Leégtél a napon? Íme, a legjobb házi praktikák: ezek tényleg működnek!
Ha leégtél, és nem szeretnél hosszú ideig fájdalmakkal küzdeni illetve egy homár színében tündökölni, akkor van megoldás: mutatjuk, hogyan szabadulhatsz meg a legdurvább napégéstől!
Akár könnyen, akár nehezen égsz le, a nap elől nincs menekvés. Gyakran a magas faktorszámú naptejek sem tudnak megvédeni teljesen a sugárzástól, és még az is előfordulhat, hogy az elővigyázatosság ellenére is fájdalmas hólyagokkal és hámló foltokkal tarkított vörös takaró borítja a bőrödet a nap végére.
A rossz hír az, hogy bár az élénk szín elhalványulhat, a napégés tartós károsodást okoz, amitől lehetetlen „megszabadulni”. Ha UV-sugárzásnak teszed ki a testedet, akkor az nagymértékben megnövelheti a bőrrák kockázatát, nem is beszélve a bőr korai öregedéséről. Az amerikai Dermatológiai Akadémia (AAD) szerint egy hólyagosodó napégés gyermekkorban és serdülőkorban kétszeresére növeli a melanoma kialakulásának esélyét.
A jó hír azonban, hogy számos otthoni praktika segítheti a gyorsabb gyógyulást és csökkentheti a kellemetlenségeket. Összeszedtünk néhány megoldást, hogyan lehet minél hamarabb orvosolni a bőrpírt és a leégést kísérő fájdalmakat.
1. Vegyél egy hideg zuhanyt vagy fürdőt!
Ha megtörtént a baj, az a fontos, hogy minél hamarabb hűtsük le a testet. Az is jó megoldás lehet, ha hidratálót használsz, ami segíthet csökkenteni a gyulladást, a szárazságot és enyhíti a fájdalmat.
2. Használj aloe verát!
Az aloe vera igazi csodaszer: korábban írtunk már róla, milyen varázslatos hatásai vannak az emberi szervezetre. A napégésre is kitűnően használhatod: akár aloe verás készítményt, akár közvetlenül a növény géljét kened a bőrödre, hűtő, gyógyító és nyugtató tulajdonságainak örülni fog a tested.
3. Használj jeget vagy borogatást!
Jó megoldás lehet a gyulladt bőrre, ha jegeled vagy borogatod. A jeget csomagold be egy ruhába, vagy használj jégzselét! A borogatás nem csak hideg vízzel, hanem tejjel is történhet – a tejben található vitaminok és antioxidánsok elősegítik a bőr gyógyulását.
4. Igyál sok vizet!
Fontos, hogy leégés esetén sok folyadékot fogyassz, mivel a bőrpír vizet von el a szervezettől és dehidratáció alakulhat ki. A folyadék alatt vizet értünk, az alkohol fogyasztása csak rosszabbá teheti a helyzetet!
5. Ne piszkáld!
A súlyos és kiterjedt hólyagokkal érdemes orvoshoz fordulni, de ha nem annyira súlyos a helyzet, akkor jobb, ha nem piszkálod őket. Ha a hólyagokat felsérted, akkor fertőzés is lehet a vége! Ha már késő, akkor a nyitott sebet enyhe szappanos vízzel kell kitisztítani, majd érdemes antibiotikum tartalmú kenőccsel bekenni és kötéssel lefedni.
6. Védekezz tovább!
Ne gondold azt, hogy kétszer ugyanoda nem csap a villám: attól, hogy már egyszer leégtél, még egyszer le tudsz. Ha még nem gyógyult meg a leégés, és ismét a napra kényszerülsz menni, akkor viselj olyan ruhát, ami fedi a bőrödet, vagy húzódj az árnyékba. Ne felejts el fényvédőt kenni az arcodra és a testedre!
7. Próbálkozz gyógyszerekkel!
Az elviselhetetlen fájdalomra végső esetben gyógyszert is alkalmazhatunk, sőt, a gyógyulási folyamatot is meggyorsíthatjuk. Az ibuprofén és aszpirintartalmú fájdalomcsillapítók segíthetnek csökkenteni a duzzanatot és a diszkomfort érzést, a gyulladáscsökkentő hidrokortizon krémek pedig felgyorsíthatják a gyógyulást. Nagyon fontos, hogy helyi érzéstelenítőt ne használj ilyenkor, mert azok tovább irritálhatják a bőrt.
Via GoodHouseKeeping
JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2,5 millió forintot igényelnél, 72 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 50 760 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az CIB Bank 50 948 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)