Több ezer magyar sofőr ellen indult eljárás: írtó nehéz így visszaszerezni a jogsit
2024 első hét hónapjában már 1910 olyan sofőrrel szemben intézkedtek a rendőrök, aki eltiltás hatálya alatt vezetett - írta cikkében a Pénzcentrum.
2021. májusában lépett életbe a Büntetőtörvénykönyv azon módosítása, amely jócskán szigorította az eltiltás hatálya alatti járművezetés szankcióját - ma már konkrétan bűncselekménynek számít. Az ORFK-tól a Pénzcentrum azt is megtudta, hogy 2024. I. félévében 5816 fővel szemben alkalmaztak a szabálysértési hatóságok járművezetéstől való eltiltás intézkedést, tavaly egész évben összesen volt 9700 jogsielvétel.
Pokoljárás visszaszerezni
Ha valakinek bevonták a jogosítványát, annak komoly kanosszát kell járnia ahhoz, hogy visszaszerezze. Ugyanis a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 17. § (4) bekezdése szerint utánképzésen kell részt vennie annak a járművezetőnek,
a) akit a bíróság vagy a szabálysértési hatóság közlekedési szabálysértés miatt legalább 6 hónapra, illetve
b) akit a bíróság közlekedési bűncselekmény elkövetése miatt a járművezetéstől eltiltott, továbbá
c) akinek vezetői engedélyét a közúti közlekedési előéleti pontrendszer alapján az eljáró hatóság visszavonta.
(5) A vezetői engedély csak abban az esetben adható vissza, ha az érintett személy igazolja, hogy az utánképzésen részt vett.
(6) Az utánképzésen nem kell részt vennie a járművezetőnek, ha a) az eltiltás csak járműkategóriára vagy járműfajtára terjed ki, és az a vezetői engedély visszavonásával nem jár;
b) a vezetői engedélyét az eljáró hatóság kizárólag, a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló 2000. évi CXXVIII. törvény végrehajtásáról szóló kormányrendeletben a közigazgatási bírsággal sújtandó jogsértéshez tartozó 9 pont megállapítására alapozottan vonta vissza.
Az utánképzés folyamata több lépésből áll, attól függően, hogy miért történt a jogosítvány bevonása. Az utánképzés tartalma és hossza függ attól is, hogy a vezető milyen szabályszegést követett el, például ittas vezetést, gyorshajtást vagy más súlyos közlekedési vétséget. Korábban a Kreszprofesszor néven ismert közlekedési szakértő, Pető Attila így foglalta össze, mi is ez az utánképzés:
Van egy feltárás, ahol megnézik, mi lehet a gond az illetőnél. Aztán kijelölnek számára egy programot, hogy az elméletet, a gyakorlatot tanulja inkább, vagy morális problémái vannak: sokszor pszichológushoz is kell járni. És nagyon szigorú vizsgák vannak, ha ezeket az illető sikerrel teljesítette, akkor kaphatja vissza a jogsiját
- magyarázta. Felidézte azt is, hogy sokan úgy próbálják elsumákolni a dolgot, hogy beülnek egy rendes KRESZ-tanfolyamra, szorgalmasan végigülik, lerakják a gyakorlati vizsgát is, majd a kormányablakban szembesülnek azzal, hogy így nem kapják vissza a jogsit.
A teljes cikk a Pénzcentrumon olvasható, ITT!
Címlapkép: Getty Images
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)