Egyre több a megbetegedés: bárkire lecsaphat ez a szörnyű kór
A szakorvosok és az érintettek a gyors felismerés és kezelés fontosságát hangsúlyozzák
A szakorvosok és az érintettek a gyors felismerés és kezelés fontosságát hangsúlyozzák
A klímaváltozás miatt a kullancsszezon kezdete is megváltozott. Korábban májustól augusztus végéig kellett figyelni, most már márciustól szeptember elejéig tart.
A kullancscsípést a legtöbben időszakos veszélyforrásnak tartják, pedig a klímaváltozás következményeként hosszabb lett a kullancsszezon és már késő ősszel, sőt télen is aktívak maradhatnak ezek az akár súlyos betegségeket terjesztő élősködők.
A tél enyhesége, a tavasz korábbra tolódása érzékelhetően meghosszabbítja a kullancsok aktivitási periódusát, kora tavasszal és késő ősszel egyaránt.
Amennyiben a kisállatokat nem óvjuk a kullancsoktól, úgy azok táplálkoznak az állatok véréből, később pedig egy “anyakullancs” kifejlett stádiumában több ezer utódot hoz a világra, tovább növelve ezzel a fertőzött kullancsok számát.
Durván elszaporodtak a kullancsok Magyarországon: na de hogyan ismerhetjük fel a kullancspetéket, hihetünk-e Facebookon megjelent ijesztő fotóknak, posztoknak?
A kullancsok, a természetes környezet részeként, mindig is itt voltak körülöttünk, így mára tévhitek egész sora kapcsolódik hozzájuk, de nézzük, hogy mivel is állunk szemben.
Csúcson van a kullancsszezon, ezekben a hetekben a legaktívabbak a vérszívók. Így kirándulás vagy kerti munka után érdemes mindig átvizsgálni magunkat - mondta Földvári Gábor ökológiai tudományos főmunkatárs.
A kullancsok kiszedésénél általános félelem, hogy mi történik, ha „beleszakad a feje". A szakember szerint viszont általában nem a vérszívó feje maradhat a bőr alatt.
A védőoltás kizárólag az agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen véd, Lyme-kórt azonban csak a csípés elkerülésével lehet megakadályozni. Ha egy négyfős család akció nélkül, a nulláról szeretne védelmet, 120-130 ezer forintot is ki kellene fizetnie.