Itt vannak a friss számok: így teljesített idén a magyar mezőgazdaság
Megviselte a szeszélyes időjárás mezőgazdaságunkat. A több hónapnyi aszályos időszakot különösen csapadékos május követte. Ezek az esők némileg javítottak az idei terméshozamokon. A Summa adásából kiderül, hogyan alakult idén a főbb gabona-, zöldség-, és gyümölcsfélék termésátlaga - írja a hirado.hu.
A portál azt írja, hogy évtizedek óta nem volt akkora téli-tavaszi szárazság, mint idén. Áprilisban 100-150 mm csapadék hiányzott a földekről, ami egy hétig tartó folyamatos esőmennyiségnek felel meg. Májusban pedig jóval csapadékosabb idő volt, ez az őszi kalászosokra pozitív hatással volt, ugyanakkor sok helyen a hiányból többlet lett, ami nem tett jót a termésnek. Emellett nagyon hideg volt a május, ami lelassította a növények fejlődését. Az M1 Summa adásában Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke, Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke elemezték, hogyan teljesített idén a magyar mezőgazdaság, melyhez az Agrárhgazdasági Kutatóintézet (AKI) statisztikáit hívták segítségül.
- Őszi kalászosokból közepes termés lett idén: az AKI adatai szerint őszi búzából közel 5 millió tonnát takarítottak be a gazdák, mintegy 952 ezer hektárnyi területről. A hektáronkénti termésátlag a tavalyihoz hasonlóan országosan 5,2 tonna volt.
- A kukorica és a napraforgó betakarítása most is tart: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint 8 millió tonna lehet az idei kukoricatermés, míg a napraforgó hozama 1,7 millió tonnára becsülhető. A 8,2 tonna/hektár körüli kukorica-terméshozam az elmúlt öt év átlagánál 9,5 százalékkal lenne magasabb, a hektáronkénti 3 tonna körüli napraforgó-mennyiség pedig 7,1 százalékkal haladhatja meg az ötéves átlagot.
- Almából átlag alatti termésre számíthatunk idén. A KSH adatai szerint nagyjából 25-26 ezer hektáron termelünk almát Magyarországon a legnagyobb mennyiségben. Az almahozam az elmúlt 10 évben 300 és 900 ezer tonna között ingadozott, egy átlagos évben 550-600 ezer tonna körül alakult. 2018-ban rekord, 900 ezer tonna alma termett, idén már nem ilyen kecsegtető a helyzet: a becslések szerint fele annyi, nagyjából 450 ezer tonna körül lesz az almatermés.
- A szakértők úgy számolnak, hogy az étkezési alma termelői ára 80 és 110 forint között, az ipari alma felvásárlási ára pedig 33-37 forint között alakul kilogrammonként. Egy kilogramm étkezési alma fogyasztói ára pedig a megszokott 200-500 forintos intervallum felső harmadában, 380-500 forint között lehet majd.
- Az alma után meggyből termelünk még többet. A 14 ezer hektáros meggyföldeken az elmúlt években átlagosan 70 ezer tonna gyümölcs termett. Tavaly a meggyből is rekordtermés volt, idén nagyjából 50 és 55 ezer tonna között alakulhat a meggytermés. Hozzátették, hogy a megy ára a tavalyi 120-130 kilónkénti árról idén 220-260 forintra emelkedett.
- Paprikát, paradicsomot és kígyóuborkát 3500 hektáron termelünk, ezek a zöldségek kevésbé vannak kitéve az időjárás viszontagságainak, így szakértők szerint aki korszerű technológiával termel, eredményes évet zárhat.
- Jók a kilátások a gyökérzöldségeknél: a hagymaféléknél és a gyökérzöldségeknél, mint a petrezselyem vagy a sárgarépa, nehezen indult az év mert a vetésnél szintén aszály volt, de azt az öntözéssel megoldották. A gyökérzöldségeknek kedvezett a csapadékos időjárás, ami azt eredményezte, hogy vastagabbak lettek a gyökerek, és ettől nagyobb lett a hozam.
- Fokhagymát 1000 hektáron termesztenek Magyarországon, a Fruitveb előzetesen 6,5-7 tonna körüli hektáronkénti átlagterméssel számol, ami átlagosnak mondható. A vöröshagyma betakarítása lassan befejeződik, és a tavalyi évnél mindenképpen jobb lesz a terméseredmény.
- A konzervipari növények közül csemegekukoricát, zöldborsót és ipari paradicsomot termelünk főként. A jelenlegi becslések szerint a csemegekukorica idei mennyisége nem fogja elérni az előzetes várakozások alapján remélt 500 ezer tonnát. Zöldborsóból a tavalyi rendkívül alacsony, hektáronkénti 3,8-4 tonnás termésátlagot idén jóval meghaladják a termelők, átlagosan 4,8-5 tonna körüli mennyiséget takaríthatnak be hektáronként. Ipari paradicsomból a számítások szerint kb. 125-130 ezer tonna termett idén.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)