A RethinkX egy független ötletgyűjtő központ, amely elemzi és előrejelzi a technológia által vezérelt zavarok sebességét és mértékét, valamint ezek következményeit a társadalomra nézve. Ez a szervezet olyan pártatlan, adatközpontú elemzéseket készít, melyek azonosítják a társadalom szempontjából fontos döntéseket, melyeket befektetők, az üzleti, politikai és civil vezetők hoznak meg. A RethinkX jelentésének első része a közgazdaságtant és a jövő lehetséges alternatíváit tárgyalja. A társaság szerint ha a jövőben az új proteinforrások olcsóbbá válnak, népszerűbbek lesznek majd, mint a hús – írja a One Green Planet.
A tanulmány szerint a kínálat és kereslet előnyben fogja részesíti az új „húsféléket”, mivel a kutatások és a technológia által olcsóbbá és ízletesebbé fognak válni ezek a fehérjeforrások mint amilyen a hús. Ennek következtében össze fog omlani húsipar ma ismert formája, például többek közt drasztikusan csökkenni fog a tehéntenyésztés is. A tanulmány állítása szerint a jelenlegi húspótlók széles körű elterjedésének csupán a költségeik szabnak határt. A termékek olcsóbbá válásával a hús iránti igény jelentősen csökkenni fog, 2035-ig akár 90 százalékkal is redukálódhat.
A társaság szerint a tejtermékeknek ugyan ez lesz a sorsuk: a termelés akár 90 százalékkal is csökkenhet 2030-ra, mivel az élelmiszereket a tudósok molekuláris szinten készítik majd el, és adatbázisokba töltik fel, amelyekhez az élelmiszer-tervezők a világ bármely pontján hozzáférhetnek majd. Ez esetben a nyílt hozzáférésű élelmiszerek alacsonyabb árakat biztosítanak majd a termékeknek.
A marhahús és a tehéntej termelésének hátulütője a környezetszennyezés: a tenyésztési metódus során nagyon sok a szén-dioxid kibocsátás. Ha ez az iparág 90 százalékkal csökkenne, akkor a környezeti haszon monumentális lenne, hiszen ha a marhahús termelését a leírt mennyiségre csökkentenék, a kapcsolódó káros anyag kibocsátások szintén 90 százalékkal csökkennének. További pozitívumot jelentene az is, hogy a jelenleg állattenyésztéshez használt területek felszabadulnának, és rendelkezésre állnának más célokra.
Az ipari állattenyésztés a világ egyik legrégebbi, legnagyobb és leghatékonyabb élelmiszer-termelési rendszere. A modern alapanyagok és ételek azonban mintegy tízszer hatékonyabbak minden területen, legyen szó a talaj- és vízfelhasználástól, a nyersanyagfogyasztásról, vagy az energiafelhasználásról.
- mondta el Catherine Tubb, a jelentés társszerzője.
A tanulmány szerzői szerint egyáltalán nem alaptalan az, hogy ennyire optimisták a húsipar radikális csökkenésének kapcsán, ugyanis a húst pótló készítményekből ma már igen sokféle létezik a piacon, és ezek ráadásul egyre népszerűbbek a fogyasztók körében. Sok tudós és környezetvédő keresi a megoldást arra, hogy hogyan lehetne csökkenteni a húsfogyasztást, és hogy ennek érdekében miképp lehetne megnövelni a húsra kivetett adó mértékét.