Most dobsz egy hátast: már majdnem annyiba kerül az albérlet Debrecenben, mint a fővárosban
Ilyenkor azok a bérlők aktivizálják magukat, akik az egyetemisták és főiskolások július végi rohama előtt szeretnék megtalálni a következő otthonukat.
Ilyenkor azok a bérlők aktivizálják magukat, akik az egyetemisták és főiskolások július végi rohama előtt szeretnék megtalálni a következő otthonukat.
Egy friss felmérés szerint a múlt év utolsó hónapjában havi összevetésben csökkentek az országos és a budapesti átlagos albérletárak a KSH-ingatlan.com lakbérindexe szerint.
Az idén elszakadt egymástól a lakóingatlan-piac két meghatározó része. Az eladó lakások iránti kereslet stagnál és a lakások drágulása is megállt, a kiadó lakóingatlanok piaca viszont fokozatos élénkülést mutat.
Az albérletben élők örök dilemmája, hogy nem érné-e meg jobban lakást vásárolni, és a bérleti díj helyett a banki hitel törlesztőjét fizetni minden hónapban.
Számos kiadott lakásnál augusztusban és szeptemberben van az “évforduló”, és sok esetben az inflációs mértékéhez “van kötve” az automatikus bérleti díjemelés.
Egy nap alatt elkelnek a jobb albérletek jelenleg Szegeden, az egyetemisták már most megrohamozták a hirdetőket. Pedig nem olcsó mulatság a bérlemény, 140 ezer forint alatt nagyon nehezen találni bútorozott lakást.
Ezt mutatja, hogy Debrecenben, Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron szeptember közepén 120 és 130 ezer forintnál jártak az árak, vagyis ezekben a városban már annyiba kerülnek az albérletek, mint a legolcsóbb budapesti kerületekben.
A nyári albérletszezon élénkülést hozott az országos és a fővárosi albérletpiacon. Országszerte augusztus közepén csaknem 19 ezer kiadó lakóingatlanból választhattak a bérlőjelöltek.
Alaposan rá kell készülniük az albérletkeresésre azoknak az egyetemistáknak, akik az új tanévre kedvező áron szeretnének kiadó lakást találni a fővárosban – hívja fel a figyelmet a Rentingo.com legfrissebb albérletpiaci elemzésében.
Stagnálásba váltottak a bérleti díjak, viszont gyűlnek a felhők. Idén áprilisban az országos albérletkínálat 10 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Jelentős áremelkedés tapasztalható a vidéki albérletpiacon, egy év alatt 30 százalékkal nőtt az átlagos havi bérleti díj.
Általában a felsőoktatási ponthatárok július végi kihirdetése után pörög fel igazán az albérletpiac, az idén azonban már jóval hamarabb elindult az élénkülés.
Májusban tovább nőttek az átlagos lakbérek, országosan 1,8 százalékos volt a drágulás áprilishoz képest. Június közepén Budapesten 230 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. A megyék listáját pedig Veszprém vezeti 168 ezer forintos havi lakbérrel.
Tovább lassult a drágulás az albérletpiacon - 7-87 százalékos a legolcsóbb lakások aránya a nagyvárosokban.
Budapesten átlagosan három százalékkal emelkedtek az albérletárak, míg ugyanez a nagyobb vidéki városokban meghaladta a hat százalékot. Vidéken az érték az emelkedésnek köszönhetően már átlépte a százezer forintos határt.
A kiadó ingatlanok piacának csúcsszezonja augusztusra és szeptemberre esik, ilyenkor keresnek a legtöbben bérelhető házat, lakást. A lakáskiadás jövedelméből viszont adózni kell.
Többéves távlatban jelentős kínálatbővülés ment végbe a magyarországi albérletpiacon, amely a járványhatás miatt megváltozott, többek között nőtt a legalacsonyabb árkategóriába tartozó lakások aránya Budapesten és a fővároson kívüli piacon egyaránt.
A fiatalok önálló életkezdésére, vagy akár a lakóhelytől távoli munkavállalás kihívásaira a rendszerint eladósodással járó vásárláshoz képest reális alternatíva lehetne a rövidebb-hosszabb idejű bérlés.