség - árulta el Kecskés Tamás, a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) elnöke a HelloVidéknek.
A geocaching őse 150 éves múltra tekint vissza, amely abból az ötletből alakult át hobbivá, hogy a természetjáró otthagyja névjegyét – gyakran pecsétjét, bejegyzését, vagy levelét – a túraútvonal végpontján. Így akarva-akaratlan is kialakul egy közösség: aki végigmegy az útvonalon, az láthatja, hogy előtte ki teljesítette a túrát, és maga is ott hagyhatja saját üzenetét.
Ebből a szokásból alakult ki egy kedvelt szabadidős tevékenység, ami már nem csak a túrázásról, hanem az „üzenődobozok” kereséséről, megtalálásáról is szólt. Miután már rendelkezésre állt szabadidős felhasználásra is a GPS-technológia, egy új hobbi született a korábbi játékos természetjárás szokásából.
A geocaching (ejtsd: "geokesing") azóta is népszerű természetbarát hobbi, melyet Magyarországon hivatalosan a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) képvisel.
A játék a technikai igénye miatt még 20 éves sincs: az Egyesült Államokban 2000. május 3-án helyezték el az első elrejtett dobozt, vagyis geoládát. A geocaching lényege az lett, hogy az elrejtett ládának az elhelyezése után nyilvánosságra hozzák a földrajzi koordinátáit, így egy GPS-szel könnyen megtalálható az a nagyjából 10 méteres kör, amelyen belül eldugták a dobozkát. A tevékenység hamar népszerűvé vált, egyre többen keresték fel a geoládákat, és helyeztek el újakat. Születése után hamar eljutott Magyarországra is a játék:
2001. június 24-én helyezték el az első ládát a pilisborosjenői vár közelében. Mára a geoládák száma eléri a 4300-at is, nem csak kirándulóhelyeken, hanem városi parkokban, népszerű látnivalók közelében is találkozhatunk velük.
Az első ládát egy Skepticx nicknevű rejtő helyezte ki, aki néhány nappal később létrehozta a geocaching fórumot az Indexen. A láda első megtalálója a későbbi egyesület első elnöke lett. Az első nyilvánosságra sem kellett sokáig várni, 2001. augusztus 3-án megjelent az első cikk. A Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület Alapítólevele 2004. június 2-án kelt, majd következő hó 18-án alakult meg a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület.
Abban az időben sokan olvasták a fórumot, ne feledjük, hogy 2001-t írtunk, amikor még nem volt ennyi hírportál. A szájhagyomány is sokat segített, egy baráti társaságban zajló beszélgetés is vonzotta az érdeklődőket
- mondta a HelloVidéknek Kecskés Tamás, az MGKE elnökségi tagja. Az egyesület üzemelteti Magyarország hivatalos geocaching honlapját, és törődik a hagyomány ébrentartásával. Lehet látni, hogy hazánkban a geocaching már nem jár gyerekcipőben, közel 18 éve van jelen Magyarországon. Arra a kérdésre, hogy ma is ugyan olyan népszerűségnek örvend-e a tevékenység, mint a kezdetekkor, Kecskés Tamás elárulta, hogy
semmit nem veszített a népszerűségéből, hisz kincset keresni mindenki szeret.
A játék indulása óta felnőtt egy új generáció és a sokan az akkori gyerekek közül már felnőttként, családosan járják kis hazánk útjait, vagy épp a környező országokat. Az egyesületnek évről-évre rengeteg eseménye van, számtalan hétvégére tudnak tartalmas és izgalmas programokat ajánlani. Kecskés Tamás elmondása szerint a honlapunkon mindig lehet találni valami újdonságot, ezért annak látogatottsága folyamatosan nő, gyarapodik a kesserek száma, a ládák megtalálásának számai is dinamikusan emelkednek.
Így zajlik ma a játék
A geocaching közösség kifejezett célja, hogy kirándulóhelyek és más látnivalók meglátogatására ösztönözzön. A már rutinos, hogy felfedezett ládával büszkélkedő geocaching-játékosoknak lehetősége van elhelyezni egy geoládát egy olyan helyen, amelyet felfedezésre, megismerésre érdemesnek talál. GPS-szel rögzíti a rejtekhely koordinátáit, majd útikönyvbe illő leírást készít a bemutatandó látnivalóról. Feltölti a helyadatokat és az ismertetőt az egyesület honlapjára, amely – jóváhagyás után – megjelenik a felkereshető helyszínek között. A többi játékos pedig az adatok alapján már felkeresheti a geoládát.
Ez általában egy vízhatlanul záródó háztartási doboz, amely pont akkora, hogy elférjen benne egy ismertető a játékról – elsősorban azok számára, akik véletlen bukkannak a dobozra –, egy napló a látogatók számára, melyben regisztrálhatják, mikor találták meg a ládát, íróeszköz és néhány apróság. A láda megtalálója beírja a látogatás időpontját és a nevét (vagy álnevét) a naplóba. Ebben a naplóban egy jelszó is található, amellyel regisztrálhatjuk az oldalon a találatunkat, és megoszthatjuk a többi megtalálóval az élményeinket.
Ha valaki a dicsőség helyett inkább a „kincsekre” utazik, megteheti, hogy a ládában elhelyezett apró ajándékok közül megtart egyet, azonban cserébe neki is el kell helyeznie egy ajándékot.
Ha valaki „kifosztja a ládát” az csak mások játékélményét fogja lerombolni, ráadásul a kincseknek inkább eszmei, mint valódi értéke van. Bár a legnagyobb élmény pedig maga a látnivaló felfedezése, a ládához vezető túra és a gondosan elrejtett doboz megtalálása, egy üres doboz nagy csalódást okozhat.
Túlélte a digitális korszakváltást
Az MGKE elnökségi tagja elárulta, hogy az elmúlt években a digitális korszakváltás jócskán átformálta a geocaching lényegét. A kezdetekkor még csak egy-két típusú GPS készülékkel lehetett ládákat keresgélni, ezek elég drágák is voltak, nem voltak nagyon alternatívák. Később a PDA időszak, majd az okostelefonok megjelenése hozott könnyebbséget.
A profi kesserek most is célhardverrel keresik a ládákat. Az okostelefonok hiába okosak már, bekapcsolt GPS-el hamar lemerülnek. Hosszabb túrákra sajnos alkalmatlanok, ráadásul sérülékenyek. Egy-egy célhardver ára ma is vetekszik egy jobb minőségű telefon árával
- osztotta meg Kecskés Tamás, majd hozzátette: kezdőknek bőven elegendő a telefon is, nem szükséges komolyabb, drágább készülékre beruházni. Mindkét platformra van app, amellyel bárki el tud boldogulni.
A közösség a legfontosabb
Az egyesület kincskeresője elárulta, hogy abszolút kezdőknek létezik egy mentor program is, ahol a lakhelyhez közeli mentorral egyeztetve lehet elmenni közösen egy-egy rövidebb-hosszabb túrára, ahol megismerhetik a „kesserség” csínját-bínját. Kecskés Tamás történetei alapján hamar kiderült, hogy a
magyar geocaching közösség nagyon is aktív, számos program hozzájárul az ismerkedéshez és a szabadidő közös eltöltéséhez.
Tavasszal és ősszel szerveznek versenyeket, ahol több kategóriában mérik össze gyorsaságukat és ügyességüket. A gyerekek kedvence a verseny utáni tombolasorsolás, ahol a fődíj minden esetben egy nagy értékű GPS vagy fitness óra szokott lenni. Van „kegytárbolt” is, ahol a pólókon át a sapkákig és apróbb ajándéktárgyak is beszerezhetők. Versenyek alkalmából ezeket a helyszínen is meg lehet találni.
Külön érdemes megemlíteni, hogy minden évben ünnepeljük a Geokarácsonyt, aminek a helyszíneit meg kell fejteni játékos fejtörők kíséretében, de aki sikerrel jár, annak egy feldíszitett fa és rengeteg ajándék a jutalma. Tavaly 5 helyszínen lehetett ünnepelni
- mondta Kecskés Tamás, de a Geoszilveszterről is elismerően nyilatkozott, ami "mindig nagy esemény, dínom-dánommal és az év közben folyamatosan zajló GCKUPA verseny eredményhirdetésével."
A túrázáson, programokon és a szórakozáson túl azonban van egy mélyebb és romantikusabb oldala is a geocachingnek. Az egyesület szerint az egész tevékenységnek a jó közösség a mozgatórugója, hiszen rengeteg életre szóló barátság köttetett már a játék során, sőt olyan szerelmek is születtek, amelyek házasságban folytatódtak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)