Tudtad? Hemzsegnek a medúzák a magyar vizekben + videó
Számos helyen láttak már édesvízi medúzát Magyarországon: összegyűjtöttük, mit lehet tudni róluk, hogyan kerültek ide, illetve hogy hol bukkantak fel eddig, merre érdemes keresni őket, ha meg szeretnéd csodálni ezeket a csodálatos élőlényeket.
Tudtad, hogy medúzák százai úszkálnak a hazai tavakban? Elsőre talán furcsának tűnhet, mivel a medúzák főként a tengerekben és az óceánokban találhatóak meg. Mégis egyre több helyen látnak medúzát Magyarországon, és lassan már nincs olyan pontja az országnak, ahol ne bukkant volna fel 1-2 példányt ebből a csodálatos kis teremtményből. Ennek az az oka, hogy a hazánkban is megtalálható faj csupán az édesvizekben jelenik meg. Az édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbyi) egészen máshogyan fest, mint a sósvízi nagytestvérei: mindössze 2-4 centiméteres, teljesen átlátszó, és a kristálytiszta vizekben él meg, ezért ha nem járunk elég nyitott szemmel, talán észre se vesszük őket.
A hazánkban is megtalálható édesvízi medúza teljesen ártalmatlan az emberre nézve, ezért akkor sem kell medúzacsípéstől félnünk, ha megérintjük az állatot. A 10 forintos nagyságú csalánozókban csupán mikroszkopikus méretű csalánsejtek vannak, amelyek csak az egysejtű táplálékaikra vannak hatással.
Érdekes, hogy ezek az apró állatok Európában nem őshonosok. De akkor mégis hogyan kerültek a magyar tavakba? Különféle becslések szerint a hazánkban is megtalálható medúzafaj Délkelet-Ázsiából került Európába az 1920-as évekbe úgy, hogy az állatok vagy a petéik egy akváriumból az édesvízbe jutottak, de van egy olyan teória is, ami szerint a kiszáradt petéket a vizekbe hordta a szél és azok fejlődésnek indultak a rájuk kedvező körülmények között.
Aki meg szeretné csodálni ezeket a különleges állatokat, annak nyáron, jó időben érdemes útra kerekednie, ugyanis a medúzák a magasabb hőmérsékleten érzik magukat jól, télen elpusztulnak. A szaporodásuk 22 Celsius fokos vízhőmérséklet felett indul meg, de az akvaristák szerint a 22-28 fokos lágy vagy közepesen lágy víz az ideális a számukra. Elképzelhető, hogy az elkövetkezendő években egyre több helyen meg fognak jelenni a medúzák, ugyanis a hazai vizek minősége kiváló, a nyári csúcshőmérsékletek pedig évről-évre rekordokat döntögetnek.
Összeszedtünk 20 magyarországi helyet, ahol az elmúlt években találkozni lehetett édesvízi medúzával. A térképen látható, hogy az ország minden pontján fellelhetőek, de főként bányatavakban és holtágakban fordulnak elő nagyobb mennyiségben.
Itt láttak már édesvízi medúzát Magyarországon:
- Sükösdi-tó
- Mályi-tó
- Kistokaji-tó
- Esztergom, Palatinus tó
- Salgótarján, Közép-bányató
- Csobaji holtág
- Gyékényesi kavicsbánya-tavak
- Hiricsi-tó
- Veszprém-Kadártai bányató
- Kabai víztározó
- Szálkai víztározó
- Ongai tavak
- Kisoroszi bányató
- Hejőkeresztúr, Debreczeni-tó
- Budakalász, Omszki-tó
- Drávaszabolcsi homokbányató
- Vámosmikolai bányató
- Nyergesújfalui tavak
- Veszkényi bányató
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)