Korábban kezdődött idén a rajzás a Tiszán: ez lehet a jelenség hátterében
A rajzás időpontja függ a vízhőmérséklettől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja.
A rajzás időpontja függ a vízhőmérséklettől, a napos órák számától, de egyes feltételezések szerint még a holdfázis is befolyásolhatja.
Magyarország egyik, ha nem a legszebb természeti jelensége a tiszavirágzás, melyet általában június közepén csodálhatunk meg az időjárás függvényében. Idén azonban szokatlan dologra lettek figyelmesek a természetjárók!
A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság a korábbi évekhez hasonlóan, idén is kiemelt figyelmet fordít a Tisza-folyó élővilágának védelmére, különösen a védett fajokra.
Javában zajlik a tiszavirágzás a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén. A látványos és egyedülálló természeti jelenség, a kérészek tömeges násza már csak itt és a Tisza néhány mellékfolyóján figyelhető meg.
Mára csak a Tiszán, a Rába vízgyűjtőjében, illetve néhány, Magyarországtól keletre található folyóban él a tiszavirág. Egész Európában elterjedt volt, de mára az élőhelyének számító folyók 95 százalékáról eltűnt a szennyezés és a szabályozás miatt
A figyelmetlen túrázók jelenleg 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújthatók.
Zajlik az egyedi látványt nyújtó kérészek násztánca, azaz a tiszavirágzás, amely páratlan szépsége mellett rendkívüli ökológiai jelentőségű esemény is.
A napsütéses meleg időnek köszönhetően elkezdődött a kérészek rajzása a Tisza Szeged alatti, országhatárhoz közeli szakaszán, a napnyugta előtti órákban több helyen is megfigyelhetők a tiszavirágok.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 10 000 forint. Most a Duna-Ipoly Nemzeti Park programja során lehet megtekinteni a vízirovarok varázslatos nászrepülését.
Rendőrök vigyázzák a kérészek táncát a Tiszán és mellékfolyóin. A tiszavirág (Palingenia longicauda) védett kérészfaj, természetvédelmi értéke egyedenként tízezer forint.