Ennyi a vegyszer a Tesco, Aldi, Spar, Lidl zöldségekben: így fogyassszuk, ha nem akarunk bajt
Gyakorló háziasszonyként megannyi kétely lehet bennünk, amikor egy átlagos hétvégi nagybevásárlás után nekiállunk pucolni egy sárgarépát vagy akárcsak héjában főtt krumplival szeretnénk kedveskedni a családnak. Mennyire vegyszerezik a zöldségeket? Ehetjük vagy nem ehetjük a például a sima, nem bio zöldségek héját? A nejlonfóliába csomagolt uborka mosás nélkül is ehető? Hazai szakemberek segítségével próbálunk a téma végére járni.
Magunk sem tudunk könnyen megbarátkozni azzal a ténnyel, hogy az elmúlt egy évben milyen bődületes mértékben nőttek az élelmiszerárak: egy év alatt 25,9%-kal. Csak 2024. januárban a fogyasztói árak átlagosan 3,8%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Decemberhez viszonyítva átlagosan 0,7%-kal emelkedtek az árak. Ennek persze sok oka lehet, például a 2022. évi aszály, valamint az energiaárak és inputanyag-árak kilövése, ami miatt az agrárszektorban is megemelkedtek a termelési költségek. De a forint főbb devizákkal szembeni tartósan gyenge árfolyama is hozzájárult az áremelkedéshez. Nem beszélve arról, hogy 2021-2022-ben a gabonák világpiaci ára is kilőtt, ami szintén megdobta a bolti árakat. Ahogy a HelloVidék nemrég cikkezett róla: tavaly novemberhez viszonyítva egy hónap alatt a friss zöldség ára is csaknem 11,1 %-kal került többe.
De ha a KSH adatait közelebbről is megnézzük, akkor azt tapasztaljuk, ahány idényzöldség vagy gyümölcs, annyiféle életút:
A sárgarépa például 2023. decemberében 526 Ft/kg volt, ára egy év alatt (tavaly december óta) 126 Ft-tal emelkedett. Az kormányzat által működtetett Árfigyelő adatai szerint most február közepén azért ennél jóval olcsóbban is bevásárolhatunk, például a Pennyben most a legolcsóbb, 299 ft/kg-ért is kapni.
A legkedveltebb gyümölcs az alma, ennek átlagára 2023 decemberében 475 Ft volt, ez az ár felkúszott tavaly augusztusra 536 forintra. Egy évvel később 512 Ft - tehát 37 Ft-os a drágulás. Jelenleg az Árfigyelőn a legolcsóbban friss almához a Auchanban juthatunk (Idared) 278 Ft/kg). De jellemzően a vidéki szupermarketekben (tapasztalatból írjuk) azért 599 Ft alatt csak nagyritkán juthatunk hozzá. Mára tényleg ott tartunk, hogy az alma nagyobb luxus mint a narancs (lédig kilója 399 Ft/kg az Aldiban pl.).
Ezért sem mindegy, ha átlagos hétvégi nagybevásárlás után, ha nekiállunk pucolni egy sárgarépát vagy az almát, tudni legalább azt, mit is adunk a családnak? Mennyire vegyszerezik a zöldségeket, mennyire kell félni tőlük? Ehetjük vagy nem ehetjük a például a sima, nem bio zöldségek héját? Hazai szakemberek segítségével próbálunk a téma végére járni:
Mennyire kell félnünk a szupermarketek polcain kínált zöldségektől és gyümölcsöktől?
Az a jó hírünk ebben a témában, hogy Magyarországon a zöldségek és gyümölcsök vegyszermentessége egy nagyon szigorúan ellenőrzött terület, ráadásul több oldalról is: a termelő és a forgalmazó egyaránt felelős és több minőségbiztosítási rendszer, tanúsítvány, például a GlobalGAP is gondoskodik arról, hogy a forgalomba kerülő áru egészséges legyen. A legszigorúbb minőségbiztosítás és nyomonkövetési rendszerek pont az áruházláncokban vannak.
– közölte beszélgetésünk elején Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsának elnöke, akit amiatt kerestünk meg, hogy elmagyarázza nekünk, laikus fogyasztóknak, mennyire kell félnünk a szupermarketekben polcain kínált zöldségektől és gyümölcsöktől, mennyi rajtuk és/vagy bennük a vegyszer? Mennyire kell megpucolni őket? Veszélyesek lehetnek az egészségünkre? Milyen szabályok érvényesek Magyarországon, mérik ezt?
De menjünk sorjában, kezdjük a termelő oldaláról
Ahogy Dr. Apáti Ferenc a HelloVidéknek elmondta, a történet - a felhasználható vegyszerek (pontosabban növényi gyógyszerek) engedélyeztetésével kezdődik, és a folyamat során hosszú időszakok vizsgálatai alapján állapítják meg az egyes készítmények elfogadható maradványértékeit, ami azt a hatóanyag-szintet jelenti, ami már az emberi egészségre nem veszélyes, nincs érdemi hatással.
Itt kell elmondani, hogy az EU-ban az elmúlt 10-20 évben már a legtöbb olyan készítményt, illetve hatóanyagot kivonták a forgalomból, ami az emberi egészségre bármilyen érdemi kockázatot jelentene. A mai növényvédő szerek döntő többsége nem széles hatásspektrumú, hanem szelektív, tehát csak azokban a kórokozókban, kártevőkben okoz kárt, amelyek ellen kifejlesztették, és a többi élő szervezetet nem bántja
- tette hozzá a szakember.
A következő szint a felhasználásra vonatkozó törvényi előírások, amelyek Magyarországon általában még szigorúbbak is, mint Nyugat-Európában, és az EU-ban általában nagyon szigorúak. Ez vonatkozik egyrészt a vegyszerek maradványértékeire, másrészt évről-évre korlátozzák a felhasználható vegyszerek, permetezőszerek körét, szigorítják alkalmazásuk feltételeit.
A jelenlegi piaci viszonyok mellett elmondható, hogy a növényvédő szerek kifejezetten drágák, van olyan növénykultúra, ahol a termelési költségek 20-30%-át teszik ki, tehát a termelő sem fog jókedvében plusz permetezéseket végezni. Ezeket a kezeléseket rögzítenie is kell a gazdálkodási naplóban, másrészt a kiskereskedelmi lánchoz beszállítva is folyamatosan ellenőrzik az árut. De a zöldségek és a gyümölcsök most már a pultról is visszakövethetők: minden tételen, még a lédig árunál is, ott találjuk azt az azonosítót, ami alapján a termelő és a termesztés helye is megállapítható
- mondta ez Dr. Apáti Ferenc, aki hozzátette, sem a termelőnek nem érdeke, hogy egészségre veszélyes terméket szállítson be a forgalmazónak (hiszen egy ilyen eset után kérdéses, hogy egyáltalán szállíthat-e majd újra az adott bolthálózatnak), sem a kiskereskedőnek, boltnak nem jó, ha elterjed a hír, hogy egészségre ártalmas zöldséget vagy gyümölcsöt árul, mert nem biztos, hogy vissza tudja majd szerezni a bizalmat.
Ahogy a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsának elnöke a HelloVidéknek elmondta, Nyugat-Európában az előző évtizedben több híres eset is volt, amelyekre a sajtó „rárepült”, és nem is engedték el egyhamar a témát, mert biztosak voltak abban, hogy ezek a cikkek nagyon jó olvasottságnak örvendenek majd. Óriási kockázatot vállalna tehát az, aki szermaradvánnyal szennyezett árut tenne ki a polcaira: a hatóságok és a sajtó ellenszele, a vásárlók bizalomvesztése senkinek sem éri meg. Véletlenül persze elvileg nagy ritkán előfordulhatna hasonló „baleset”, mert ahol ember van, ott hiba is van, de pont ezért több szintű a szabályozás és az ellenőrzés is.
Dr. Apáti Ferenc szerint látni kell azt is, hogy
a zöldségek és gyümölcsök termesztésében a növényvédő készítmények használata nem termelői hobbi, hanem kényszer.
A különböző kórokozóktól (baktériumok, gombák) és kártevőktől (atkák, tetvek, már rovarok, férgek, stb.) csak úgy tudjuk megvédeni a termést, ha megfelelő készítményekkel, a megfelelő időben védekezünk ellenük:
A kártevők és kórokozó nyomása, mennyiségi és minőségi károkozása miatt növényvédő készítmények használata nélkül több tíz százalékkal vagy számos esetben 100%-kal csökkenne az előállított termék mennyisége. Ami ahhoz vezetne, hogy súlyos élelmiszerhiány lenne a piacon. Ennek pedig a csillagászian magas árak lennének a következményei. A növényvédő készítmények használatát tehát nem tudjuk elkerülni az élelmezés-biztonság fenntartásához, de a fontosa az, hogy tartsuk be az adott készítmény használatára vonatkozó előírásokat (alkalmazható dózis, éves alkalmazások száma, élelmezés-egészségügyi várakozási idő), és akkor nem lehet káros sem az emberi egészségre sem a környezetre
- tette hozzá.
Akkor most lehet, vagy nem lehet az átlag, boltban vásárolt zöldségek héját mosás után fogyasztani?
Tisztázzuk, hogy a zöldségek és a gyümölcsök héja sem tartalmazhat egészségre káros anyagokat, tehát ezek mosást követően fogyaszthatók (kivéve a alapvetően egyes déligyümölcsöket), és túlnyomó többségük eleve mosva érkezik az üzletekbe.
- közölte Dr. Apáti Ferenc.
Külön rákérdeztünk a nejlonfóliás uborkára is, ami a szakember szerint mosás vagy pucolás nélkül is ehető:
Baja nem lesz tőle senkinek, de az a rendje mindennek, ha a boltban vásárolt zöldséget és gyümölcsöt fogyasztás előtt, folyó víz alatt megmossuk.
Akkor bátran fogyaszthatjuk a bolti burgonya, vagy a cékla, karalábé héját is?
A pucolás ízlés kérdése, az újburgonya kivételével krumplihéjat általában nem fogyasztunk, de mosást követően bátran fogyasztható. Amiért célszerű alaposan megmosni vagy akár meghámozni a zöldségeket, az nem is a vegyszertartalom, hanem inkább az általános higiéniai megfontolások, amin elsősorban azt értjük, hogy a boltban többen megtapogathatták az árut azelőtt, hogy megvettük volna. Jómagam és családom bátran fogyasztjuk a boltban kapható zöldségeket és gyümölcsöket mosás után, sőt a kertészek gyakran fogyasztanak el gyümölcsöt vagy zöldséget a kertből, rögtön a fáról vagy a zöldségnövényről történő szedés után
- nyilatkozta lapunknak a szakember, aki azt is hozzátette, hogy számos gyümölcs és zöldség esetében (klasszikusan ilyen az alma) a vitaminban és az egészségvédő anyagokban leggazdagabb réteg a héj alatti réteg, amit hámozással jelentős részben eltávolítunk.
Fentiek alól egy csoport számít kivételnek: a déligyümölcsök, különösen a banán
– emelte ki a szakember, aki azt is elmondta, hogy sajnos egyre gyakrabban előfordul, hogy a banán héját is ételként készítik el és kínálják az étlapon.
Természetesen van olyan banánfajta, melynek a héja és a belseje egyaránt ehető, ez a plantain banán, vagyis egy olyan fajta, amit direkt erre a célra termesztenek. A boltokban kapható banán többsége viszont Cavendish desszertbanán, melynek a héja ehetetlen. Mivel ennek a héját nem esszük meg, a termesztéstechnológiát is ennek megfelelően alakították ki, ezért nem ajánlott elfogyasztani.
- hívta fel rá a figyelmet, majd hozzátette, a narancs, a citrom és a mandarin héja fogyasztható bizonyos esetekben, még ha nem is olyan mennyiségben, mintha héjastól ennénk. Éppen ezért is – jegyezte meg - a citrusfélék címkéjén kötelező a gombaölőszeres kezeléseket feltüntetni – ha ez a jelölés hiányzik, azt kell feltételeznünk, hogy a gyümölcs gombaölőszerrel kezelt.
Kis mennyiségben így sem okoz problémát a citrushéj, de ha nagyobb tételben szeretnénk alkalmazni, például kandírozni, csokoládéba mártani stb., akkor célszerű gombaölőszer-mentes, vagy ökológiai termesztésből származó, esetleg bio gyümölcsöt választani
– figyelmezetett bennünket Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsának elnöke. Ezek viszont biztos, hogy drágábbak lesznek, mert a szállításuk során sokkal jobban kell figyelni arra, hogy pl. a gombásodásuk elkerülhető legyen.
A mosás a Nébih szerint is mindenképpen javasolt
A témával kapcsolatban kérdéseinkkel megkerestük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt (Nébih) is. A kommunikációs osztály a Hellovidékkel közölte, hogy a friss, fogyasztásra szánt zöldségek és gyümölcsök növényvédőszer-maradék tartalmát a Nébih kockázatelemzésen alapuló éves mintavételi terv szerint, valamint gyanú alapján és hatósági ellenőrzések során vett minták segítségével ellenőrzi.
A határérték feletti növényvédőszer-maradékot vagy az adott kultúrában nem engedélyezett növényvédőszer maradékát tartalmazó minták – évek óta – az összes minta 1-2%-a körül alakulnak, hazai és import tekintetében egyaránt. Ezek egy része eltávolítható mosással (kontakt szerek), de azok, amelyek felszívódnak a növénybe, és úgy fejtik ki hatásukat, nem távolíthatóak el.
Fontos ugyanakkor tudni – emelte ki a Nébih, hogy
a növényvédőszer-maradék határértékeket úgy állapítják meg, hogy még a nem megfelelő (azaz határérték feletti) szermaradék-tartalomnál sem áll fenn az akut mérgezés veszélye.
Szerintük is a mosás mindenképpen javasolt, hiszen a zöldségek és gyümölcsök felületén egyéb szennyeződések is lehetnek, amelyeket ajánlott fogyasztás előtt eltávolítani - de erről részletesen a HelloVidék itt írt.
Az úgynevezett „földesáru”, például burgonya, sárgarépa stb. is fogyasztható hámozás nélkül, csak mosást követően.
Ezeknél a termékeknél azonban a mosásnak sokkal alaposabbnak kell lennie, hiszen az esetleg rajtuk maradt talajmaradványt is szükséges eltávolítani, ami nem mindig megy könnyen, de némi sikálással megoldható. (Nagyban könnyíti a fogyasztók helyzetét, hogy ma már alapvető elvárás ezen áruk esetében a mosott állapotban való forgalmazás.)
A felsoroltak – közölték még - a csomagolt termékekre is vonatkoznak: pl. uborka, jégsaláta stb. Bár ez a típusú védőcsomagolás alapvetően a termék frissességét hivatott megőrizni, viszont egyúttal véd a szállítás és az árukezelés során előforduló szennyeződések egy részétől is.
Biotermékek esetében a szermaradék-kockázat kisebb, ugyanakkor a biozöldséget is meg kell mosni fogyasztás előtt.
A Nébihnél rákérdeztünk arra is, hogy a kidobott termékekben esetlegesen előforduló növényvédőszer-maradékok a komposztot nem rontják-e el. Erre is megnyugtató választ kaptunk, ugyanis közölték, hogy mire a kidobott héjból komposzt lesz, majd azt kijuttatjuk, a növény pedig felveszi a tápanyagokat, és gyümölcsöt érlel, addigra ezek rég lebomlanak.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)