Erről is az ember tehet: tönkreteszik a turisták a Balatont

HelloVidék   
  Megosztom
Erről is az ember tehet: tönkreteszik a turisták a Balatont

Július közepétől augusztus végéig akár a „megtelt” táblát is kitehetnénk a Balatonra. A tömeg ugyanakkor nemcsak a helyiek életét befolyásolja, de komoly ökológiai kockázatot jelent a vízre és a környék élővilágára is - írja a hirado.hu.

Az M1 Kék bolygó című műsorában az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatója, Specziár András elmondta, hogy a turizmusnak van egy olyan közvetlen hatása, melynek következtében sok nyaraló és horgász jelenik meg a tónál. A horgászok nagyobb területterhelést okoznak bizonyos halfajok kifogásával, amit részben sikerül kompenzálni a haltelepítésekkel. A turizmus azonban rendelkezik egy olyan közvetett hatással is, melynek következtében be kell avatkozni a tó élő környezetébe.

Bár a Balaton vízminősége hosszú évek óta kiváló, tény, hogy számos olyan anyag kerül ilyenkor a tóba, amely káros a benne élő szervezetekre. Minden vegyszer, amit kiviszünk a természetbe, hatással van az élőlényekre

– mondta Pálffy Károly, az MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos munkatársa. Hozzáfűzte, hogy ezek az anyagok kismennyiségben vannak jelen, hatásukat nehezen lehet kimutatni. A gyógyszerszármazékok jelenléte alacsony a Balatonban, de nem mindegy, hogy hol nézzük: "egy adott mintavételi hely detektált profilja alapján kimutatható, hogy inkább a turizmus által érintett területről vagy a tisztított szennyvízről van szó, amely behozza az adott szennyezőket." Emellett a fürdőzők által közvetlen módon kerülnek bele a tóba a szennyeződések.

A lap azt írja, hogy további probléma, hogy mivel a balatoni szennyvízhálózat állandó méretezéssel működik egész évben, a turistaszezonban oly mértékben megnő az itt lévő emberek száma, hogy ez már a keletkezett szennyvíz mennyiségben is jelentkezik.

Ez nem jelent egészségügyi kockázatot ahogy az algák jelenléte sem. A vízben lévő szervetlen tápanyagok mennyisége azonban gondot jelent. Ahogy írják, ez azért fontos, mert ezek a szervetlen tápanyagok nyújtják a táplálékbázist a vízben lévő algák számára, és az algák alkotják a vízi táplálékhálózat bázisát. Ha ebből nincs jelentős mennyiség a vízben, az még nem jelent nagy problémát a vízminőség szempontból, viszont a nyári hőmérséklet és a kedvező tápanyagmennyiség mellett elkezdhetnek nagyobb mértékben szaporodni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

hellovidék

balaton

vízminőség

turizmus

utazás

ökológia

élővilág