8+1 káprázatos hely a vidéki Magyarországon: ezt minden párnak látnia kell 2023-ban
Hamarosan itt a Valentin-nap, és mikor lepjük meg egymást, ha nem ilyenkor, egy romantikus kirándulással vagy utazással? Hiszen nemcsak átélni jó a szuper kalandokat közösen a szerelmünkkel, de legalább olyan szívet melengető érzés, amikor visszaemlékezünk rájuk. A Valentin-nap kiváló alkalom, hogy felfedezzük az ország ismert vagy kevéssé ismert helyeit, ezúttal néhány igazán romantikus helyet mutatunk nektek, amit előbb-utóbb mindenkinek látnia kell.
1. A Lillafüredi vízesés
Bár Lillafüred hivatalosan Miskolchoz tartozik, azonban mégis egy egészen más, csodavilágba csöppenünk a zöld környezben található városrészen. Kanyargós utak vezetnek ide és minden irányba csak az erdőt látjuk, ami már önmagában is megalapozza a nyugodt, fantasztikus hangulatot.
A vízesés
A lillafüredi Palotaszálló építésekor meg kellett erősíteni azt a meredek emelkedőt, melynek a tetején található a szálló, így kialakításra került egy támfalakkal tagolt teraszos sétányrendszer. Itt található Magyarország legnagyobb esésű zuhataga, a Lillafüredi vízesés.
A 20 méter magasból lezúduló víztömeg nemcsak a hóolvadás idején vagy nyáron gyönyörű, minden évszakban lenyűgöző látványt nyújt. Télen például egyenesen úgy érezhetjük itt magunkat, mintha egy varázslatos mesevilágban lennénk, a fotózás szerelmeseinek pedig a megfagyott zuhatag jégcsapjai az egyik kedvenc témájuk.
A Palotaszálló mellől induló sétányról, a korlát mellett egy ösvényen biztonságosan le lehet jutni a vízesés alá, az Anna-mésztufabarlang felől pedig közvetlenül a vízesés lábához jutunk. A függőkertben található teraszról csodás kilátás tárul elénk Magyarország legmagasabb, 20 méter magasból lezúduló vízesésére.
Megközelítés
Lillafüred Miskolc része, azonban a belvárostól több kilométerre található. A településen több parkoló is elérhető, azonban ha a vízesést szeretnénk megtekinteni, akkor érdemes a Palotaszállónál hagyni az autókat. A tömegközlekedők számára szintén a Palotaszálló elnevezésű buszmegálló van a legközelebb az úticélhoz, innen mindössze 3 perc sétával kell csak számolniuk.
Környékbeli érdekességek
Egyedülálló barlangtúrát tehetünk a Szent István cseppkőbarlangban vagy a Függőkert lábánál található Anna mésztufa barlangban. Kirándulás közben a Bükkben érdemes meglátogatni a Lillafüredtől 15 kilométerre elhelyezkedő bükki Csillagdát Répáshután.
2. A Tündérsziklának is nevezett Ferde-vízesés
A földtörténeti szempontból is egyedülálló Ferde-vízesés az Óbányai-völgyben tett kirándulás egyik kihagyhatatlan látnivalója. A mesés sziklaalakzatok és a vadregényes zuhogó összképe még a világlátott turistát is ámulattal tölti el. A Kelet-Mecsekbe ékelődő szurdok felfedezése izgalmas programot biztosít a család minden tagjának.
Elhelyezkedés
A Tündérlépcsőnek is becézett zúgó az Óbánya és Kisújbánya között tátongó, alig 2 kilométer hosszú völgykatlanban rejtőzik. A sváb falu központját elhagyva turistajelzések kalauzolnak a helyes irányba. Ajánlott túracipőben érkezni, hiszen az ösvény átível a bővizű Öreg-patak felett, és előfordul, hogy csak gázlókon vagy köveken ugrálva lehet továbbhaladni. A terep ettől eltekintve egyszerű és akár kisgyerekekkel is hamar bejárható. A pisztrángos tó után a kirándulókat már csak pár percnyi séta választja el a patakmeder legszebb kincseitől.
Látnivalók
A varázslatos hangulatú zuhatag némán mesél a sziklák 150 millió éves történetéről. Az impozáns kőtömböket a kréta korban lejátszódó tektonikus lemezmozgások billenték ki vízszintes helyzetükből. A lerakódott mész- és márgarétegek körülbelül 30°-ban térnek el eredeti fekvésüktől. A patak vize az így kialakult 10-15 centiméter magasságú lépcsőfokokon bukdácsol lefelé és folytatja útját Kisújbánya irányába. A vízesés minden évszakban lélegzetelállító látvány nyújt, de talán téli köntösében a legfotogénebb, amikor jégcsapok lógnak sziklaereszeiről. A halkan csörgedező patak melletti erdős pihenő piknikezésre és relaxálásra hívogatja az érkezőket.
A Tündérlépcsőtől nem messze fekvő Csepegő-sziklát sem szabad kihagyni a programtervből. A zöld mohával és gímpáfránnyal tarkított mésztufatömb pici üregeiből folyamatosan csepeg a víz, ami különösen a fagyos hónapokban nyújt páratlan látvány. A figyelmes túrázók a tanösvény mentén a Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet madárvilágával is megismerkedhetnek. Leggyakrabban vörösbegyek, cinkék és ökörszemek vehetők észre a bükkfák ágain, de a szerencsésebbek harkályt és egerészölyvet is megpillanthatnak.
3. Az Ilona-völgyi vízesés a Mátrában
Az Ilona-völgyi vízesés Magyarország legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhataga. A két kis forrásból induló Ilona-patak a Marhád és a Cserepes-tető meredek oldala között több helyen töri át magát a sziklák közt, majd zuhan a mélybe. Az Ilona-völgyi vízeséstől Magyarországon csak a lillafüredi nagyobb, azonban az mesterségesen lett kialakítva.
A vízesés látogatása
A vízesés függőleges fala egy 60 méter széles katlan vége. Akkor mutatja igazi szépségét, ha a Sándor-rét irányából közelítjük meg. A zuhatag elsősorban hóolvadás vagy nagyobb csapadék után látványos, más időszakban vékony lehet a szikla felső hasadékából előtörő vízsugár.
Hazánk legnagyobb szintkülönbségű természetes zuhatagát azonban minden évszakban megéri meglátogatni. Családok számára is kitűnő program lehet a mintegy 10 méter magas Ilona-völgyi vízeséshez vezető sétaút, hiszen a rétek, erdők, gesztenyefasorok mind hozzájárulnak a fantasztikus atmoszférához, ráadásul a pihenőhelyeken piknikezésre is van lehetőség.
Megközelítés
Az Ilona-völgyi vízesés Parádfürdőtől körülbelül 5 kilométerre délkeletre található. A zöld, majd a zöld kör turistajelzésen célszerű haladni. Az egykori Károlyi-kastély parkja, majd a Rákóczi-fa után az Ilona-völgy bejáratát jelző faragott székelykapun át lépünk be a völgybe. Autóval egészen az ifjúsági tábor utáni Szent István-kútig be lehet menni aszfaltos úton. A kút mellett pihenő és parkoló is található.
4. Jegenye-völgyi vízesés Budapest vonzáskörzetében
A Jegenye-völgyi vízesés Solymár területén, a Paprikás-patak mentén található. A főváros környékének népszerű kirándulóhelye a Les-hegy és Felső-patak-hegy lábainál húzódó Jegenye-völgy alsó szakaszánál fekszik. 5 méteres magasságával a Budai-hegység legmagasabb vízesése. Több turistajelzés húzódik a közelében, egy kiépített lépcsős útvonalon egészen a felső szintjéig kényelmesen bejárható.
5. A Visegrádi-hegység romantikus Ördögmalom-vízesése
Ha egy könnyed sétára vágyunk a természet lágy ölén, akkor remek választás az Ördögmalom-vízesés. Az Apátkúti-patak völgyében található zuhatag csupán 2,5 km-re található Visegrád központjából.
Kialakulása
Az Apátkúti-patak Pilisszentlászlónál ered és Visegrádnál ömlik a Dunában. A 10 kilométer hosszan csordogáló patak egyik varázslatos része az Ördögmalom-vízesés és környéke. A vízfolyás mentén hatalmas kőtömbökkel találkozhatunk, melyet egy-egy nagyobb esőzés után sodort magával a víz. A sziklafalon lezúgó víz és hordalék hatalmas mélyedéseket koptatott ki. A meleg nyári hónapokban a gyerekek előszeretettel használják hűsölésre a természetesen kialakult medencéket.
Megközelítés
Az ide vezető földes út kicsit csúszós, de a korlátok segítenek a biztonságosa feljutáshoz a vízeséshez. A zuhatag környékén pihenőhely került kialakításra padokkal és asztalokkal. A környék felfedezése tökéletes családi program. Egy kis sétával könnyen elérhető a közelben fekvő Telgárthy-rét, a Bertényi Miklós Füvészkert, és a Kaán-forrás.
6. Az egerszalóki "Sódomb"
Az ország legnépszerűbb, magas minőséget biztosító wellness szállodái találhatóak ebben a térségben, a Mátra-Bükk egyedülálló geológiai adottságaiból fakadó gyógytényezők az itteni termálvizek és gyógyvizek. A desztináció rendkívül gazdag fürdőkínálattal rendelkezik, az Egri Termálfürdő és az egerszalóki Saliris Spa is itt áll.
Egerszalók további vonzereje, igazi nevezetessége a község déli részén, a föld mélyéből feltörő termálforrás és a lefolyó víz által létrehozott mészkődomb, mely az évek során Sódomb néven vált ismertté.
A 65-68 C◦-os ásványi anyagokban igen gazdag gyógyvíz folyamatosan építi az impozáns látványt nyújtó csipkézett, fehér képződményeket, ami egyedülálló látvány nemcsak az országban, de Európában is, egyedül Törökországban van ehhez fogható.
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai alapján 2022 nyarán a vendégek száma 11%-kal, a vendégéjszakáké pedig 14%-kal volt több, mint a 2020-as szezonban. A Mátra-Bükk turisztikai térséghez tartozó 40 település közül a legnagyobb szálláshelyi forgalom Egerben van (21%), ezt követi Miskolc, Gyöngyös, Egerszalók, Bogács és Szilvásvárad.
7. A Debrecen melletti Erdőspuszták
Az Erdőspuszták összefoglaló elnevezése a Debrecen környéki erdős-tavas pusztai világnak.A Debreceni Erdőspuszták a várostól mintegy tíz kilométerre keletre, félkörívben húzódnak, és számos természeti, kulturális értéket tartogatnak. Az egykori nagy kiterjedésű gyöngyvirágos tölgyesek ma már csak kisebb-nagyobb foltokban találhatók meg, de kora tavasztól késő őszig színes botanikai élménnyel térhet innen haza a kiránduló. A változatos növényvilág változatos állatvilág kialakulását és életfeltételeit biztosítja, a madárvilág gazdagsága a legfeltűnőbb, de gyakori ezen a vidéken a vaddisznó, az őz, a nyúl és a róka is.
A kirándulók kilátótornyokból is gyönyörködhetnek a tájban, valamint rácsodálkozhatnak az Erdőspuszták 19. századi őrzőinek nomád életvitelére. Láthatjuk a földbe épített, onnan picit kiemelkedő, fűvel befedett, első pillantásra alig észrevehető, igazi történelmi kuriózumként felújított építményeket.
Aki tehát nem ódzkodik egy kis kirándulástól, a felsorolt természeti-kulturális kincseket bátran keresse fel, akár a szerelmesek napjának apropóján, akár más alkalommal. Az év minden részében van itt mit megcsodálni, az érintetlen természet közelsége mindig nagyszerű feltöltődést nyújthat bárkinek.
A turisztikai térség által kínált kulturális, egészségturisztikai és aktív kikapcsolódási lehetőségek tartalmas programot képesek biztosítani hosszabb tartózkodási idő esetén is. Debrecen kiemelése, mint ideális citybreak helyszín, a városlátogatások szerepének növelését hangsúlyozzák, ezt egészítik ki a desztináció egyéb jelentős termékei, úgy mint a világörökségi helyszín Hortobágy, az aktív- és ökoturisztikai kínálati elemekben bővelkedő Tisza-tó, vagy a Hajdúszoboszlói Hungarospa
- közölte az MTÜ munkatársa a HelloVidékkel.
8. A Nagyhegyesi Kráter tó
Bizony a szántások között húzódó földúton lehet csak megközelíteni ezt az eldugott helyszínt, ami egy baleset következtében jött létre, és utólag elmondhatjuk, ez esetben pozitív eredménye lett annak, hogy a természet megmutatta az embernek: ő az úr. Nagyhegyes egész területének talajszintje alatt hatalmas szénhidrogéntelep helyezkedik el, egymás alatt 670-1210 méter közötti mélységben, és 1958-59-ben meg is találták ezt a gázmezőt. Addig elképzelhetetlen volt, hogy akár csak 1 milliárd köbméter gáz legyen valahol, itt pedig 33 milliárd köbméternyit sejtettek.
Nagyhegyesen 1961 augusztusában kitört egy ilyen kút, ami aztán létrehozta ezt a sajátos mikroklímájú szigetet a szántóföldek közepében. A Hortobágy keleti szélén, a Hajdúság délnyugati határán, a Keleti-főcsatorna mellett, Debrecen, Balmazújváros, Hajdúszoboszló városok által határolva, ártéri síkságon, a tengerszint felett 87-110 m közötti magasságban fekszik.
A szakemberek hiába igyekeztek iszappal elfojtani a kitörést:
Kráter keletkezett, ami rövid idő alatt elnyelte a 45 méter magas fúrótornyot a gépekkel, fúrómesteri bódéval együtt. A béléscsövek mint a gyufaszálak, röpködtek a levegőben, kőzettömbök repültek föl, szétrobbantak, és kezdtek a kút körül gátat építeni. A levegőbe szökött hatalmas gázmennyiség annyira lecsökkentette a rétegben a nyomást, hogy a vizes rétegből megindulhatott a beáramlás a kútba. A kráterben keletkezett iszap zagy fojtotta el a kitörést
- emlékezik meg az esetről Somfai Attila, okleveles geológusmérnök.
A kitörés helyén több mint 200 méter átmérőjű, és igen mély krátertó keletkezett. A kitörés hordalékai 17 méter magas földsáncot építettek, amelyen dús növényzet fejlődött aztán. A tó körül és a földsánc tetején sétautat alakítottak ki, padokkal, de van itt szalonnasütő, bográcsozó hely is.
+1. A váli Szeretet szobor
Ha már Valentin-nap, kkor ez a látványosság igazán jolly joker egy kirándulás alkalmával. Szeretet szobor a Haraszthy Pincészet területén található, a férfi és a nő közötti konfliktust és vívódást, illetve az egymás iránti elköteleződést formázza meg. A szobor a dombtetőn, a szőlők között kapott helyet, ráadásul az alkotás mellett a kilátás miatt is érdemes közösen ide látogatnotok.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)