Hatalmas változás jöhet az élelmiszeriparban: most akkor tényleg rovarokat fogunk enni?
Az EU-ban négy rovarfaj került engedélyezésre: a közönséges lisztbogár lárvája, a keleti vándorsáska, a házi tücsök, valamint az alombogár lárvája.
Az EU-ban négy rovarfaj került engedélyezésre: a közönséges lisztbogár lárvája, a keleti vándorsáska, a házi tücsök, valamint az alombogár lárvája.
Az alternatív takarmányozási megoldások előtérbe kerülhetnek, így a rovarfehérjék egyre nagyobb teret hódító mezőgazdasági és élelmiszerpiaci felhasználására is.
Szakértők szerint a takarmány célú rovarpiac az évtized végére eléri az évi 2 milliárd eurós összforgalmat, éves szinten 1 millió tonna rovarlisztet termelve.
A fenntartható fehérjefogyasztás kulcsát jelenthetik a jövőben a rovarfarmok: mit érdemes tudni a rovarfogyasztás élettani hatásairól, az ökológiai lábnyomunkról, a hatályos szabályokról?
Ismét napirendre került, hogy rovarok kerülhetnek összetevőként az élelmiszerekbe Európában. Bár sokan idegenkednek attól, hogy olyan ételt egyenek, amelyekhez rovarokat (is) felhasználtak, valójában már most rengeteg élelmiszer, sőt gyógyszer van.
Bár elsőre igen bizarrnak tűnhet, az Európai Unió már zöld utat adott a lisztkukacnak, mint élelmiszer. Hazánk ellenezte a döntést, és mint kiderült, a magyarok nem túl lelkesek a rovarfehérjék fogyasztását tekintve.
2022-re egy napi 6 tonnás élő lárva kapacitású, fekete katonalégy tenyésztő és feldolgozó üzem épül, amely a régió meghatározó rovaripari vállalkozása lehet.
Élelmiszeripari összefoglaló: milyen évet zárt az élelmiszeripar Magyarországon 2023-ban, mi várható jövőre és számíthatunk-e a közeljövőben árcsökkenésekre?
A rovarfehérjék kiváló táplálkozási értéket képviselnek, és előállításuk alig terheli a környezetet. A rovarokból készült élelmiszerek gyártói azonban kontinensünkön az elfogadás terén még mindig kihívásokkal küzdenek.
A rovarfehérje rendelet februári megjelenése óta egyre több szó esik erről a – számunkra újdonságnak számító – alapanyagról. Egy hazai cég, már forgalmaz is olyan fehérje- és energiaszeleteket, amelyek tartalmaznak tücsökfehérjét.
Szokni kell még: "Az élelmiszer rovarfehérjét tartalmaz!” Döntött ugyanis a kormány a rovarfehérjés ételekről. A rendelet két nap múlva lép hatályba. Hozzuk a részleteket!
A szárított sárga lisztkukac lett az első ehető rovar, amely élelmiszerként megszerezte a kereskedelmi forgalomba hozatali engedélyt az Európai Unióban. Hazánk ugyan ellenezte, de a döntés minden tagállamra érvényes.
Az egyre nagyobb kihívást jelent elegendő élelmiszert gyártani az emberiség számára. Erre lehet megoldás a rovarfehérje-gyártás. A „rovarbizniszről” az egyetlen hazai kormányhivatali engedéllyel rendelkező üzem, a Grinsect ügyvezetője nyilatkozott.