Szenzációs felfedezés: különleges leletekre bukkantak Veszprémben
Lehetséges, hogy megtalálták a középkori Veszprém legrégebbi épületének maradványait.
Lehetséges, hogy megtalálták a középkori Veszprém legrégebbi épületének maradványait.
A tégla- és kő töredékeken kívül nagyon sok szórvány embercsont is előkerült, amelyek arról tanúskodnak, hogy a területet a múltban alaposan feldúlták.
A tárgyak egy részét egy jövő évre tervezett második világháborús kiállításon szeretnék bemutatni, amely A mi háborúnk munkacímet viseli majd, de könyvben is fel szeretnék dolgozni az ereklyék történetét.
Bár az ékszerek külön-külön már ismertek a régészek számára főképpen kincsleletekből és egy-két típus néhány csontvázas sírból, de ilyen gazdag együttesben, viseleti szempontból is jól rekonstruálható módon még nem kerültek elő.
A regéci vár középső várának keleti részét és 16. századi, emeletes reneszánsz palotáját tárja fel a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) jelenleg zajló ásatása.
Több tízezer lelet került elő az egykori szolnoki várnál a feltárás során.
A finoman megmunkált, áttört díszű, mindössze 3,5 centiméter széles ékszer páratlan történelmi emléknek számít, igazi nemesi ékesség lehetett a maga korában.
Folytatódott Bárdudvarnokon az egykor premontrei prépostság feltárása, ahol a Rippl-Rónai Múzeum régészei egy temető maradványait hozták felszínre. A leletek a vármegyei múzeumba kerülnek majd.
A kincset az akkori emberek a településükön, valószínűleg egy támadásnál rejthették el a Pestet Nagykőrössel összekötő út mentén.
Nyolc földbemélyített épületet és legalább három cölöpszerkezetes földfelszíni épületet tártak fel, emellett előkerült negyven árok, több mint négyszáz cölöphely, illetve mintegy kétszáz gödör és három kút is.
A régészeti munkálatokat a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum végzi.
Három település maradványait tárták fel a leendő debreceni BMW autógyár területén.