Túrázók, vigyázat! A kaland végét jelentheti egy rossz hátizsák, mutatjuk, mire figyelj!

HelloVidék   
  Megosztom
Túrázók, vigyázat! A kaland végét jelentheti egy rossz hátizsák, mutatjuk, mire figyelj!

A nyár beköszöntével a szokottnál is többen indulnak különböző túrákra, amelyek hossza a szabadidő mennyiségétől és erőnléttől függően lehet néhány órás, de akár többnapos is. Ahhoz, hogy ezek az outdoor kalandok sikeresek és emlékezetesek legyenek, elengedhetetlen a kitűzött céloknak, illetve az egyéni adottságoknak és szokásoknak megfelelő hátizsák kiválasztása. A választék azonban óriási, így ez gyakran még a tapasztalt természetjárók számára sem mindig egyszerű feladat, ezért a Fjällräven összegyűjtötte a legfontosabb tippeket, amelyek segítségével mindenki megtalálhatja a számára optimális túrazsákot.

A hátizsák az egyik legfontosabb outdoor felszerelés, hiszen ebben visszük magunkkal a szükséges csomagunkat, legyen szó akár öltözködésről, akár étkezésről, akár védelemről vagy épp alvásról. Egy jó túrahátizsák még megpakolva is kényelmes, mivel egyenletesen oszlatja el a súlyt, és tökéletesen illeszkedik a hátunkhoz.

Kapacitás

A túrahátizsák méretének kiválasztásában fontos tényező az időjárás, a túra hossza, valamint az, hogy miként tervezzük megélni az éjszakákat. Hidegebb időben vastagabb, többrétegnyi váltóruhát kell bepakolni, míg nyáron a vékony, jól szellőző ruhadarabok mellé elegendő egy héjkabát. Az is lényeges szempont, hogy az éjszakákat sátorban vagy vendégházban töltjük-e, illetve viszünk-e magunkkal kinti főzésre alkalmas felszereléseket.

Általánosságban elmondható, hogy a sátor, derékalj és hálózsák nélküli 1-2 napos kirándulásokra a 30, maximum45 literes, míg a kempingezős többnapos outdoor kalandokra az 55-65+ literes űrtartalmú hátizsákok lesznek megfelelőek. Mivel a kelleténél kisebb vagy nagyobb hátizsák viselése még rövid távon is kényelmetlen lehet, akár a hátat is kidörzsölheti, érdemes még indulás előtt pár nappal próbacsomagolást végezni. A megfelelő méretű hátizsákba egyrészt minden tervezett és szükséges felszerelés elfér, másrészt nem maradnak benne üresen pangó részek.

Alkalmazkodás

A vadonban töltött kalandos napokra készülve, vegyük figyelembe azt is, hogy milyen túrát tervezünk. A hegymászáshoz például a minél könnyebb és kisebb, merevítő nélküli hátizsákok, míg a gyalogtúrákra a valamivel nagyobb és nehezebb, ugyanakkor ergonomikus kialakításuknak köszönhetően kényelmesebb darabok lesznek a legideálisabbak. Érdemes mérlegelni továbbá, hogy milyen terepen és naponta hány kilométernyi távot készülünk megtenni. Az alumínium- vagy favázas darabok megkönnyítik a nehezebb csomagok cipelését - mivel segítenek a táska stabilizálásában – emiatt azonban az alapsúlyuk valamivel nagyobb. Ha többen kalandozunk, megoszthatjuk a felszerelést, így járható út, hogy valaki nagyobb, merevítős hátizsákkal, valaki pedig kisebbel vág neki az ösvénynek.

Állíthatóság

A megfelelő méret és típus kiválasztása mellett lényeges a táska állíthatósága is. A testreszabhatóság négy kulcsfontosságú területet érint: vállak, hát, mellkas és csípő. Elsőként a csípőpántot kell beállítani, hogy középpontja lehetőleg a csípőcsont fölé essen, majd igazítsuk a hátlapot a hátunkhoz. A vállpántok következnek, amelyeknek rés nélkül kell illeszkedniük, és csak ezután állíthatjuk be a mellkaspántokat. Ezek tartsanak kellően, de legyenek kényelmesek, és sose túl szorosak, mivel befelé húzhatják a vállpántokat. Amennyiben a hátizsákunkon vannak stabilizáló pántok, legutolsó lépésként ezeket állítsuk be - ezek akadályozzák meg, hogy a hátizsák teteje hátrafelé dőljön. Valamennyi pántot addig húzzuk, ameddig a hátizsák szorosan és kényelmesen rásimul a hátunkhoz.

Speciális funkciók

Mindig a saját igényeinknek legmegfelelőbb funkciókkal rendelkező hátizsákot válasszuk. Az elöl nyitható darabok lehetővé teszik, hogy minden felszerelés azonnal kéznél legyen, a gyorsabb pakoláshoz azonban a felül nyíló táskákat ajánljuk. A levehető felsőrésszel rendelkező hátizsákok egyszerűen igazíthatóak a tevékenységünkhöz, továbbá a lecsatolt fedél egy egyszerű mozdulattal külön kistáskaként is hordható; a hálós vagy légáteresztő anyagú háttámla elősegíti a levegő áramlását; a belső zsebek a kempingezés során segítenek a ruhák és felszerelések elkülönítésében; a pántok és hevederek segítségével a hátizsákok külső oldalára erősíthetjük a felszerelést; a rugalmas oldalzsebek könnyen hozzáférhetővé teszik például a napszemüveget, zsebkendőt vagy naptejet. Válasszunk tehát úgy túrahátizsákot, hogy speciális funkcióival mindenben az aktuális outdoor kalandunkat támogassák.

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

utazás

túrázás

sportruházat

sport

életmód

szabadidő