Fokozatosan helyreállhat a kiskereskedelem: íme a legfrissebb adatok
Az előző havi visszaesések után, mivel már korlátozások nélkül lehetett vásárolni az üzletekben júliusban 0,4%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom. A következő hónapokban tovább javulhat.
Júliusban 0,4%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom az előző havi visszaesések után, mivel már korlátozások nélkül lehetett vásárolni az üzletekben. Naptárhatással megtisztítva szintén 0,4%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,3%-kal nőtt, a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 0,4%-kal emelkedett, az üzemanyag-kiskereskedelemben ugyanakkor 7%-kal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene. Az üzemanyagkereskedések forgalmának visszaesését döntően a jóval alacsonyabb tranzit forgalom okozhatja.
Bővültek az eladások az iparcikk jellegű vegyes (5,6%), a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszer- (4,7%), valamint a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben (2,0%). A forgalom volumene csökkent a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk- (–4,5%), a bútor-, műszakicikk- (–14%), valamint a használtcikk-üzletekben (–19%). Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 6,8%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 20%-kal emelkedett.
A kiskereskedelmi forgalom szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 2,5%-kal bővült az előző hónaphoz képest, míg 11%-kal bővült az áprilisi mélyponthoz képest. 2020. január–júliusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 1,1%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. 2015. év átlagához képest a kiskereskedelmi forgalom 27,2%-kal, 2010-hez képest 39,9%-kal emelkedett. A második negyedévben 4,1%-kal csökkent a kiskereskedelmi forgalom, azonban a második félévben már enyhe növekedést mutathat, így hozzájárul a gazdaság felpattanásához.
A következő hónapokban tovább javulhat a kiskereskedelmi forgalom. A forgalom növekedést támogatja, hogy egyre többen térnek vissza munkahelyekre, illetve a teljes foglalkoztatásba, mintegy 170 ezer egészségügyi dolgozó kapott fél millió forint jutalmat, júliustól 10%-kal emelkedett a pedagógusok, 30%-kal a szakiskolai oktatók, novemberben 20%-kal az egyészségügyi szakdolgozók bére.
Így a munkaerőpiac javulásával és a továbbra is dinamikus bérnövekedés (az első hat hónapban 9,9%-kal, júniusban 15,6%-kal nőttek a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bérei, míg 6,1%-kal a nettó reálbér) mellett az elhalasztott fogyasztás is szerepet játszhat a kiskereskedelmi forgalom várható felfutásában, ez utóbbi egyes területeken kifejezetten látszik is.
Ezzel szemben a magasabb munkanélküliség, bércsökkentések, részmunkaidők és fizetés nélküli szabadságok, valamint az összeomló idegenforgalom hátráltatják a kilábalást. Idén 1,3-1,8%-kal nőhet a kiskereskedelmi forgalom, jövőre pedig bázishatások miatt is 6% feletti növekedésre számítunk. A járványhelyzet előtti szint elérése az idei év végén, a jövő év elején várható a kiskereskedelemben. A külföldi vásárlókra építő üzletek kilábalása azonban későbbre várható.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)