Ritkán találni Ilyet a Bükkben: az erdő mélyén rejtették el a különös fegyvert
Mivel nem volt mellette sem nagyobb tárgy, sem sír, ezért feltételezhető, hogy a fegyvert ismeretlen célból el akarták rejteni.
Mivel nem volt mellette sem nagyobb tárgy, sem sír, ezért feltételezhető, hogy a fegyvert ismeretlen célból el akarták rejteni.
Lehetséges, hogy megtalálták a középkori Veszprém legrégebbi épületének maradványait.
A megnyitókat a kicsik és a nagyok számára egyaránt érdekes, gazdag kulturális program kíséri, a felnőtteknek szánt esti program 20:00 órakor veszi kezdetét.
Videóban osztották meg a Nemzeti Régészeti Intézet munkatársai, mire bukkantak egy hétvége során.
A kormányzati támogatás mellett az önkormányzat saját forrásából renoválták a múzeum homlokzatát és tetőszerkezetét is. A nagyközönségnek szombattól nyílik a kiállítás.
Több mint 1000 éves műtárgyak, régészeti leletek és építészeti emlékek kerültek elő a veszprémi várnegyedben zajló feltárás során.
Különleges római leletre bukkantak a Balaton közelében, Nagyvázsony környékén. A tervek szerint a leletek olyan helyen szeretnék majd kiállítani, ahol a turisták is láthatják. Magát a feltárt épületet pedig visszatemetik, letakarják.
Az ásatási munkák előreláthatólag május közepéig tartanak. A főapátság illetékesei és a kutatócsoport szakemberei olyan logisztikai megoldásokat alkalmaznak, amelyekkel a kutatási munkálatok teljes ideje alatt látogatható lesz a Főapátság.
Egy ősi sírt fedeztek fel a magyar határ közelében, a romániai Biharnál. A nyughelyből rengeteg tárgy, köztük 169 hajdíszként használt aranygyűrű, mintegy 800 gyöngy és egy rézből készült karkötő került elő.
Avar kori temetőt és egy feltehetően agyagkitermelésre használt, szándékosan elhagyott szarmata telep maradványait találták meg a régészek Baja környékén.
Ezüst áldozókészlet és földbe rejtett, 70 ezüstérméből álló bécsi fillér kincslelet is előkerült a Tisza-tó melletti kutatási projektben.
A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a Soproni Múzeum május 25-én vehette át a Pulszky Társaság Év múzeuma 2024 elismerést a kis múzeumok kategóriában Budapesten.
A középkori és kora újkori Kecskemét egyik legrégibb temetőjére bukkantak a régészek. Az ősi leletekre a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet felújítási munkálatai közben találtak rá.
A leletek jelenleg már a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában vannak, ahol egy időszakos kiállítás keretében január 30. és március 28. között megtekinthetőek.
Ősi, a vaskor előtti időkre datálható közösségek nyomaira bukkantak a Tisza mentén. Az ír, szerb és szlovén kutatók műholdas és légi felvételeket elemezve több mint száz, korábban ismeretlen lelőhelyet mutattak ki.
Folytatódott Bárdudvarnokon az egykor premontrei prépostság feltárása, ahol a Rippl-Rónai Múzeum régészei egy temető maradványait hozták felszínre. A leletek a vármegyei múzeumba kerülnek majd.
A vadászó-gyűjtögetők története a jégkorszak előtti időkre nyúlik vissza, ők voltak Európa őslakosai a földművelés elterjedése előtt, később fokozatosan beolvadtak az újonnan érkező földműves csoportokba.
Dunavecse-Öreg-hegy elnevezést kapta az az újonnan feltárt régészeti lelőhely, melyet a Schneider Electric okosgyárának építését megelőző régészeti kutatás során találtak a beruházás helyszínén a szakemberek.
Elkezdődött a bakonybéli bencés monostor középkori előzményeinek régészeti kutatása. A monostor szerzetesi közössége által is támogatott ásatás első, a monostor kertjében zajló fázisa a tervek szerint 2022. május végéig tart.
Hihetetlen értékes leletet, régi pénzeket rejtő korsót talált meg Simontornyán két helyi lakos. Gárdonyi Róbert nagyszülei portáján figyelt fel a vakondtúrásra, amelynek tetején ezüstpénz volt.