Valami érik a Balatonnál: tényleg ezen múlik a térség jövője?
Új trendek láthatóak a balatoni gasztronómiában, és ezek nagyban meghatározzák a magyar tenger gasztrokultúráját. Egyre több fiatal pár jelent meg, hogy új lendülettel kezdjenek vállalkozásba, de újdonságként itt vannak a speciality kávék, a foodtruckok és a vegán bisztrók is. És bár a magyar vendégek még igen árérzékenyek, mindenhol létezik olyan árkategória, ami mindenki számára megfizethető. A 2015-ben indult Balatoni Gasztrotérkép a tradíciókat és hagyományokat ötvözi a modern irányokkal. Szauer Judit, a Balatoni Gasztrotérkép ötletgazdája beszélt a HelloVidéknek az új balatoni irányokról és arról, hogyan vált az online és nyomtatott formában is kiadott térkép a gazdaság fejlődésének egyik fontos jelzőjévé.
A Balatoni Gasztrotérkép segít eligazodni a Balaton régióban járó vendégeknek, de ennél sokkal többet ad. Olyan vendéglátóipari egységeket, éttermeket, borászatokat, cukrászdákat és egyéb gasztro-helyszíneket tüntet fel nyomtatott, online és applikáció (több mint 25 ezer felhasználó) térképén, amelyek abszolút elkötelezettek a folyamatos és magas minőségű vendéglátás iránt. Leginkább olyan helyeket mutat be és ajánl a nagyközönségnek, amelyek nem csupán a nyári szezonban tartanak nyitva.
Amikor 2015-ben elindítottuk a Balatoni Gasztrotérképet akkor már tudtuk, hogy a vendéglátó oldalról kell megtenni az első lépést a magyar tenger gasztronómiájának fellendítése érdekében, és nyitottabbá kell válni az újra, nem csak a szezonalitásban gondolkodni. Hiszünk a személyes kapcsolattartás erejében, ezért minden vendéglátóval erre törekszünk; nem véletlen, hogy a személyesség a gasztrotérkép sikerének az egyik fontos kulcsa. Csak olyan helyek kerülhetnek fel a térképre, amit mi magunk is kipróbáltunk. Ezáltal minden egyes bejegyzés saját tapasztalatokra épül és óriási közösségformáló erővel rendelkezik
– magyarázta Szauer Judit, a Balatoni Gasztrotérkép ötletgazdája.
És hogy mi a közös ezekben a helyekben? Egyértelműen a kitűnő minőség. Legyen szó akár egy jól menő étteremről, egy bisztróról, egy cukrászdáról vagy épp egy food truck-ról, a saját kategóriájában mindenki a legjobb és legfrissebb alapanyagokat használja.
Ez egy klassz, új trend, ami azt jelzi, hogy jó úton van a Balaton. Ha az éttermek összefognak, szeretnének jót adni a vendégeknek, amit megkoronáznak a helyi termelők egyedi és friss termékeivel, abból csak valami fantasztikus végeredmény születhet. Ennek vagyunk most a tanúi a Balatonnál
– hangsúlyozta a gasztro-kommunikációs szakember a HelloVidéknek, aki kiemelte a kommunikáció fontosságát; szerinte ha adott egy jó ötlet vagy helyi termék, akkor nem szabad félni az újdonságtól vagy a technológiától, mert az online tér kapukat képes megnyitni.
Közben új trendek jelentek meg az utóbbi években a balatoni gasztronómiában. Egyre több fiatal pár hagyja ott a fővárost és költözik vidékre, hogy ott kezdjenek új vállalkozásba. Ezek a vállalkozók láthatóan új lendületet vittek a balatoni gasztrokulturális életbe, akik nyitottak az újra, de közben táplálkoznak a tradíciókból és hagyományokból is. Az új trendeket jelzi Szauer Judit szerint az „újhullám” megjelenése, ami leginkább specialty kávékat, foodtruck-ot, vegán bisztrókat, brunch-ra specializálódott helyeket jelent. Kardinálisan megjelent a helyi alapanyagok tisztelete és a helyi termelők támogatása, miközben megmutatkozik az összefogás ereje. Szintén kezd „trendivé” válni a fenntarthatóság, a környezetvédelem és a tudatosság a vendéglátásban.
Minden évben belefogunk a Balaton alapanyaga kampányba, amelynek célja a magyar tengernél található éttermek, termelők és a vendégek összekötése, összekapcsolása. Hogy mi a végeredmény? Szakmai beszélgetések és ajánlások alakulnak, terjed a helyi üzletek segítése, és egyre több a program a turistáknak. Fontosak a regionális ízek, az online étlap lehetősége, lehetőleg a szezonon túli időszakban is. Így lett a Balaton alapanyaga többek között a vászolyi sajt, a fenyvesi angus, a keszthelyi tokhal és a töreki bab. Minden évben törekszünk az újdonságok és helyi értékek bemutatására, népszerűsítésére
– tette hozzá Szauer Judit, aki idén egy balatoni vállalkozókat bemutató autós sorozatot is gyárt, amiben pályaelhagyókból lett balatoni vállalkozókat mutatnak be.
A HelloVidék kérdésére azt is elárulta, hogy a Balatoni Gasztrotérképre egyre inkább a gazdaság fejlődésének egyik fontos jelzőjeként is tekinthetünk. Amikor 2015-ben elindult az ötlet még csak alig tíz vendéglátóhely került fel rá, ma, négy év múlva viszont már hatvanöt szolgáltatót találhatunk a térképet böngészve. Szerinte ez azt is mutatja, hogy nagyon jó irányba tart a hazai gasztronómia.
És, hogy miért különlegesebb egy balatoni vendéglátóhely, mint egy budapesti? A hely hangulata és természet közelsége talán egyértelmű választ ad, azonban Szauer Judit más oldalról közelíti meg a kérdést. Úgy véli, hogy inkább arra érdemes a hangsúlyt helyezni, hogy miben más egy fővárosi és egy balatoni étterem: utóbbi ugyanis olyan élményeket adhat, amit egy urbánus környezet nem adhat meg és vica versa. Ahogy fogalmazott, mindegyiknek más és más értékei vannak, csak az egyensúlyt kell megtalálni a kettő között.
A magyar vendégek továbbra is nagyon árérzékenyek, ami a bérek közötti különbségekből is adódik. Nagy a szakadék azok között, akik megtehetik, hogy utazgatnak és étterembe járnak, és azok között, akik anyagi okokból mindezt nem, vagy csak igen ritkán és visszafogottan tehetik meg. A jó hír, hogy minden, a Balatoni Gasztrotérképen található vendéglátóhelyen létezik olyan árkategória, amely mindenki számára megfizethető. Most pont egy ezzel kapcsolatos kampányt tervezünk
– zárta gondolatait Szauer Judit.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)