Fillérekből elkészül az ízletes házi vaj: de nagyon nem mindegy, mire használod
Vajat többféle állat tejéből lehet előállítani, hazánkban elsősorban a tehéntej a jellemző. Egy kilogramm vaj elkészítéséhez mintegy 21 liter tejre van szükség, hiszen a vaj kizárólag tejből és/vagy tejszínből készül. Persze adhatók hozzá adalékanyagok (például színezékként béta-karotin), de csak akkor, ha ezek nem a tej bármely alkotóelemének teljes vagy részleges helyettesítését szolgálják. Ha te sem szívesen böngészed az alapanyaglistát, viszont szereted a vajat, akkor érdemes megpróbálni otthon elkészíteni. Elsőre talán azt gondolod, hogy bonyolult, vagy szinte lehetetlen, de most mutatunk egy receptet, amely alapján pillanatok alatt az asztalon lehet a krémes, lágy, saját készítésű házi vajad.
Hullámvasúton a vaj ára
Ahogy arról a Portfolio januári cikkében írt, az elmúlt egy év alatt leginkább a cukor (42,1%), a csokoládé és kakaó (17,2%), az alkoholmentes üdítőitalok (16,1%), valamint a kávé (14,1%) ára emelkedett. Az élelmiszereken belül a tojás ára 18,1, a liszté 17,8, a sajté 15,5, a vaj és vajkrémé 14,5, a száraztésztáé 11, a tejé 10,3%-kal csökkent. Hozzáteszik, egy hónap alatt a cukor 4,1, a liszt 2,3, a baromfihús 1,7, a margarin 1,3, a sajt 1,1%-kal kevesebbe, míg a friss zöldség 11,1, a tej 1, a vaj és vajkrém 0,8%-kal többe került.
Valóban megéri a házi vaj az erőfeszítést?
Mivel manapság mindannyian őrülten elfoglaltak vagyunk, a friss vaj kézzel történő elkészítése lehetetlen feladatnak tűnik, amikor bármikor beszerezhetjük a boltban. Szóval felmerül a kérdés: megéri otthon elkészíteni? A válasz egyszerű: igen! A friss vaj elkészítése a legegyszerűbb és leggyorsabb módja annak, hogy úgy érezzük, valami csodálatosat alkotottunk, szinte a semmiből.
A sima vaj egy összetevőből áll, a tejszínhabból származó "szilárd anyagból". Ez elsőre furcsán hangzik, de elmagyarázzuk! Ha a tejszínt habveréssel, rázással vagy turmixolással kevergetni kezdjük, a szilárd anyag és a folyadék végül kettéválik, így kapjuk meg a vajat és az írót.
Fontos kiemelni, hogy a vaj csak annyira lesz jó, mint amilyen tejszínt választunk az elkészítéséhez, ezért érdemes a legjobb tejszínt beszerezni hozzá.
De, ami még fontosabb: mi a különbség a házi és a bolti között? A házi vaj textúrája lágyabb, krémesebb, mint a hagyományos bolti vaj. És persze tudjuk pontosan hogyan és miből készült. Ha akarjuk extrázhatjuk is, hiszen a kapott vajunkat felturbózhatjuk fűszernövényekkel, extra sóval, további fűszerekkel is.
A házi készítésű vaj eltarthatósága akár 2-3 hét is lehet hűtőszekrényben tárolva. Illetve, a házi vajat akár 9 hónapig is tárolhatjuk a fagyasztóban.
Nem mindegy, mire használjuk a házi vajat
Bizony nem mindegy, mivel esszük, hogyan fogyasszuk a házi vajat. A vaj számos kedvenc recept kulcsfontosságú összetevője, így a lehetőségek végtelenek. A házi vajat azonban leginkább kenésre vagy befejező összetevőként, például tésztaételhez adjuk, nem pedig sütéshez. Ennek az az oka, hogy a boltban vásárolt vaj sűrűbb, töményebb állagú, és a sütéshez az állag bizony nagyon fontos. Például a házi vajból nem túl jó süteményt sütni mert vizesebb állaga lehet.
Most pedig mutatunk egy egyszerű receptet, amit követve, szuper házi vajat tudunk készíteni:
@arkih.melinda Házi VAJ készítés @Árki H Melinda és turmix az íróból! #motivation ♬ BORN FOR THIS - Foxxi
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)