A melatonin egy olyan hormon, ami az elalvásért és az ébredésért felel. Amennyiben ideális a melatonin szintünk, magunktól ébredünk minden reggel, körülbelül ugyan abban az időpontban. Szervezetünk a melatoninhoz, - akárcsak a D-vitamin esetében - a napfény hatására jut hozzá, épp ezért megfigyelhető, hogy ha több időt töltünk a szabad levegőn, akkor általában jobban alszunk.
HELLO! Ha nehéz elaludnunk, sokat segíthet, ha minden reggel legalább negyed órán keresztül napozunk.
De nem csak ez az egyetlen mód létezik a melatonin-pótlásra: néhány étel is segíthet, hogy visszaálljon a melatonin szintünk a normális értékre, írja cikkében a One Green Planet. Ezek olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, melyek elősegítik a szerotonin-termelést, ami elengedhetetlen a melatonin előállításához. A következő ételek segítenek a pihenésben, és az egészséges melatonin szint elérésében is.
1. Banán
A banán nagyon jó energia és fehérjeforrás, emellett pedig segít az alvásban is. Magnéziumot, B6-vitamint, és természetes szénhidrátokat tartalmaz. A banánban ezeken kívül még triptofán is van, ami egy olyan aminosav, ami elősegíti a pihenést és a szerotonintermelést. Mindezek az anyagok segítenek abban, hogy minél gyorsabban elaludjunk, és rendszeres fogyasztás esetén minden este könnyebbé válik az elalvás.
2. Zab
A zab amellett, hogy egészségesen tartja a szívet, segíti a melatonin termelődését is. Rengeteg olyan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ami segít egészségesen tartani az idegrendszert, és elősegíti a pihenést, ezek a következők: aminosavak, B-vitaminok, magnézium és az úgynevezett komplex szénhidrátok (több ásványi anyagot és rostot tartalmaznak mint más szénhidrátok, és lassabban is szívódnak fel). Ezek az anyagok rendszeressé teszik az alvást és segítenek a pihenésben.
3. Ananász
Az ananásznak több melatonint elősegítő tulajdonsága van, mint a banánnak, vagy a zabnak, épp ezért ha a fentieket nem kedveljük, jó választás ez a gyümölcs. Nyers és fagyasztott formában érdemes fogyasztani, a szárított ananászban ugyanis nem sok vitamin és ásványi anyag marad meg. Az ananász ráadásul segít az emésztési zavarokon, a puffadáson, és lúgosítja az egész testet. Magas C-vitamin tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszert és csökkenti a stresszt.
4. Narancs
A narancs kiváló kalcium és B-vitamin forrás, segít a pihenésben és a melatonin-termelésben egyaránt. Gazdag rostokban és magas C-vitamintartalma miatt nagyon egészséges, ráadásul sok proteint is tartalmaz. Enzimekben gazdag, tisztítja a testet, és erősíti az immunrendszert.
5. Paradicsom
A paradicsom káliumot és C-vitamint is tartalmaz, és megtalálható benne a B6-vitamin is, így elősegíti a melatonin-termelést. A paradicsomot nyersen érdemes fogyasztani, mivel jóval több ásványi anyag megmarad benne, mint ha megfőznénk.
6. Cseresznye
A cseresznye kifejezetten indukálja a melatonint-termelést, ráadásul gyógyítja a gyulladást, az emésztési problémákat és jót tesz a szívnek is. A cseresznyéről kimutatták, hogy nem csak az elalvásban segít, hanem elősegíti a hosszabb alvást is.
Más ételek, amik segítenek az alvásban:
- 7. édesburgonya
- 8. barna és fehér rizs
- 9. árpa
- 10. tök
- 11. kukorica
- 12. burgonya
Ezek az élelmiszerek mind tartalmaznak olyan szénhidrátokat, melyek elősegítik a szerotonin-képződést, ráadásul tartalmaznak antioxidánsokat, rostokat, káliumot, magnéziumot és többféle vitamint is.
Magvak, amik növelik a szerotonin szintet és ezáltal segítik az alvást:
- 13. dió
- 14. kesudió
- 15. mandula
- 16. szezámmag
- 17. földimogyoró
- 18. kender
- 19. chia
- 20. tökmag
Fontos még megjegyezni, hogy vannak akiknél az esti órákban fogyasztott nehéz és a csípős ételek is eredményezhetnek nehéz elalvást, akárcsak a kakaó és a zöld tea és természetesen minden koffeintartalmú termék. Épp ezért amennyiben többször is tapasztaljuk, hogy nehezünkre esik elaludni, érdemes megválogatnunk mit fogyasztunk az este folyamán.