Vörösben izzik a magyar vidék: csak óvatosan a fotózással, gigabírság járhat érte

MTI   
  Megosztom
Vörösben izzik a magyar vidék: csak óvatosan a fotózással, gigabírság járhat érte

A bíborhere (Trifolium incarnatum) egyéves, rövid tenyészidejű pillangósvirágú növény. Köztes- és zöldtrágyanövényként való hasznosítását számos tulajdonsága előirányozza. Most számos helyen virágzik a magyar vidéken, meseszép látvány fogad minket a termőföldek közelében.

Mit lehet tudni a bíborheréről?

Gyors növekedésű, tisztán és keverve is vethető, magas fehérjetartalmú takarmányként is hasznosítható pillangós növény. Takarónövényként és zöldtrágyaként alkalmazva rendkívül előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, használatával nem foghatunk mellé: gyomelnyomó képességű, számottevő mennyiségű nitrogént köt a légkörből, 40-50 cm mélyre hatoló gyökérzetével átszövi és javítja a talaj szerkezetét.

Forrás: MTI/Vasvári Tamás
Forrás: MTI/Vasvári Tamás
Forrás: MTI/Vasvári Tamás
Forrás: MTI/Vasvári Tamás

De csak óvatosan a fotózással!

Sajnos sok kiránduló tapossa le gyalogosan vagy autójával a mezőgazdasági haszonnövényeket azért, hogy egy-egy szép pipacs- vagy búzavirágmezőt lefotózzon. Éppen ezért a szakemberek arra kérik a lakosságot, figyeljenek arra, hogy ne okozzanak kárt a szántóföldeken, veteményesekben, illetve a védett növényekre, állatfajokra is vigyázzanak. Ezt persze nem csak a természet védelme miatt fontos szem előtt tartanunk, hanem azért is, mert egy-egy csokor virág összeszedése során, akár százezer forintinyi büntetést is bezsebelhetünk.

A természet csodálatos, tavasszal és nyáron különösen sok szépsége tárul fel – ami sok kíváncsi tekintetet és kameralencsét vonz. Ez rendjén is van így, de sajnos számos esetben egy-egy perc gyönyörködés vagy egy jól sikerült fotó kedvéért sokan gondolkodás nélkül letapossák a környező vetéseket.

Tovább nehezíti a helyzetet az is, hogy a mezőgazdasági területek, a természetvédelmi területek és a Natura 2000-es területek határán sok helyütt nincs tábla, vagy ha van is, azt figyelmen kívül hagyják a turisták, az autósok. Ugyancsak nehéz megkülönböztetni egy például szarvasmarhák legeltetésére használt legelőt és a mellette lévő védett, hasonló kinézetű területet. A gazdálkodók természetesen tudják, hogy hol van a határ, de az a nem szakavatottak számára nehezen felismerhető.

A már említett slágernövények mellett, ezeken a területeken számos védett növény is virágzik. Éppen ezért sok helyen találhatunk bíboros kosbor is, meg pusztai árvalányhajat. Utóbbiról ráadásul kevesen tudják, hogy védett növény, így nem érdemes csak úgy nekiesni nyírbálni és hazavinni a vázába.

Mezei növények, melyekkel találkozhatunk egy kirándulás során:

  • Hosszú levelű vagy kardos madársisak természetvédelmi értéke: 10000 Ft
  • Kétlevelű sarkvirág természetvédelmi értéke: 10000 Ft.
  • Bíboros kosbor természetvédelmi értéke: 10000 Ft
  • Pusztai árvalányhaj természetvédelmi értéke: 5000 Ft
  • Apró nőszirom természetvédelmi értéke 5000 Ft
  • Epergyöngyike természetvédelmi értéke 5000 Ft
  • Fehér sáfrány természetvédelmi értéke 5000 Ft

Címlapkép: Getty Images

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidek

fotózás

bírság

bíborhere

virágok

mezei virágok