Íme, az öt legkülönlegesebb szorgos beporzó, amit vétek bántani: felismered őket?
Talán sokan nem is gondolják, hogy a levegőben repkedő méhek mellett más zümmögő szövetségesek is fontos munkát végeznek a természet és az emberiség fenntartásáért.
Talán sokan nem is gondolják, hogy a levegőben repkedő méhek mellett más zümmögő szövetségesek is fontos munkát végeznek a természet és az emberiség fenntartásáért.
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban az apiterápiás házak, ennek megfelelően sorra nyílnak újabbnál újabb ilyen komplexumok az országban, sokak örömére.
2023 és 2027 között a méhészeti ágazat a hazai forrásokkal együtt mintegy 42,7 millió euró támogatásban részesül, továbbá a méhek után is igényelhető állatjóléti támogatás.
Az Agrárminisztérium nagyra becsüli a magyar méhészek munkáját, ami megmutatkozik abban, hogy az ágazat fejlődését számos intézkedéssel kívánjuk segíteni - mondta Nagy István agrárminiszter Dunavarsányon, a Fulmer-mézfeldolgozó átadásán, pénteken.
A méhek a fenntartható mezőgazdaság és élelmiszeripar kulcsszereplői, éppen ezért rendkívül fontos előrelépés, hogy az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) a méhészeti termékek ágazatban szakmaközi szervezet elismerést nyert el.
Ahhoz, hogy a kertünket a beporzó rovarok, a madarak és sünök számára is otthonos környezetté alakítsuk, csak néhány egyszerű tanácsot kell megfogadnunk. Ha így teszünk, egyrészt tehetünk egy keveset a biodiverzitás megőrzése érdekében, másrészt a megfigyelés örömével is gazdagodhatunk.
A Soproni Egyetem kutatói által kifejlesztett biomonitoring módszer lényege, hogy a méhcsaládok által begyűjtött anyagok kémiai elemzéséből következtetnek a környezet állapotának felmérésére.
A méhpusztulás hazánkban is jelentős. Magyarországon ezért is indított beporzást segítő támogatást, amelynek értéke méhcsaládonként ezer forintra emelkedik.
A méz igazi csodaszer, régi időkben több, mint 300-féle betegség gyógyításában használták. De hogyan gyógyulhatunk és szépülhetünk vele kívülről is, úgyhogy közben nem is eszünk belőle? Most erről lesz szó!
A hazai piacokon a gesztenyeméz szinte ismeretlen, a legtöbb ember nem is tudja, hogy a méhek bizony ennek a fának a nektárjából is készítenek különleges aromájú, tápláló mézfélét. Kőszeg közelében élő Kovács György méhésszel beszélgettünk erről.
Mivel a baktériumspórák rendkívül ellenállóak, ( vegetatív állapotban 20 évig is fertőzőképesek! ) a fertőzött kaptárakat, lépeket elégetéssel vagy legalább fél méter mélyen történő elásással kell megsemmisíteni.
Márta Tamás méhész volt az első, aki itthon megfigyelte és befogta az első példányokat. Ezek azonnal be is kerültek a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe.
Február végéig érdemes elkészíteni és kihelyezni a méhhoteleket, amelyekkel a lakosság is sokat tehet a beporzó rovarok védelméért - hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A napraforgó mellett a rétek, legelők, vízpartok növényvilága is nagyon rossz állapotban van. Az aszály miatt kiégtek a területek, a folyók visszahúzódtak, virágzó növények híján a méhek nem tudják begyűjteni a nektárt, ami az áttelelésükhöz kell.
A méhpusztulások kiváltó okainak felderítése érdekében folyik kísérlet több szakmai szervezet és egy megyei kormányhivatal együttműködésének keretein belül. Mint megtudtuk, több különböző növényvédő szer méhekre gyakorolt hatását is vizsgálják.
Az Agrárminisztérium 10 milliárd forint keretösszeggel meghirdette a méhek állatjóléti támogatását – jelentette be Nagy István tárcavezető.
A méhek május 20-i világnapja alkalmából a SIÓ bejelentette, hogy a hazai méhek megóvása érdekében együttműködési megállapodást ír alá az Országos Magyar Méhészeti Egyesülettel (OMME).
Csatlakozott a Magyar Természettudományi Múzeum a Tehetsz méh többet! kampányhoz. Egy egyedülálló, interaktív kiállítással hívja fel a figyelmet a méhek és más beporzók globális pusztulásának beláthatatlan következményeire.
A kampányt a Pressinform kommunikációs ügynökség tervezte és bonyolította le a Takarékbank marketing és kommunikációs szakembereivel közösen.
Minden mézfajta rengeteg természetes és rendkívül értékes anyagot tartalmaz, így hozzájárulva az egészséges immunrendszer fenntartásához. Vannak azonban olyan kevéssé ismert méhészeti "melléktermékek", amelyek még nem kerültek be a köztudatba.