Lenyűgöző időutazás a retró tengerében: így Balatonoztak száz éve a magyarok + Fotók
Ó, a Balaton, régi nyarakon, bár nem volt vitorlás hajónk… Cseh Tamás, Másik János és Bereményi Géza dalával nem csak a 60-as éveket (vele a tetőző ifjúsági problémát), hanem a magyar tenger fürdőkultúráját is megidézzük. Egyszóval, jöhet egy kis balatoni nosztalgia? A Fortepan jóvoltából nem egy meghökkentő, ma már viccesnek tűnő retró fotó közül válogattunk, különös tekintettel az egyre lengébb fürdőruha divatra!
Mielőtt elmerülnénk a képnézegetésbe: tudtátok, hogy a Balaton környéke már az őskorban is lakott volt? Az ott élő emberek valószínűleg mindig is használták a tó vizét, ha nem is strandolásra, akkor mosásra, fürdésre és halászatra mindenképp. A szervezett fürdőzés és a tó turisztikai célú hasznosítása viszont csak jóval később, a 19. században kezdődött.
A fürdőélet kezdetei – és az első bokáig érő fürdőruhák
A 19. század elején a Balaton környéke még nem volt kiépítve. Az első fürdőházak és pavilonok az 1800-as évek közepén épültek, a magyar arisztokrácia és a polgárság ekkoriban kezdi felfedezni a Balaton szépségét. Az első nagyobb fürdőhelyek Balatonfüreden és Keszthelyen alakultak ki, ahol a látogatók fából készült fürdőházakban pihenhettek és élvezhették a Balaton vizét.
A 19. század második felében elkezdődött a Balaton felfutása, a déli parti fürdőhelyek kiépülése, a szórakozási lehetőségek szélesedtek, akár sporteseménnyekkel is bővültek (vitorlásversenyek, kerékpártúrák, úszóversenyek), majd sorra nyíltak a tavi kaszinók, ahol a hajnalig tartó mulatságokról több feljegyzés is született.
Anna nap körül rendszeresen szerveztek bálokat a Balaton vidékén, de a sporteseményeket (teniszversenyek, lóversenyek) is gyakran kísérték bálok. Általában ezeken a ünnepségeken díszes vacsorát adtak, neves zenekarok léptek fel, táncmulatság kísérte az eseményt.
Ha keresgélésbe kezdünk a Fortepan fotóuniverzumában, akkor az egyik legrégebbi balatoni képen épp fürdőkabinokat fedezhetünk fel, 1894-ből:
A 20. század elején, tegyük hozzá, a fürdőzés, hacsak nem munkavégzéssel társult, még luxusnak számított, amelyet leginkább a tehetős rétegek engedhettek meg maguknak.
Az első fürdőruhák inkább emlékeztettek teljes ruházatra, mintsem a mai bikinikre vagy fürdőnadrágokra:
A nők hosszú, bokáig érő szoknyákat és blúzokat viseltek, gyakran kalappal és kesztyűvel kiegészítve, hogy elkerüljék a napégést:
A férfiak sem úsztak sokkal kényelmesebben; hosszú nadrágokban és ingekben merültek a Balaton vizébe.
A magyar fürdőkultúra aranykora
A 20. század elejére a Balaton fürdőkultúrája virágzásnak indult. Az Osztrák-Magyar Monarchia idején a Balaton-parti városok és falvak egyre népszerűbbé váltak, és számos új fürdőház, szálloda és villa épült.
Balatonfüred és Siófok különösen kedvelt úti célokká váltak, ahol a látogatók élvezhették a gyógyvizet, a napfényt és a tó nyugalmát.
Az 1930-as és 1940-es években a Balaton elérte népszerűségének csúcsát - ez számít a magyar tenger igazi aranykorának.
Ekkor alakultak ki a modern értelemben vett strandok, és a fürdőzés tömeges szórakozássá vált.
A tó körüli települések gyorsan fejlődtek, és a vasúti közlekedés is hozzájárult a Balaton elérhetőségéhez. A strandok homokos partjai és a napernyők alatti pihenés idilli nyári képet festettek, amely sokak számára azóta is a nyári vakáció szinonimája.
Az 1930-as évek hozták az első nagyobb változásokat a fürdőruhadivatban
A társadalmi normák lazultak, és az emberek egyre inkább elfogadták, hogy a fürdőruhák praktikusabbak és kényelmesebbek legyenek. A nők elkezdtek rövidebb szoknyákat viselni, amelyek térdig értek, és az anyagok is könnyedebbek lettek. A férfiak rövid nadrágokat és ujjatlan felsőket kezdtek hordani, ami nagy előrelépést jelentett a korábbi szigorúbb öltözködési szabályokhoz képest.
Azok a '60-as és '70-es évek...
A szocialista időszak alatt a Balaton továbbra is népszerű nyaralóhely maradt. Az állam támogatta a tó körüli infrastruktúra fejlesztését, és számos új szálloda, kemping és üdülő épült.
Az olcsó és tömeges turizmus indult el, egyre többen és többen nyaraltak a magyar tengernél.
Ebben az időszakban a Balaton nemcsak a magyarok, hanem a keletnémet, cseh és lengyel turisták kedvelt célpont-ja is lett. Sajátos szeletét adta a vendégkörnek, hogy a Németország különböző társadalmi berendezkedésű részeibe szakadt rokonok gyakran itt tudtak találkozni egymással. (A keletnémet diktatúra polgárai könnyeben utazhattak a szocialista Magyarországra, mint a kapitalista Nyugat Németországra.)
Bikinik és merészség
Az 1960-as évek hozták a valódi áttörést a fürdőruhadivatban. A bikini, amelyet először Franciaországban mutattak be, Magyarországon is egyre népszerűbbé vált.
A Balaton partjainál mind több nő jelent meg kétrészes fürdőruhában, amely sokkal több bőrfelületet engedett látni, mint elődei. Ez a merészség nemcsak a divat, ha-nem a társadalmi szabadság és az önkifejezés jele is volt.
A férfiak is egyre rövidebb és szűkebb fürdőnadrágokat viseltek, amelyek hangsúlyozták az alakot és a fizikai fittséget.
A '80-as és '90-es évek: Színek és minták
Az 1980-as években a fürdőruhadivat új szintre lépett a színek és minták terén. Neon színek, geometriai minták és extravagáns formatervezés jellemezte a korszakot. Az anyagok is tovább fejlődtek, megjelentek a gyorsan száradó és rugalmas szövetek, amelyek még nagyobb kényelmet biztosítottak.
A nők számára a magas derekú bikinik és a trikini lett a divat, míg a férfiak körében a sortnadrágok és a sportos fazonok domináltak.
Címlapfotó: Siófok strand (1907, Képszám: 263758) Fotó adományozó Zichy kúria, Zala/ Fortepan
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)