Egyre kevesebb magyar dől be: kerülik az olcsó lakáskölcsönöket, de vajon miért?
Nemcsak tavaly, hanem idén is rengetegen töltötték a nyarat felújítással, korszerűsítéssel, renoválással. Ez abból is látszik, hogy közel négyszer akkora összegben vett fel a lakosság felújítási hitelt a nyár folyamán, mint az elmúlt években. Mostanra azonban mintha megtorpant volna a hitelfelvételi kedv, a bankok pedig ennél is nagyobb rohamra számítottak. Hogyhogy nem vágtak bele még többen a felújításba az új támogatások, kedvező hitelek hatására? Miért halasztották el a magyarok mégis a felújítási terveiket?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, augusztusi adatai azt mutatják, 117,76 milliárd forintnyi lakáshitelt fizettek ki a bankok nyár végén a lakossági ügyfeleknek. Ez 11,1 százalékkal kevesebb, mint júliusban, viszont a nyár első hónapja igazi évek óta nem látott rekord volt, így nem csoda, hogy utána fokozatos visszaesés történt. A múlt év augusztusában viszont ennél lényegesebb kevesebbet, 71,03 milliárd forintot utaltak ki a bankok lakáscélra, vagy 2021-ben 65,8 százalékos növekedés egy év távlatában. Ennek hátterében feltehetően az év elején bevezetett otthonfelújítási támogatás és hitel áll, rengeteg háztartás kezdett renoválásba, korszerűsítésbe, írja a Pénzcentrum.
Nemcsak a lakáshitelek, hanem a személyi kölcsön és babaváró támogatás kifizetett összegeiben is visszaesés történt augusztusra. Tulajdonképpen a három legnépszerűbb hitel együttes szerződéses összegei kevéssel a májusi szint alá süllyedtek.
Ez ezért nem meglepő, hiszen már júniusban és júliusban rekordösszegek kerültek kifizetésre. Ezek túlszárnyalták még 2019 augusztus-szeptember hónapokat is, pedig akkor a nem sokkal korábban bevezetett babaváró hitelért szabályosan megrohamozta a lakosság a bankokat.
2019 nyarán összesen 159,33 milliárd forintot utaltak ki a bankok a lakosságnak használt lakás vásárlása céljából, 2020 nyarán már 179,89 milliár forintot, ami 12,9 százalékos emelkedést jelentett. 2021 nyarán pedig a használt ingatlan vásárlásra fordított hitelösszegek már 267,73 milliárd forintra nőttek. Ez a 2020-as évi kifizetésekhez képest már 48,83 százalékos, csaknem másfélszeres növekedés! Azt, hogy az új felújítási támogatásnak ebben mekkora szerepe van, ez még nem indokolná. Viszont a statisztikák azt is megmutatják, hogy amíg 2019 nyarán 8,89 milliárd, 2020 nyarán 8,62 milliárd forint volt a felújításra, korszerűsítésre folyósított hitelek együttes összege, addi idén nyáron négyszerese a múlt évinek: 34,59 milliárd forint!
Mindaddig a másik három lakáscélra (új lakás vásárlásra; építésre, bővítésre; egyéb célra) 2019-ben 60,63 milliárd, 2020-ban 55,3 milliárd, és 2021-ben 84,55 milliárd forintot fizettek ki a hitelintézetek. Ez a múlt évi értékhez képest 52,9 százalékos növekedés.
Fontos, hogy az összehasonlítás során nem szabad soha sem csak a törlesztőrészletre hagyatkozni: meg kell nézni a THM-et, kamatperiódust, visszafizetendő teljes összeget is. Az sem biztos, hogy a bankba besétálva a legkedvezőbb ajánlatot fogják ajánlani, ezért érdemes független forrásból tájékozódni. Erre valók a hitelösszehasonlításra szolgáló oldalak, amelyek naprakészen listázzák a legjobb lakáshitel ajánlatokat.
Címlapkép: Getty Images
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)