A mézeskalács a karácsony egyik slágerédessége: nagyon egyszerűen elkészíthető, sokáig eláll, és a gyerekek is élvezettel szaggatják ki a kicsi tésztaformákat. A HelloVidék összegyűjtött 5 különleges receptet azoknak, akiknek már a könyökükön jön ki a klasszikus mézeskalács. Ezekkel a speckó mézeskalács-ízű sütikkel garantáltan elkápráztatod a rokonokat!
Mézeskalácsos piskótatekercs
Hozzávalók:
- 3 tojás (kettéválasztva)
- fél bögre (125 ml) méz
- 1 evőkanál (15 ml) olvasztott vaj
- negyed bögre (50 gramm) cukor
- 1 bögre (250 gramm) liszt
- fél teáskanál szódabikarbóna
- fél teáskanál fahéj
- fél teáskanál gyömbérpor
- fél teáskanál szegfűszeg
- egy csipet só
- 1-2 evőkanál porcukor.
A töltelékhez:
- másfél bögre (375 ml) magas zsírtartalmú habtejszín
- 1/3 bögre (75 gramm) porcukor
- 1 teáskanál fahéj
- 1 teáskanál vaníliaaroma
- egy késhegynyi szegfűszeg
Elkészítés:
- Még mielőtt hozzálátnánk a sütésnek, a tojásokat vegyük ki a hűtőből, hogy 30 percig szobahőmérsékleten lehessenek.
- Egy 38x26 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral, majd egy nagy keverőedényben kézi habverővel magas fokozaton felverjük a 3 tojás sárgáját. Körülbelül 3 perc után elkezd habosodni, akkor beledobjuk a vajat és a mézet. Egy másik tálban a tojásfehérjéhez hozzáadjuk a cukrot, kemény habbá verjük, majd óvatosan hozzákeverjük a tojássárgás keverékhez. A liszthez hozzáadjuk a szódabikarbónát, a fűszereket és a sót, majd hozzáöntjük a tojásos keverékhez.
- A tésztát elegyengetjük a formában, majd 190 fokon 9-12 percig sütjük. A tésztát még 5 percig hűtjük a tepsiben, mielőtt lehúznánk róla a sütőpapírt. Tegyük tiszta, kissé nedves konyharuhára, és így tekerjük fel a konyharuhával együtt. Hagyjuk így kihűlni.
- Eközben a töltelék hozzávalóit kemény krémmé dolgozzuk össze. Letekerjük a tésztát, majd eltávolítjuk a konyharuhát és a töltelék felével megkenjük kb. 1 cm vastagon a tésztát. Miután visszatekertük, a megmaradt krémmel beborítjuk a tekercset. Fahéjjal díszítjük, majd hűtőben tároljuk fogyasztásig.
Mézeskalácsos fánk
Hozzávalók:
- 1 bögre (2,5 dl) forró víz
- másfél teáskanál szárított élesztő
- 1/3 bögre cukor
- 1/3 bögre olvasztott vaj
- 1/3 bögre méz
- 1 nagy tojás
- 4 bögre liszt
- 3 evőkanál tejpor
- 1 teáskanál só
- 1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
- olaj a sütéshez
- porcukor a tetejére
Elkészítés:
- Összekeverjük a vizet, az élesztőt és cukrot, 5 percig állni hagyjuk. Amikor felfutott az élesztő, hozzáadjuk a tojást, a vajat, és a mézet. Miután összekevertük, jöhet bele a liszt, a tejpor, a só és a mézeskalács fűszerkeverék. Fedjük le a tésztát és szobahőmérsékleten 1-1,5 óráig kelesszük.
- A megkelt tésztát 1,5 cm vastagságra nyújtjuk egy lisztes felületen, majd kiszaggatjuk, melyhez egy kb. 7,5 centi és egy 2,5 centi átmérőjű kör alakú szaggató a legalkalmasabb. Hagyjuk, hogy a fánkok álljanak még egy kicsit a szobahőmérsékleten kb. 30 percig, ilyenkor már nem kell lefedni őket.
- Felhevített bő olajban kisütjük a fánkot, mindét oldalát kb. 1 percig kell sütni. Miután kihalásztuk az olajból a kész fánkokat, papírtörlővel felitatjuk a felesleges zsiradékot, majd megszórjuk porcukorral. Narancslekvárral és étcsokoládéval ajánljuk fogyasztani.
Mézeskalácsos amerikai palacsinta
Hozzávalók:
- 150 gramm liszt
- fél evőkanál sütőpor
- 1 citrom reszelt héja
- 1 mézeskalács fűszerkeverék
- 2 evőkanál cukor
- 1 tojás
- fél evőkanál méz
- 2 dl 2,8%-os tej
- 1 csipet só
- olaj a sütéshez
Elkészítés:
- A lisztet, a sütőport, a citromhéjat, a mézeskalács fűszerkeveréket és a cukrot egy tálban összekeverjük, megszórjuk a csipet sóval. A tojást, a mézet, a tejet és a citromhéjat egy külön tálban összekeverjük, majd apránként hozzáadjuk a száraz lisztes keveréket.
- Felhevítjük a teflonserpenyőt, és közepes lángon kisütjük a palacsintákat. Bármivel tálalhatjuk, például juharsziruppal, gyümölcsökkel, lekvárral vagy tejszínhabbak megpakolva.
Zabpelyhes szilvás mézeskalácsos morzsasüti
Hozzávalók:
- 140 gramm vaj
- 100 gramm barna cukor
- 100 gramm méz
- 6 db szilva (kb. 250 gramm)
- 1 kiskanál só
- 140 gramm liszt
- 1 evőkanál sütőpor
- 1 evőkanál reszelt gyömbér
- 85 gramm zabpehely
- 2 nagy tojás
A tetejére:
- 25 gramm liszt
- 25 gramm zabpehely
- 2 púpos evőkanál reszelt gyömbér
Elkészítés:
- Kenjük ki a 17x23 cm-es tepsit vajjal, vagy béleljük ki sütőpapírral. Melegítsük fel a sütőt 160 fokra, majd összekeverjük a megolvasztott vajat, a cukrot és a mézet. Amikor már habosra vertük, akkor belerakjuk a lisztet, a sütőport, a sót, a zabot és a tojásokat, majd homogén masszává keverjük.
- 2 evőkanálnyi tészta kivételével mindet beleöntjük a formába, majd a kimagozott és negyedelt szilvával kidekoráljuk a tészta tetejét. A megmaradt tésztához hozzáadjuk a lisztet, a zabpelyhet és a gyömbért, majd megszórjuk vele a sütemény tetejét, hogy „morzsás” legyen.
- Betesszük a sütőbe, majd addig sütjük, amíg meg nem emelkedik és aranyszínű nem lesz a tészta, ez kb. 30 perc. Amikor megsült, akkor egy kicsit pihenni hagyjuk, majd kihűlés után lehet is szeletelni.
Sütés nélküli vegán mézeskalács-energiafalatok
Hozzávalók:
- 330 gramm datolya
- 1 evőkanál vaníliaaroma
- 2 evőkanál juharszirup
- 2 evőkanál víz
- 80 gramm mandulaliszt
- fél evőkanál fahéj
- fél evőkanál gyömbér (por, vagy reszelve)
- 80 gramm egész/felezett mandula
- 80 gramm pekándió kissé összetörve
Elkészítés:
- Botmixerrel dolgozzuk össze a datolyát a vanília aromával,a juharsziruppal és a vízzel. Adjuk hozzá a mandulát és a fűszereket, és addig kevergetjük, amíg egységes massza nem lesz belőle.
- Dekoráljuk ki a tepsi alját pekándióval és az egész mandulával, majd öntsük rá a datolyás masszát. Miután elegyengettük, mehet a hűtőbe pihenni.
- Amikor összeállt, egy vágódeszka segítségével kifordítjuk a tepsiből, így felülre kerül a pekándiós-mandulás rész. Végezetül apró falatokra vágjuk.