Díjnyertes lett a kertész pálinkája: mutatjuk, miből készült
Kertészkedéssel kezdődött, az üllési pálinkaverseny győztes főzete lett belőle.
Kertészkedéssel kezdődött, az üllési pálinkaverseny győztes főzete lett belőle.
Országszerte 22 bérfőzéssel és kereskedelmi főzéssel foglalkozó szeszfőzdében tartottak váratlan ellenőrzéseket, ahol 18 esetben tártak fel szabálytalanságokat.
Az infláció várhatóan jövőre sem fog megállni, így szinte biztos, hogy ez visszavetheti a hazai pálinkafőzési kedvet is. A minőségi párlatok esetében még 30-40%-os áremelkedés sem elképzelhetetlen – közölte Gazdag Attila, a Pannónia Pálinka Kultúra Egyesület alapító-elnöke.
A versenyre nevező vállalkozók és főzőmestereik ismét magasra tették a lécet, és a folyamatos kísérletezéseiknek köszönhetően idén is kiváló minőségű pálinkákkal neveztek.
Idén májusban nyitotta meg kapuját Agárdon, a Velencei-tó mellett, a hamarosan 20. születésnapját ünneplő Agárdi Pálinkafőzde udvarán és bisztrójában az Agárdi Almárium.
Idén több szempontból is változtak a pálinkafőzés szabályai. Míg a főzés adminisztrációs teendői szinte alig változtak, a párlat-előállítás bizonyos mennyiségig adómentessé vált a magánfőzőknek és a bérfőzőknek egyaránt.
Idén megsanyargatta a pálinkafőzőket az időjárás. Éppen ezért arra voltunk most kíváncsiak, a kialakult szorult helyzet mellett, milyen terhek hárulnak a magán pálinkafőzőkre, valamint mikor és miért számíthatnak súlyos büntetésekre.
A korábbi évekhez képest tavaly kevesebb pálinkát főztek a gazdák, a megrendelők cefréjéből az ország bérfőzdéi. Azt azonban még nem tudni, hogy az idei koronavírus-járvány befolyásolja-e a pálinkafőzési kedvet.
Egyre több házi pálinkát állítanak elő a magyarok otthonaikban.
52-féle pálinkával büszkélkedhet jelenleg a 2017 óta működő, deszki Gong Pálinkaház.
Rekordszámú nevezés érkezett a Gyulai Pálinkafesztiválon belül meghirdetett Brillante-2024 Nemzetközi Pálinka- és Párlatversenyre. A díjakat május 18-án osztják ki.
A málna egyre inkább kifut a piacról. A klímaváltozás miatt ugyanis mind kevesebbet termelnek belőle azokon a helyeken, ahol azelőtt sokat és jó minőségűt lehetett kapni, éppen ezért csak minimális mennyiséget tudtak értékesíteni a termelők.
Egyre több pálinkafőző próbálkozik kisebb-nagyobb sikerrel ginfőzéssel hazánkban, számuk mára megközelíti a negyvenet. Győr-Moson-Sopron megyében is számos főzde készít saját recept alapján házi gint. Nem csoda, hiszen az elmúlt öt évben 20 százalékos felfutás volt, és még további tíz évet jósolnak neki - írta a Kisalföld.
Elmondható, hogy a pálinkafőzés nagy biznisznek számít hazánkban, ám nem mindegy, hogyan végezzük ezt a tevékenységet. Cikkünkben most a legfontosabb szabályváltozásoknak jártunk utána, illetve megnéztük azt is, hol készül a legtöbb pálinka.
Az Agrárszektor Mihályi Lászlót, a Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) elnökét kérdezte arról, hogy milyen nehézségekkel kell szembenéznie még az ágazatnak, illetve hogy milyen kilátásaik, reményeik vannak a 2021-es évet illetően.
Nyáron került pont a pálinkaszabadságharc végére, amikor az unió döntéshozó szervezete módosította az alkoholok ügyével foglalkozó irányelvet, amely szerint a tagállamok adómentessé tehetik - évente maximum 50 liter gyümölcsszeszig - a párlatfőzést.
Az idén szinte példátlan helyzet alakult ki azzal, hogy kajszibarackból alig termett valami a megyében, ráadásul meggyből és szilvából is kevesebb a szokottnál. Mindez megnehezítette a pálinkafőzdék szezonkezdését.
Kovács Miklós a Petendi Pálinkaház tulajdonosa a HelloVidéknek saját történetükön keresztül mutatta be, hogy mi a helyzet a magyar pálinkával és, hogy miért is döntöttek úgy feleségével, hogy a minőségi pálinka készítés lesz a fő hivatásuk.
Az otthoni pálinkafőzés adómentességéről egyeztettek ismét az Európai Unió pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán.
A Pálinka Nemzeti Tanács szerint a sorozatos feltárások egyértelműen mutatják a piacon uralkodó feketekereskedelmet, amelynek végzetes hatása van a pálinkaszakmára.