Magyarországon nemzetközileg is elismert három csillagoségbolt-park található. Olyan különleges helyszínekről van szó, ahol zavaró fények nélkül lehet kémlelni az égboltot. Európában elsőként a Zselici Tájvédelmi Körzetnek ítélte oda a Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség ezt a címet még 2009-ben. A Hortobágyi Nemzeti Parkot 2011-ben, míg a Bükki Nemzeti Parkot 2017-ben nyilvánították csillagoségbolt-parkká. A nyári időszak rendkívül gazdag jellegzetes csillagképekben, égi jelenségekben, amiről írtunk is legutóbb, amelyeket ezeken a helyszíneken zavartalanul figyelhetünk meg.
A Zselici Tájvédelmi Körzet, mint Nemzetközi Csillagoségbolt-park mintegy 8300 hektáros védett, illetve fokozottan védett területén derült éjszakákon a zavaró nagyvárosi fényektől mentes csillagos égboltban gyönyörködhetünk. Az itt található Zselici Csillagpark egyszerre mutatja be a csillagoségbolt-park és a somogyi erdő értékeit. A komplexum része többek között egy távcsőkupola, egy planetárium, a 25 méter magas kilátó, valamint öt szabadtéri információs és pihenőpont.
Hortobágyon ez a látvány vár
Egyedülálló élményt nyújt a Bakonybélben található Pannon Csillagda. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság komplex csillagászati ismeretterjesztő élménycentruma a Magas-bakonyi Tájvédelmi Körzetben található, a létesítmény modern távcsőparkkal, planetáriummal, 3D Mars mozival, valamint interaktív űrkutatási és csillagászati kiállítással, programokkal várja az érdeklődőket. A nemzeti parkok csillagászati kínálata hamarosan tovább bővül a Bükki Csillagda megnyitásával. A Bükk szívében található 650 négyzetméteres látogatóközpont várhatóan ősszel nyitja meg kapuit, a létesítmény nappal és éjszaka is kínál majd egyedülálló élményeket a látogatóknak.
Címlapkép: Scmall Rafael; Fotó: Ladányi Tamás