Gigaberuházás Simontornyán: mutatjuk, mire költötték a 180 milliárd forint támogatást
A lakosság a háztartási zöldhulladékot díjmentesen, az építési hulladékot díj ellenében szállíthatja be a telepre.
A lakosság a háztartási zöldhulladékot díjmentesen, az építési hulladékot díj ellenében szállíthatja be a telepre.
Akadozik a lakossági hulladék elszállítása számos, a DTKH Duna–Tisza közi Hulladékgazdálkodási Nkft.-hez tartozó településen. A társaság júniusban egymás után jelentette be, hogy nem tudja vagy tudta a szokásos időben elszállítani a hulladékot.
A Tószeg melletti komposztáló működése sok bosszúságot okozott korábban a lakosságnak, ezért az újranyitás kérdése erős felháborodást keltett. Korábban elviselhetetlen bűz lepte el az utcákat, amit nem akarnak újra átélni.
Évente 4000 tonna zöldhulladék komposztálására alkalmas létesítményt épít az oroszlányi önkormányzat, amelyre 240 millió forintos vissza nem térítendő uniós támogatást nyert.
Azt a rendelkezést, ami alapján az önkormányzatok rendeletben szabályozhatják az avar és a kerti hulladék égetését, 2021 január elsejétől törlik el, így a rá vonatkozó tilalom egész Magyarországon általános lesz. De mit tehetünk helyette?
Tavasszal rengetegen munkálkodnak a kertben, sokak óvatlansága miatt azonban a szabadtéri tüzek száma is jócskán megugrik ekkortájt. Az égetés ráadásul a levegőt is szennyezi, ami a koronavírus-járvány idején különösen nem hiányzik.
Mint ahogy a korábbi években, idén is meghosszabbítják Szolnok területén a zöldhulladék gyűjtését, hiszen egyre jobban kitolódik a lombhullás.
A szabadban keletkezett tüzek 99 százalékát emberek okozzák.
Nem egy kerttulajdonosnak okozhat fejtörést, hogy az őszi avarral, és a metszések után maradt zöldhulladékkal mit is kezdjenek. Egy biztos, a legrosszabb, amit csak tehetünk, hogy csendben alágyújtunk. Helyette térképen is hozzuk – országos szinten mi minden lehet a megoldást!
Sokan úgy gondolják, nincs azzal probléma, ha az erdők szélén helyezik el a kerti zöldhulladékot, hiszen úgyis lebomlik, komposztálódik, a természet része lesz. Azonban ez egyáltalán nincs így, súlyos természetkárosítást is okozhatunk ezzel.
Sajnos a lehullott levelekre máig szemétként tekint a kerttulajdonosok jó része, holott számos módon lehet hasznosítani őket, többek között mulcsként, komposztként vagy gyeptrágyaként. Mutatjuk, mit tegyél velük!
A probléma megoldására az önkormányzat ágaprító berendezést, valamint egy brikettáló gépet vásárolt. Jövő évtől már tilos lesz az avarégetés és a kerti hulladék égetése országszerte a Parlament döntése nyomán.
Ahogy elkezdődtek a kora tavaszi kerti munkák, úgy vette kezdetét a növényi hulladékok óriási mennyiségű, egészségre káros füstöt okozó elégetése is. Az újabb tudományos eredmények és a lakossági fellépések hatására országszerte egyre több településen tiltják be ezeket az égetéseket.
Több helyen már az új esztendő első napjaiban az utcára kerültek a karácsonyfák Szolnokon és mostanra elkezdődött a megunt fenyők begyűjtése is.
A legtöbben csupán a faleveleket és a lenyírt füvet dobják a komposztba, pedig még rengeteg minden komposztálható.