A Szupermenta összesen 35 (25 hazai és 10 külföldi előállítású) ételízesítőt vizsgált. Jellemző, hogy a vásárlói igények miatt ma már e termékkörből is különféle változatokat vásárolhatunk. Épp ezért a tesztelt termékek is három csoportba sorolhatók: 29 ételízesítő sót és adalékanyagot/aromát is, 3 termék pedig csak sót tartalmazott, míg 3 ízesítő „mindkettőtől” mentes volt. Az élelmiszerbiztonsági és -minőségi mérések alkalmával sor került az ólom és kadmiumtartalom, adalékanyagok vizsgálatára, de a szakemberek – többek között – az allergén összetevők nem várt jelenlétét is ellenőrizték.
A Nébih laboratóriumi mérnökei öt ételízesítőnél kimutatták a zeller allergént, pedig a csomagoláson erre sem összetevőként, sem lehetséges keresztszennyeződésként nem történt utalás. A hatóság az összes érintett terméktételt – már a tesztfolyamat elején, tavaly júliusban – azonnali hatállyal kivonta a forgalomból minőségmegőrzési időre és kiszerelési egységre tekintet nélkül, továbbá azok forgalomba hozatalát megtiltotta. A vizsgált ételízesítő tételek fogyasztóktól való visszahívására is sor került.
Egy terméknél – a helytelen allergén jelölés mellett – a sótartalommal is probléma volt: a laboratóriumi vizsgálat magasabb értéket mutatott ki, mint amit a csomagoláson feltüntettek. (Az eljárások lezárása után az érintett három gyártó öt visszahívott terméke – a zeller allergénre való utalást is tartalmazó javított jelöléssel – újra forgalomba kerülhetett.) A termékek több mint 2/3-ánál, 27 ételízesítőnél egyéb jelölési hibák is akadtak. Gond volt többek között a zöldség összetevők feltüntetésével, a származásra, a tápértékre és a szárított zöldségek mennyiségére vonatkozó jelölésekkel is.
A hibák miatt hatósági eljárások indultak, és élelmiszer-ellenőrzési bírságot szabtak ki a hatósági ellenőrök megközelítőleg összesen 2.300.000 forint értékben. A bírság mellett az érintett előállítókat és forgalmazókat természetesen a jogsértések megszüntetésére, valamint a jelölési hibák határidőre történő kijavítására is kötelezték.
A terméktesztek egyik legnépszerűbb mozzanata a kedveltségi vizsgálat, melyen ezúttal is szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket. Értékelésük alapján a legnagyobb csoport, azaz a 29 sót és adalékanyagot/aromát tartalmazó ételízesítő közül
- a dobogó legfelső fokára a Lacikonyha Univerzális Ételízesítő állhatott,
- a második helyen a Delik'at Ételízesítő 2000g végzett,
- míg a harmadik helyet a Delik'at Ételízesítő 200g érdemelte ki.
A 3 só- és adalékanyag/aromamentes ételízesítő versenyében
- az első helyet a Csattos Natúr Ételízesítő Szárított zöldségekből és fűszernövényekből szerezte meg,
- második lett az Ataisz ételízesítők, natúr vega-mix sómentes zöldségkeverék,
- harmadik helyen pedig a Naturmind Ételízesítő keverék végzett.
A szintén 3 „versenyzőből” álló, sót tartalmazó, de adalékanyag/aromamentes ételízesítők kategóriájában
- első lett a Lucullus Natúr Ételízesítő min. 95% zöldség- és fűszertartalom,
- második helyen végzett a VEGETA NATÚR Ételízesítő,
- a harmadik helyezett pedig a Kania ételízesítő min. 45% zöldségtartalommal lett.
Készítsük inkább otthon?
Ha már odafigyelünk arra, hogy mit és hol vásárolunk, ha megfelelő egyensúlyban fogyasztjuk a húsokat és a zöldségeket, gyümölcsöket, akkor a következő lépés lehet a fűszerekre való odafigyelés. Szóval, ha szeretnénk egészségesen étkezni, és minimalizálni az egészségtelen összetevőket tartalmazó, alapanyagok bevitelét, akkor érdemes a fűszerespolcunkat is átnézni. Ezek a termékek sok esetben tartalmaznak tartósítószereket, túlzott sómennyiséget és egyéb kevésbé egészséges adalékokat. Apróságnak tűnhet, de sokat számít! Ha már odafigyelünk a táplálkozásunkra és a megválasztott alapanyagokra, akkor ezek se maradjanak ki a sorból. Kevesen gondolják, de a legtöbb fűszerkeveréket mi, magunk is elkészíthetjük otthon. Ráadásul így biztosan tudhatjuk majd, mit teszünk ételeinkbe, mit fogunk elfogyasztani.
A táplálkozási szakértők szerint világszerte több mint száz fűszert és fűszerkeveréket használnak a főzéshez. Némelyikük pedig koncentrált antioxidáns-forrásnak bizonyul – olyan anyagok, amelyek megvédik a sejteket a károsodástól. Jó hír, hogy, ha mi, magunk állítanánk össze kedvenc keverékeinket nem kell hatalmas vadászatot folytatnia ezekért az alapanyagokért, hiszen a legtöbb alapanyaga a helyi piacokon is megtalálható. Éppen ezért most összegyűjtöttünk néhány fűszerkeverék ötletet, amit bármikor kikeverhetünk otthon. Lássuk, mit és hogyan készíthetünk el!
Taco fűszerkeverék:
- 1 evőkanál chili por
- 1 evőkanál fokhagyma por
- 1,5 tk paprika
- 1,5 tk kömény
- 1,5 tk hagymapor
- 1 tk oregánó
- 1 teáskanál tengeri só
- 1/2 tk őrölt bors
- 1/2 teáskanál cayenne (ízlés szerint)
Chili fűszerkeverék:
- 2 evőkanál chili por
- 2 tk fokhagyma por
- 2 tk kömény
- 2 tk oregánó
- 1 tk paprika
- 1 tk hagymapor
- 1/2 teáskanál kakukkfű
Fűszerkeverék baromfi húshoz:
- 2 evőkanál kakukkfű
- 1 evőkanál bazsalikom
- 1 evőkanál zsálya
- 1 tk tárkony
- 1 tk szerecsendió
- 1/2 teáskanál tengeri só
- 1/2 tk őrölt bors
BBQ fűszerkeverék sertés- és marha húshoz:
- 1 evőkanál tengeri só
- 1 evőkanál őrölt bors
- 1 evőkanál chili por
- 1 evőkanál fokhagyma por
- 1 evőkanál paprika
- 1 evőkanál hagymapor
Olasz fűszerkeverék:
- 1 evőkanál oregánó
- 1 evőkanál petrezselyem
- 1 evőkanál kakukkfű
- 2 tk bazsalikom
- 2 tk zsálya
- 1 tk fokhagyma por
- 1 teáskanál tengeri só
- 1 tk őrölt bors
Curry fűszerkeverék:
- 2 evőkanál kurkuma
- 1 evőkanál koriander
- 1 evőkanál kömény
- 1 tk őrölt mustár
- 1 tk kardamom
- 1 tk őrölt szegfűszeg
- 1 tk szerecsendió
- 1/4 teáskanál cayenne bors (ízlés szerint módosítani)
Címlapkép: Getty Images