A pálinka a magyar gasztronómia egyik pótolhatatlan eleme, megvan a maga helye a megterített asztalon, főzése és fogyasztása pedig évszázadok óta a magyar népi tradíció szerves része
- méltatta Nagy István agrárminiszter ezt a hungarikumunkat az Országos Pálinka- és Törkölypálinka Verseny díjátadó ünnepségén a napokban.
Jó hír volt a pálinka szerelemeseinek, de legfőképp a készítőknek, hogy idén január 1-jétől adómentessé vált a pálinkafőzés mindazok számára, akik maximum 86 liter, 50 fokos párlatot állítanak elő akár házi, akár bérfőzdei körülmények között. Az otthon főzőknek ezentúl nem szükséges a literenkénti 700 forintos adójegyet kiváltaniuk, amennyiben nem lépik túl a jogszabályban rögzített mennyiséget. Ugyanilyen mértékben csökkentek idén a bérfőzdék árai is, mert míg tavaly 1800 forint körüli összeget kellett fizetni egy liter 50 fokos párlatért, mostanra ez átlag 1100 forintra esett. A teljes mennyiséget kihasználó pálinkafőzés éves szinten így 60 200 forinttal kerül kevesebbe.
De hiába futottak neki a pálinkafőzdék a 2021-es évnek - azt hitték, a bérfőzés utáni adófizetési kötelezettség eltörlésének hatására fel fog futni a bérfőzés - , a tavaszi fagyok keresztülhúzták a számításaikat. A magánszemélyek nem vásárolnak cefrét, nem főzetnek pálinkát saját felhasználásra, ez az általános tapasztalat országszerte.
Uniós oltalomban részesült pálinkáink:
- Törkölypálinka
- Békési szilvapálinka
- Gönci barackpálinka
- Kecskeméti barackpálinka
- Szabolcsi almapálinka
- Szatmári szilvapálinka
- Újfehértói meggypálinka
- Vasi vadkörte pálinka
- Homokháti őszibarack pálinka
- Madarasi birspálinka
- Nagykörűi cseresznyepálinka
- Nagykunsági birspálinka
- Nagykunsági szilvapálinka
- Sárréti kökénypálinka
Idén már a 20. születésnapját ünnepelte az ország egyik nagy pálinkakészítő cége, az Agárdi Pálinkafőzde. Ebből az apropóból beszélgettünk velük az Agárdi Almáriumról, a jelenről és a jövőről.
Régóta dédelgetett tervük volt, hogy a Velencei tónál élők számára - a pálinkához hasonlóan - prémium minőségű termékeket is értékesítsenek. A Covid-járvány alatt pedig bizonyossá vált, hogy ezt mindenképpen a helyi termelők bevonásával fogják megvalósítani, mert érezték, hogy az embereknek szüksége van a kapcsolódásra, a beszélgetésre.
A termelői piac létrehozásával a környékbeli termelők számára értékesítési lehetőséget, az itt élőknek pedig színvonalas vásárlási lehetőséget tudunk biztosítani. Nagyon jó kapcsolatot ápolunk a Gárdonyi Géza Könyvtár és Kulturális Központtal és vezetőjével, Ocsenás Katalinnal. A vele folytatott beszélgetés alapján jött a további ötlet, hogy a termelői piac mellett kulturális programokkal is színesítsük a kínálatot
- kezdte történetüket Dr. Boruzs Éva.
Az Agárdi Pálinkafőzde rendelkezik egy tágas parkolóval, egy csodás parkkal, a Bisztró rész pedig egy szép terasszal. A helyi adottságokat kihasználva egyfajta közösségi teret hoztak létre, és igazi élményt nyújtanak a hozzájuk betérőknek azzal, hogy szombatonként a parkoló átalakul termelői piaccá, a teraszon lehet reggelizni, nyáron pedig élő zene szól, a parkban gyerekprogramok zajlanak. Azt gondolták ki, hogy az Almárium a környékbeliek kedvenc találkozási helyévé váljon, ahová jó betérni vásárolni, kávézni, beszélgetni.
Az álmunk beteljesült, hatalmas öröm volt számunkra látni, hogy nyáron megtelt a piac vásárlókkal, a terasz reggelizőkkel, a park pedig gyerekekkel. A Kulturális Központtal való együttműködésünk keretében szeptemberig rengeteg program gazdagította a kultúrparkunkat.
A környékbeli termelőket, kézműveseket hívják meg a termelői piacra, a kiválasztásnál a termékek minősége az elsődleges szempont. Színvonalas árukkal vannak jelen szombatonként. Bónusz, hogy Gárdonyban lakik Horváth Márk, aki a barátaival egész nyáron hangulatos zeneteraszt biztosított. Az idő hidegebbre fordultával élőzenére már nincs mód, de áprilistól újra felkérik őket a zenélésre. A gyermekprogramoknál a változatosság volt a fő szempont, nagy sikere volt a bábszínháznak és a kézműves foglalkozásoknak.
Érdemes szombatonként ide ellátogatni, mert az Almárium a nyugalom szigete, az ősfás park mellett létesített termelői piac és teraszon egyaránt kellemes kikapcsolódást nyújt. Akik ide eljönnek, azonnal érzik ezt.
A mai felgyorsult világunkkal ellentétben itt megáll az idő, nem kell kapkodva vásárolni, lehet beszélgetni a termelőkkel, meg lehet fogni az árukat, meg lehet ismerni a termékkészítés menetét, ezáltal a vevők is értékelni tudják, hogy miért annyi a termék ára, le lehet ülni reggelizni, kávézni, szóval nem kell sietni sehova. Ez az, amit divatosan így hívunk: éld meg a pillanatot
- folytatja Dr. Boruzs Éva.
Állandó kínálatban megvásárolhatóak:
- kovászos kenyerek,
- fermentált zöldségek,
- kovászos házi tészták,
- változatos füstölt húsok,
- kézműves, tartósítószermentes lekvárok, csatnik és szörpök,
- bio és vegyszermentes zöldségek, gyümölcsök,
- mikrozöldségfélék
- mézek, olajok, díjnyertes szószok,
- mentes termékek és aszalványok,
- kézműves kecskesajtok és hosszan érlelt tehénsajtok
- fürj- és mélyalmos tyúktojás.
A Pusztaszabolcsi tejtermékeket jelenleg csak előrendeléses formában tudják biztosítani, de akik megrendelik, azokat szombaton az összekészített csomag várja.
Reggeli kínálatuk: kézműves virsli, kolbász, rántotta, kovászos kenyér, valamint forró italok (forralt bor, tea, forró csoki).
Az ünnepekhez igazodó gyermekprogramokkal is készülnek, így Halloween hétvégéjén kincskeresés lesz a parkban, a beltéren asztali bábszínház, Márton napkor 'libamese', de terveznek kézműves gyertya- és adventi koszorú készítést, december elején a Mikulás látogat el ide, majd zero waste ajándékkészítés és karácsonyi mesekuckó-foglalkozás várja a kicsiket. A Bisztró minden hétvégén más-más házi süteménnyel, pogácsával várja a betérő vendégeket. Karácsonyra ajándékcsomag összeállításával arra buzdítják a vevőket, hogy a termelők, a kézművesek és az Almárium kínálatában szereplő termékeket adjanak szeretteiknek ajándékba. Az adventi hétvégéken kürtőskalácsos kínálja a finomságait.
Körülbelül 15 éve ébredtem rá, hogy a feldolgozott élelmiszerek milyen károsak a szervezetünk számára. Elég sokat olvastam a témáról. Áttértünk arra, hogy a családomnak jó minőségű alapanyagokból én főztem/sütöttem. Élveztem az ízek, illatok egyvelegét és azt, hogy a család örült a finom ételeknek/sütiknek. Emlékszem, hogy az iskolába az én gyerekeimen kívül senki nem vitt házilag készített tízórait. 2011 körül olvastam az első könyvet arról, hogy az egészségünk szempontjából mennyire meghatározó a bélflóránk állapota. Az utóbbi néhány évben a mikrobiom kutatási eredményei egyre több fórumon napvilágot láttak és én megismerkedtem a kovászos kenyér készítés technikájával, valamint a zöldségek fermentálásával. Autodidakta módon elsajátítottam a tökéletes kovászos kenyér és a fermentált zöldségek készítésének technikáját
- meséli Dr. Boruzs Éva.
Ezért nem volt kérdés, hogy a Covid után újranyitott Bisztrónkban saját kovászos kenyérrel és fermentált zöldségekkel várják a vendégeinket.
Hogy miért egészséges a kovászos kenyér? Azért, mert a kovász egy élő kultúra. A kovász vadélesztőket és tejsavbaktériumokat tartalmaz. A kovász segítségével létrejövő hosszú – 8-36 órás - fermentációs folyamat lebontja a glutént, ezáltal az emberi szervezet számára problémamentesen emészthetővé válik. Ez a lényegi különbség az ipari, élesztős kenyér és a kovászos kenyér között, mert az előbbinél nem jön létre a fermentáció, így a glutén változatlan formában marad a kenyérben, plusz az adalékanyagok is károsan hatnak.
Az átlagos fogyasztó még nem tudja mi az a fermentált zöldség. Ilyenkor mindig utalok arra, hogy ugye ettek már savanyú káposztát? Hát hasonlóan készülnek a fermentált zöldségek is. A boltban általában ecetes savanyúságok kaphatóak, ezzel szemben a fermentált zöldségek tejsavas erjedésen mennek keresztül, ebből adódóan pre- és probiotikumban gazdagok, az erjesztés során növekszik a zöldségek vitamin- és ásványi anyag tartalma. Segítenek a bélflóra helyreállításában. Természetesen ezek is megtalálhatóak a kínálatban
- osztotta meg velünk a tulajdonos.
Címlapkép, fotó: Agárdi Almárium