Eredeti halászlé recept: így készül a szegedi halászlé, bajai halászlé, balatoni halászlé

HelloVidék   
  Megosztom
Eredeti halászlé recept: így készül a szegedi halászlé, bajai halászlé, balatoni halászlé

Bajai halászlé, szegedi halászlé, balatoni halászlé: úgy is fogalmazhatnánk, ahány táj, annyi különböző praktika. De vajon mi a különbség köztük és hogyan készül az eredeti halászlé egyszerűen?

Néprajzi hagyományaink szerint a bő lére eresztett halpaprikás és a halászlé azonos fogás. A halászlé recept ősének számító ételt először Rézi néni Szegeden megjelent szakácskönyvében fedezhetjük fel halpaprikás halászosan néven. A halászos elkészítés pedig arra utal, hogy minden alapanyagot egyszerre teszünk a kondérba.

Az eredeti halászlé titka a népi szokás alapján az elkészítési módban, a jó minőségű halban és a megfelelő kellékek, vagyis fűszerek, paprika és vöröshagyma hozzáadásában rejlik. Ennek ellenére mégse mondhatjuk, hogy egy valódi halászlé recept van, amit halászlé néven az asztalra tehetnénk.

Milyen halból készül a halászlé?

A népi hagyományokat követve a halászlé sokféle elkészítési módja közül válogathatunk, ám megegyeznek a vélemények arról, hogy a jó magyar halászlé alapja a ponty. Ennek ellenére számos házi praktikától, titkos fogástól, összetevőtől és helyi jellegzetességtől válik egyedivé a halászlé recept.

Szegedi halászlé, bajai halászlé, balatoni halászlé, tiszai halászlé…

A magyaros halászlé kapcsán három nagy fő csoportot különböztethetünk meg: a dunai halászlé, balatoni halászlé és tiszai halászlé. Ez azonban nem azt jelenti, hogy csak ezek a típusok léteznek. A dunai halászleveket minden városban másként készítik és gyakran tésztával fogyasztják. A mohácsi halászlé például metélttésztával készül, a bajai halászlé pedig gyufatésztával és előbb a levét fogyasztják el. A bajai halászlé készítésénél „bűnnek számít” a passzírozás, a szegedi halászlé főzésénél, azonban először alaplevet készítenek aprólékkal, hagymával és paprikával, majd a passzírozás után ebben főzik meg a ponty szeleteket. Egy adag szegedi halászlé tálalásánál, ezért jóval sűrűbb, testesebb ételre számíthatunk, mint a bajai halászlé. A balatoni halászlé titka a felhasznált hal megfelelő arányain kívül a főzés befejezése előtt egy pohár könnyű fehérbor az ételbe. Így válhat a halászlé igazi balatoni fogássá.

Az eredeti halászlé egyszerűen

Megtisztítjuk és lefilézzük a halat, majd a húsát kockára vágjuk, de a fej- és farokrészt meghagyjuk. A hagymát olajon pároljuk és hozzáadjuk a paprikát és a paradicsomot. Ezt követően beletesszük a fejet és a farokrészt, felöntjük vízzel és egy halászlékockával 40-45 perc alatt közepes lándon puhára főzzük. Az elkészült halról leszedjük a húst, majd zöldséggel és lével átpasszírozzuk. Ha kell adjunk még hozzá vizet (kb. 3 literre van szükség) és ügyeljünk a szálkákra. Öntsük bográcsba az alaplevet és adjuk hozzá a halat. Sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük ízlés szerint, majd főzzük puhára.

A halászlé hozzávalói:

2 kg ponty
1 kg törpeharcsa
3 ek olaj
2 db vöröshagyma
1 db paprika
1 db paradicsom

csípős fűszerpaprika
6 db halászlékocka
4 l víz

Címlapkép: Getty Images

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Nem akarsz lemaradni a magyar vidék legfontosabb híreiről? Kövess minket Facebook-on is. Kattints ide a feliratkozáshoz!
  Megosztom

halászlé

gasztro

étel

konyha

gasztronómia

hal

ponty

szegedi halászlé

bajai halászlé

balatoni halászlé

tiszai halászlé

recept

receptek