Mit nekik az infláció: ezekben a vidéki hotelekben szórják el pénzüket a tehetős magyarok
2023 júliusában a turisztikai szálláshelyeken (kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken) 2,2 millió vendég 6,4 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,3%-kal magasabb, a vendégéjszakáké 1,0%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. Na, de milyen szálláshelyeket részesítettek előnyben a magyarok? Mennyit fizettek értük átlagosan? Ennek jártunk most utána cikkünkben.
A Szallas.hu szakemberek szerint a nyár végére sikerült megközelíteni a 2019-es, pandémia előtti év eredményeit, csupán 3,7 százalékkal csökkent a belföldi úti célú foglalások száma. A tavalyi évvel összehasonlítva 15 százalékos visszaesés látszik a nyári foglalási számban, viszont az augusztus kimondottan erős hónap volt, itt 2022-höz képest csupán 7%-os volt a csökkenés. A vendégéjszakák tekintetében 2019-hez viszonyítva 6,7 százalék, míg 2022-höz pedig 17,7 százalék az elmaradás. Többnyire az áremelkedések eredményeként a bruttó közvetített szobaár bevétel viszont alig több mint 3,5 százalékkal csökkent 2022-höz képest.
Nőtt a SZÉP-kártyás fizetések aránya is, a tavaly nyári foglalásaink 22,9 százalékát, idén pedig 23,2 százalékát fizették SZÉP kártyával
– mondta Kelemen Lili, a Szallas.hu sajtószóvivője, majd hozzátette,
a megtett foglalások alapján az átlagos fő/éj ár 12 ezer forint volt, ez 17 százalékos emelkedés tavalyhoz mérten.
A legtöbb - minden harmadik - foglalás két éjszakára, valamivel több mint a foglalások negyede egy éjszakára, és ötből egy pedig három éjszakára szólt. Bár ez a sorrend trendszerű az elmúlt évek statisztikái alapján, azonban idén a teljes foglaláshoz viszonyítva arányaiban többen választották az 1-2 éjszakás tartózkodási időt, mint tavaly vagy 2019-ben és azt megelőzően. Ez a kategória a Szallas.hu-n leadott, idei nyári foglalások 57,7 százalékát tette ki, ami tavaly 56,2%, 2019-ben pedig 56,5% volt.
Siófok, Budapest, Hajdúszoboszló, Eger és Gyula zsebelték be a foglalások zömét. Balatonfüred, Hévíz, Szeged, Pécs és Zalakaros kerültek még a top belföldi úti célok közé.
Az első helyezettre, Siófokra, kétszer annyian foglaltak, mint a dobogó második fokán lévő Budapestre
- mondta Kelemen Lili.
A sajtószóvivő azt is megemlítette, hogy sokan keresték fel az Egri várat, a Gyulai Várfürdőt, a Plázs Siófokot, a Hungarospa Hajdúszoboszlót és a Zalakarosi Fürdőt is. Az oldalon végzett keresések során a leggyakrabban a félpanzió, a reggeli, az önálló ház, a medence, a hotel és az előlegfizetés nélkül foglalható szűrőket használták a vendégek.
Ha szállás, akkor hotel?
A foglalások harmada apartmanba, 27 százaléka hotelbe, 22 százaléka vendégházba, 14 százaléka panzióba és 6 százaléka egyéb típusú szálláshelyre szólt. Ugyan összességében kevesebb foglalás volt, mint tavaly, viszont a foglalások szállástípusonkénti eloszlása némi változást mutat. Idén nagyobb arányban részesültek a foglalásokból az apartmanok és a négycsillagos hotelek, mint tavaly
- emelte ki a szóvivő.
Persze arra is kíváncsiak voltunk, miként alakultak idén a foglalások a hoteleket illetően, illetve mi tapasztalható az előző évekhez képest? Mely megyébe/régióba szólt a legtöbb foglalás?
Az első lezárt 8 hónap eredményeit tekintve a hotelbe szóló foglalásoknál 16,5 százalékos csökkenést látunk tavalyhoz képest. Bár összességében csökkenés látszik, de ha a foglalások eloszlását nézzük a hotelkategóriák között, idén nőtt a négycsillagosok aránya tavalyhoz képest: míg tavaly a hoteles foglalások 46,25 százalékát hasították ki a négycsillagosok, idén 49,39 százalékát
- mondta Kelemen Lili.
Balaton, Észak-Magyarország, Budapest és vonzáskörzetébe szólt a legtöbb hotel foglalás. Település szinten pedig Budapest, Siófok, Hévíz, Hajdúszoboszló és Eger voltak a legnépszerűbbek a hoteles foglalások esetén
- tette hozzá, majd kiemelte:
2 éjszakára szólt a hoteles foglalások 40%-a, 1 éjszakára szólt a foglalások 29%-a, 3 éjszakára pedig 18,7%-a
Mennyiért foglaltak szállást hotelekben a magyarok?
Egyre több partnertől halljuk azt, hogy nyílik az olló, azaz a magas kategóriás szálláshelyek és az olcsó, retrók is mennek. De azt meg tudjuk mondani, hogy mennyi az átlagos Ft/fő/éj érték a hotel típusú szálláshelyek esetén az eddig beérkező foglalások alapján, kategóriánként:
Mivel érdekelt minket az is, hogy mennyibe kerül egy hosszú hétvége egy négyfős, átlag család számára a top helyeken, így körbenéztünk a szállásadó portál kínálatában. Ennek alapján azt láthatjuk, hogy két felnőtt és két gyermek számára, három napra, két éjszakára a top településeken ennyibe kerül egy hotelfoglalás:
- Siófokon a legdrágább hotelfoglalás egy család számára 278 204 forintba kerülne, három napra, két estére, reggelivel.
- Hévízen ezekkel a paraméterekkel már 416 000 forintért találnának szállást a legdrágább hotelben, félpanzióval.
- Hajdúszoboszlón a négyfős család 223 200 forintért tudna megszállni a város legdrágább hotelében, félpanzióval.
- Egerben pedig 277 352 forintért tud foglalni a város legdrágább hotelében három napra és két éjszakára, reggelivel.
Mi várható az őszi hónapokban?
Egyelőre elmaradnak a számok, az eddig beérkező, őszi dátumokra szóló hoteles foglalások 16,65 százalékos visszaesést mutatnak, ennyivel kevesebb a foglalások darabszáma. Egyelőre nem látszik kiugró kereslet, de az október 23-ai hosszú hétvége, illetve az őszi szünet még hozhat fellendülést. Az eddigiekből kiindulva arra számítunk, hogy a hétvégék iránt lesz fokozottabb kereslet az őszi szezonban is, az utolsó pillanatos foglalások is valószínűleg erre irányulnak majd döntő többségben. De érdemes a hétköznapra szóló ajánlatokat is szemügyre vennie az utazást tervezőknek, mert a hotelek ilyenkor jellemzően kedvezőbb csomagajánlatokkal készülnek
- mondta Kelemen Lili.
Azt látjuk, hogy a legnagyobb láncok és brandek is állandóan akcióznak, magasabb %-al, mint korábban. Ezen kívül a korábbi válságokat követő évekre jellemző az, hogy ha szűkül a kereslet, akkor a hotelek azonos áron magasabb ellátást adnak. Ez most tökéletesen látszik, van olyan partnerünk, aki októbertől átáll all inclusive-ra, és vannak olyan szállodák, akik már kirakták a félpanzióval párhuzamosan az all inclusive áraikat is
- tette hozzá.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)